Ana Sayfa Manşet Hava Trafik Kontrolörlerini Her Zaman En İyi Seviyede Tutan Simülasyon Çözümü: HAVELSAN atcTRsim

Hava Trafik Kontrolörlerini Her Zaman En İyi Seviyede Tutan Simülasyon Çözümü: HAVELSAN atcTRsim

HAVELSAN, simülasyon alanındaki tecrübesi ve yetkinliği ile özel ihtiyaçlara etkin çözümler sunuyor. Hava trafik kontrolörlerinin eğitimi için geliştirilen HAVELSAN atcTRsim de bu çözümler arasında yer alıyor. Modern hava trafik kontrolünün tüm gereksinimlerini karşılayan bir eğitim çözümü olan HAVELSAN atcTRsim, farklı eğitim senaryoları için de kolaylıkla uyarlanabiliyor.

Hava trafik kontrolörleri, hava araçlarının; bir noktadan, ulaşmak istedikleri başka bir noktaya gerçekleştirdikleri uçuşların, öncelikle emniyetli olarak gerçekleşmesi için tüm aşamalarını yöneten sorumlulardır. Bu kapsamda, uçağın motor çalıştırmasından kalkışına; kalktıktan sonra gideceği meydana ulaşmasına ve indikten sonra, park yerine varana kadar, uçuşunun tüm aşamalarını yönetirler. Hava trafiğinin; emniyetli, düzenli, hızlı bir şekilde akışını sağlama görevini üstlenen kontrolörlerin sorumluluk alanı, uçuş koridorları ve havalimanlarıdır. Üstlendikleri görev ise insanların emniyeti ve süreçlerin verimliliği açısından en kritik görevlerden biridir.

İcra ettikleri görevlerin hayati öneme sahip olması ve hava trafiğinin verimli bir şekilde yönetilmesi ihtiyacı, kontrolörlerin, değişken koşullar altında doğru kararlar verebilme yeteneklerinin sürekli olarak geliştirilmesini gerektirir. Hava trafik kontrolörlerinin ihtiyaç duyulan yeteneklerini ise ancak havalimanında ve hava sahasında karşılaşılabilecek her senaryoyu içeren, gerçekçi bir hava trafik kontrol eğitim simülatörü ile geliştirmek mümkündür.

HAVELSAN atcTRsim, radarları ve özelliklerini standart bir şekilde tanımlamaya ve her eğitim seviyesine uygun senaryo üretimine olanak tanıyor.

Türkiye’nin lider simülasyon teknolojileri firması HAVELSAN, bu alandaki ihtiyacı en iyi şekilde karşılayacak; kontrolörleri her türlü duruma karşı hazırlayacak; HAVELSAN Hava Trafik Kontrol Eğitim Simülatörü atcTRsim’i sektörün kullanımına sunuyor.

HAVELSAN atcTRsim, başlangıç seviyesinden uzman seviyesine kadar bütün seviyelerdeki eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak geliştirildi. Güvenilir, ölçeklenebilir ve konfigüre edilebilir yapısıyla her türlü koşulu simüle eden ve hava sahasının gerçekliğini en iyi şekilde sanallaştıran sistem, hava trafik kontrolörlerin eğitim ihtiyaçlarının gerçekçi bir şekilde karşılaması için gerekli bütün özelliklerle sahiptir.

HAVELSAN atcTRsim; kule kontrol simülatörü, yaklaşma/yol kontrol radar simülatörü, sözde pilot simülatörü ve egzersiz hazırlama sistemi olmak üzere, 4 özel çözümü içeriyor.

Kule Kontrol Simülatörü

Simülatör, yüksek düzeyde gerçekçilikle oluşturulan terminal alanı için kule eğitimini sağlıyor. LCD ekranlar ve düz veya kavisli ekranlar içeren üst düzey projeksiyon sistemleriyle kullanılabilen sistem, 360o havaalanı ekran görüntüsünü destekliyor ve kullanıcısına, 3 boyutlu (3B), gerçekçi bir eğim tecrübesi sunuyor.

Açık mimarisi ile istenen havaalanı ve 3B nesnelerin (kara, hava araçları animasyonları vb.) kolayca sisteme eklenebilmesi özelliği ile gelen “HAVELSAN atcTRsim Kule Kontrol Simülatörü”, programlanmış acil durum senaryolarını, gerçekçi arazi görselleştirme özelliği ile birleştirerek kontrolörlerin, ihtiyaç duyulan eğitimi, gerçekçi bir şekilde almalarını sağlıyor.

