Ana Sayfa Haberler Türk Boğazlarının Gemi Trafiği Yönetimi, HAVELSAN İmzası Taşıyacak

Türk Boğazlarının Gemi Trafiği Yönetimi, HAVELSAN İmzası Taşıyacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen bir proje kapsamında, Türk Boğazları’nın gemi trafiği, HAVELSAN ana yükleniciliğinde geliştirilen milli bir sistemle yönetilecek. HAVELSAN, gelişmeyi, 6 Ağustos’ta duyurdu.

Bu yılın sonunda devreye alınması planlanan proje kapsamında geliştirilen Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri (TBGTH) sisteminin yazılımları, sensörleri ve bilişim altyapısı; yurt içindeki yetkinlikler ve üretim kabiliyetleri kullanılarak tasarlandı.

Projede, Gemi Trafik Hizmeti (GTH) Yazılımı, HAVELSAN mühendisleri tarafından geliştirildi. HAVELSAN ayrıca, TBGTH sistemine, ASELSAN tarafından üretilen radarları, elektro-optik kameraları ve radar yön bulucu sistemlerini entegre ederek, projedeki yerlilik oranını daha da yükseltecek.

TBGTH sistemi ile gemilerle etkileşim en üst seviyede tutulacak, ayrıca boğazlardaki tüm gemi trafiğini izlemek, düzenlemek, organize etmek ve yönetmek mümkün olacak.

HAVELSAN tarafından konu ile ilgili yayınlanan basın bülteninde, TBGTH’nin yaklaşık 50 farklı ülkedeki 500’e yakın gemi trafik hizmeti sistemi arasında; hizmet alanlarının uzunluğu ve algılayıcı sayıları bakımından en büyük sistemlerden biri olacağı ifade edildi. TBGTH sisteminde, 2 Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi ve 26 Trafik Gözetleme İstasyonu yer alacak.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.