Ana Sayfa Tanıtıcı Makaleler HAVELSAN, Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi Ürününe Yeni Kabiliyetler Ekliyor!

HAVELSAN, Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi Ürününe Yeni Kabiliyetler Ekliyor!

MSI Dergisi’nin 188’nci sayısında yayımlanan Tanıtıcı Makale, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçlarına yönelik önemli projeleri hayata geçiren HAVELSAN, son olarak Yeni Tip Denizaltı (REİS Sınıfı) Projesi için özgün olarak tasarladığı Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi’nin (DBDS) beşinci ürününü, yeni ve fark yaratan özellikler ekleyerek eylül ayı içinde teslim etti.

HAVELSAN’ın özgün ürünü olan DBDS, yeni kabiliyetleri ile dünyadaki emsalleri arasında bir adım daha öne çıkmayı başardı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları kapsamında, DBDS ile bütünleşik bir veri kayıt sistemi tasarlandı; yeni fonksiyonlara ait donanım ve yazılım güncellemeleri zamanında tamamlanarak teste tabi tutuldu. Geçmiş dönemde yabancı firmalardan temin edilen bu sistemler, bugün HAVELSAN’ın gurur kaynağı mühendisleri tarafından ihtiyaçlara göre geliştirilebiliyor ve yenilikler kolaylıkla sisteme eklenebiliyor.

Veri akışını yedekli ve kesintisiz olarak sağlayan bu sistemler sayesinde, Yeni Tip Denizaltıların daha emniyetli seyir yapması ve harekât görevlerini en etkin şekilde icra etmesi mümkün olacak. Yeni DBDS, özellikleri ile harekât sırasında sistem üzerinden akan tüm görev kritik verilerin en az 50 gün süre ile kesintisiz olarak kaydedilmesi ve depolanmasını sağlayabiliyor. Ayrıca, harekâtta kaydedilen önemli verilerin, gemide veya karada incelenebilmesine de imkân sunuyor.

DBDS, HAVELSAN mühendislerinin özgün tasarım çalışmaları sonucu ürettiği ve 2012 yılında TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık yarışmasında birinci olan; 2013 yılında ise patenti alınan Gemi Veri Dağıtım Sistemleri ürün ailesinin üçüncü üyesi. Ayrıca, DBDS, bir HAVELSAN markası olarak, Türk Patent Enstitüsüne 2014 yılı içinde tescil ettirildi. 2019 yılında, DBDS, gelişmiş özellikleri ile yabancı denizaltı inşa ve modernizasyon programlarının dikkatini çeken bir konuma geldi. Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterinde mevcut AGOSTA sınıfı denizaltıların modernizasyonunda, HAVELSAN’ın DBDS ürününün kullanılmasına karar verildi ve projede, Liman Kabul Testi aşamasına gelindi.

HAVELSAN, Yeni Tip Denizaltı Projesi’ne, Savaş Yönetim Sistemi kapsamında dokuz iş paketi ve Mk.48 torpido entegrasyonu ile de yerli katkı sağlıyor.

DBDS Projesi’nde sağlanan üstün başarı sonrasında, HAVELSAN, denizaltı sistem üreticisi olarak, Almanya Kiel’de, 3-5 Eylül 2019 tarihleri arasında düzenlenen SUBCON 2019 konferansına davet edildi ve özgün tasarımlarını tanıtarak Türkiye’yi başarı ile temsil etti.

PREVEZE Sınıfı denizaltıların modernizasyonunda da etkin performansı kanıtlanan DBDS ürününün kullanılmasına karar verildi. Dört adet denizaltı için HAVELSAN tarafından DBDS üretimine devam ediliyor. İlk teslimatın ise 2020 yılında yapılması planlanıyor.

DBDS, tasarımdan tümleştirmeye kadar tamamen yerli olarak üretildi ve bu bakımdan, savunma sanayisinde yerlileştirme çalışmalarında adından söz ettirmeye hak kazandı. DBDS sözleşmesi kapsamında; %70 olarak öngörülen yerli katkı payı, bugün %75 seviyesine yaklaştı. Yerli katkı payında gelinen seviye, Savunma Sanayii Başkanlığının, yerli ve milli üretim hedefleri ile uyumlu bir başarıya işaret ediyor. Ayrıca, DBDS, denizaltı gemisindeki zorlu çevre koşullarında kullanılacağı için uzun ve kapsamlı dayanıklılık testlerine tabi tutuldu ve tümünden başarı ile geçti.

DBDS projesi, biri Karaya Konuşlu Test Ortamı’nda; altı adedi de denizaltılarda olmak üzere, toplam yedi set sistem üretimini kapsıyor.

REİS Sınıfı’na HAVELSAN Damgası

DBDS, ülkemizin en önemli savunma projelerinden biri olan Yeni Tip  Denizaltı programı için HAVELSAN tarafından gerçekleştirilen üç proje paketinden biridir. DBDS projesi, biri Karaya Konuşlu Test Ortamı’nda; altı adedi de denizaltılarda olmak üzere, toplam yedi set sistem üretimini kapsıyor. HAVELSAN, bahse konu denizaltı projesine, Savaş Yönetim Sistemi kapsamında dokuz iş paketi ve Mk.48 torpido entegrasyonu ile de ayrıca yerli katkı sağlıyor. Havadan Bağımsız Tahrik teknolojisi ile üretilmekte olan söz konusu denizaltı gemileri tamamlandığında, denizaltılar için kritik olan Savaş Yönetim, Bilgi Dağıtım ve Torpido Atış Kontrol Sistemleri’nde; HAVELSAN’ın yaratıcı, özverili ve yetenekli mühendislerinin imzası olacak.

HAVELSAN, kaliteli işgücü gerektiren su altı teknolojileri alanında, hem son derece yüksek teknoloji geliştiriyor hem de ülke ekonomisine önemli bir kaynak tasarrufu sağlıyor. Türkiye’nin milli denizaltısını geliştireceği yakın gelecekte, HAVELSAN’ın bugünkü yatırımları, savunma sanayisine olduğu kadar milli ekonomiye de büyük katkılar sağlayacak.

Geçtiğimiz yıllarda; MELTEM, GENESİS, Yeni Tip Karakol Botu (YTKB) ve MİLGEM gibi büyük ve önemli projelerin altından kalkan ve hepsinde de başarılı teslimatlara imza atan HAVELSAN, DBDS Projesi ile deniz projelerindeki bu başarılarını daha da ileriye götürebileceğini, özgün tasarıma sahip ürünlerini yurt dışında da pazarlayabileceğini de gösterdi.

Veri akışını yedekli ve kesintisiz olarak sağlayan DBDS sayesinde, REİS sınıfı denizaltıların daha emniyetli seyir yapması ve harekât görevlerini en etkin şekilde icra etmesi mümkün olacak.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.