Ana Sayfa Haberler HAVELSAN İştiraki BİYOTEKSAN’ın Yerli Parmak İzi Tanıma Sistemi Kullanıma Giriyor

HAVELSAN İştiraki BİYOTEKSAN’ın Yerli Parmak İzi Tanıma Sistemi Kullanıma Giriyor

A.Şamil DEMİRSÖZ s.demirsoz@savunmahaber.com

İçişleri Bakanlığı, 7 Şubat’ta, BİYOTEKSAN’ın geliştirdiği yerli parmak izi tanıma sisteminin Mart ayından itibaren kullanılmaya başlanacağını duyurdu. Halen yabancı menşeli biyometrik veri sistemlerini kullanan Türkiye, böylelikle kendi imkânlarıyla biyometrik veri sistemi geliştiren, dünyadaki 7’nci ülke olacak.

Biyometrik Veri Sistemi Projesi, İçişleri Bakanlığı tarafından adli inceleme, kimlik tanıma ve kimlik doğrulama işlemlerini hızlandırmak ve güvenilirliğini artırmak amacıyla başlatıldı. Bu amaçla, HAVELSAN ile Polis Bakım ve Yardım Sandığı (POLSAN) arasında, 2019 yılında imzalanan protokol doğrultusunda, her iki tarafın eşit ortaklığında BİYOTEKSAN kuruldu.

Projenin ilk aşamasının ürünü olan nitelikli (temiz) parmak izi tanıma sistemi, Mart ayından itibaren Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde kullanılmaya başlanacak. Projenin ikinci fazında geliştirilecek niteliksiz parmak izi tanıma ürünü ise olay yeri inceleme çalışmalarında, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığının Kriminal Daire Başkanlığı birimleri tarafından kullanılacak. İlerleyen süreçte de tüm güncel biyometrik tanıma teknolojilerini (parmak izi, avuç izi, damar izi, yüz, iris, retina, ses ve benzeri) içeren, yerli ve milli olarak geliştirilmiş merkezi bir Ulusal Biyometrik Veri Yönetim Sistemi devreye alınacak.

Merkezi biyometrik veri sisteminin kurulması ile birlikte tüm resmi kurumlara ve özel şirketlere hizmet verebilecek bir alt yapı oluşturulacak. Üretilecek olan yerli ve milli teknolojiler gerektiğinde ihraç da edilebilecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.