Kullanıcı, HAVELSAN atcTRsim Kule Kontrol Simülatörü ile herhangi bir tehlikeye sebebiyet vermeden; havaalanında patlama meydana getirebilir, yangın çıkarabilir, pist ve taksi yollarını dumanla kaplayabilir. Dürbün görünümü sayesinde, kuleden seçilen noktayı izleyebilir. Gece gündüz geçişlerinin görselleştirilmesinden; değişen hava koşulları, gök gürültüsü ve havalimanı içerisindeki seslerin taklit edilmesine kadar her ayrıntısı düşünülmüş; gerçek dünyanın sanal kopyası niteliğindeki sistemle kontrolörlere en iyi eğitim verilebilir.

Yaklaşma / Yol Kontrol Radar Simülatörü

Hayati göreve sahip kontrolörlerin, görev öncesi iyi bir eğitim alması gerektiği, kaçınılmaz bir gerçektir. Bunu sağlamak, ancak hava trafik kontrolörünün kritik operasyonlarını destekleyen ve entegre çözümler sunan bir simülatörle mümkündür. HAVELSAN, kontrolörlerin etkili bir şekilde öğrenmesi ve pratik yapması için geliştirdiği Radar Simülatörü ile kontrolör adaylarının en iyi eğitimi almasını ve durumsal farkındalığın en üst seviyeye çıkarılmasını sağlıyor.

HAVELSAN atcTRsim, radarları ve özelliklerini standart bir şekilde tanımlamaya ve her eğitim seviyesine uygun senaryo üretimine olanak tanıyor.

Sözde Pilot Simülatörü

Sözde Pilot Simülatörü, pist ve taksi yollarında sürekli hareket halinde olan ve olası tehlike ve kazaların önüne geçilmesi için çok iyi yönetilmesi gereken; uçak ve kara taşıtlarının hareketini kontrol etmek için geliştirilmiş bir simülatördür. “HAVELSAN atcTRsim Sözde Pilot Simülatörü” ile uçaklar, otomatik ve manuel olarak kontrol edilebilir ve yönlendirilebilirler. Sistemde araçlar, canlı nesneler (insan, hayvan, vb.) oluşturulabilir ve tekrar konumlandırılabilir. HAVELSAN atcTRsim Sözde Pilot Simülatörü ile SNET ve acil durum uyarıları taklit edilerek sunulan konuşma balonu mesajları, uyarıları ve bilgi sistemi sayesinde, interaktif bir eğitim ortamı sağlanır.

Egzersiz Hazırlama Sistemi

Kontrolörlerin pratik yapması ve uygulamalı bir eğitim sürecinden geçmesi, her seviyedeki kontrolörün, yeteneklerini keskinleştirirken reflekslerini de geliştirir ve acil durum anlarında soğukkanlı kalarak hızlı ve doğru karar vermesine yardımcı olur. Her seviye kontrolör için ayrı ayrı eğitimler tasarlanabildiği gibi, bir hava sahasını sıfırdan tasarlamak veya mevcut bir hava sahası verilerini, ARINC veya AIXM gibi veri tabanlarından sisteme aktarmak mümkündür.

“HAVELSAN atcTRsim Egzersiz Hazırlama Sistemi” ile bir havaalanının tüm bileşenleri, uydu görüntüleri ile hızlı ve kolay bir şekilde tasarlanabilir. Simülatör ayrıca, radarları ve özelliklerini standart bir şekilde tanımlamaya, her eğitim seviyesine uygun senaryo üretimine olanak tanır.

Eksiksiz ve gerçek hava trafik kontrol yönetim sistemine sadık kalınarak tasarlanmış HAVELSAN atcTRsim, üstün nitelikleri ile kontrolörlerin en iyi eğitimi alması için, tamamen kullanıcı odaklı olarak geliştirildi. Egzersiz Hazırlama Sistemi ile simülasyonun konfigürasyonunu eğitim amaçlarına göre oluşturmak ve yönetmek çok kolaydır. HAVELSAN atcTRsim, operasyonel durumu yüksek karmaşıklıkta simüle etme kabiliyeti sağlayarak kontrolörlere eksiksiz bir eğitim ortamı sunar.

 664 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.