Ana Sayfa Haberler HAVELSAN, Ekosistemini, Yeni Çalıştay Dizisi ile Geliştirecek

HAVELSAN, Ekosistemini, Yeni Çalıştay Dizisi ile Geliştirecek

MSI Dergisi’nin 170’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

HAVELSAN, iş ekosistemi ile büyüme politikası doğrultusunda, yeni bir çalıştay dizisine başlıyor. Firma, Tedarikçi Ürün Değerlendirme ve İş Birliği Geliştirme Çalıştaylarının ilkini, 31 Ekim-1 Kasım tarihlerinde, Ankara’da, komut-kontrol ve savunma teknolojileri alanında gerçekleştirdi.

 

HAVELSAN’ın, “Güçlü Türkiye İçin Güç Birliği, Güçlü İş Birliği” sloganı ile düzenlediği bu çalıştaylarda, katılımcı firmalarla olası iş birliği alanları görüşülüyor ve ileriye dönük adımlar masaya yatırılıyor. Bu kapsamda sunumlar yapılıyor ve HAVELSAN çalışanları ile katılımcı firma yetkilileri, ikili ürün değerlendirme görüşmeleri gerçekleştiriyor.

 

Çalıştayların Devamı Gelecek

Çalıştay serisinin ilki için düzenlenen açılış oturumunda, HAVELSAN yetkilileri, amaç ve hedeflerini sektörle paylaştılar. HAVELSAN Operasyonlar Genel Müdür Yardımcısı Alper Şeker, amaçlarını, şöyle ifade etti: “Bizlerin, savunma sanayisi ve bilişim şirketleri olarak birlikte çalışması; kaynakları birlikte kullanmamız ve mükerrer çalışmalardan kaçınmamız gerektiğinin farkındayız… Bu çalıştayımızdaki en büyük amaçlardan bir tanesi, sizlerin bünyesindeki, potansiyelindeki projeleri ve HAVELSAN’ın yetkinliklerini ve tecrübelerini beraber kullanarak hızlıca bazı mesafeleri kat etmek.”

Şeker, ekosistemin önemini ise şu sözlerle vurguladı: “Yurt dışında büyük projelere talip olduğumuzda, ‘Çok büyük bir iş. Bu işi nasıl yapacaksınız?’ diye sorduklarında, ‘Evet, bizim 1.600’ü aşkın çalışanımız var; ama ekosistemimiz de var. Ekosistemimizi de işin için kattığımızda, 5.000’i aşkın çalışanımız oluyor. Dolayısı ile biz bu işin altından kalkarız.’ diyoruz… HAVELSAN olarak ne kadar büyük olursak olalım, ekosistemimiz olmadan, bu çalışmaları tek başımıza yapamayız. Dolayısı ile bu çalıştayların devamı, artarak gelecek.”

Şeker, HAVELSAN’ın, sektördeki iş payları konusunda gösterdiği özene de değindi: “Sizlerin elinizde, birikiminizde olan işleri yapmamaya çalışıyoruz. Sizlerin sektördeki paylarını küçültmemeye çalışıyoruz. Kritik ve spesifik projelere giriyoruz; sizlerin önünüzü kapatacak herhangi bir arayış içine girmiyoruz… Bizim için önemli olan, yerli ve milli katkı… Sizlerin geliştirdiği ürünleri kullanmak, bizim için bir avantaj.”

 

Yapılacak Çok İş Var

HAVELSAN Komuta Kontrol ve Savunma Teknolojileri Genel Müdür Yardımcılığı, Ar-Ge ve Mühendislik Grup Müdürü Zafer Özkan, yapılacak çok iş bulunduğunu; kaynakların ise kısıtlı olduğunu belirtti: “Hem yurt içinde hem de yurt dışında, yapılacak çok iş var. Kaynaklar ise kısıtlı ve değerli. İnsan kaynağının yanı sıra mali kaynaklar ve zaman da kısıtlı. Biz, kısa zamanda büyük işler yapmak istiyoruz. Bunu da tek başımıza yapamayız… İş ekosisteminin içinde [bizim henüz bilmediğimiz] ürünler, çözümler, yetenekler, yetkinlikler, kaynaklar varsa onlarla beraber ilerlemeliyiz… Bu çalıştayda yapmaya çalışacağımız şey şu: Sizin elinizde hazır çıkardığınız ürünler olabilir. Ürünleşme potansiyeli olan çalışmalarınız olabilir. Bunları, bizim arkadaşlarımızla birlikte değerlendireceğiz. Belki de diyeceğiz ki ‘Bizim büyük çözümümüz içerisinde, şu ürünü olduğu gibi kullanabiliriz.’ ya da ‘Sizin şöyle bir yeteneğiniz var, onu şu ürüne çevirsek, bunu siz yapsanız, biz de ürünlerimizde kullansak…’”

Süreç, Karşılıklı Anlayışı Gerektiriyor

HAVELSAN Genel Sekreteri Mustafa Egeli, savunma ve havacılık sektörünün gelişimini ve HAVELSAN iş ekosisteminin nasıl ortaya çıktığını özetledi. Egeli, iş ekosistemindeki firmaların, HAVELSAN ile iş yapmak için bazen biraz beklediklerini, süreçlerin uzun gözükebildiğini ifade ettikten sonra, sözlerine şöyle devam etti: “Lütfen, HAVELSAN’dan vazgeçmeyin. Bu bir süreç. Bizim de kaynaklarımız kısıtlı. Tabii ki iş ortaklarımız daha fazla iş istiyor. Ama biz de elimizden geleni yapıyoruz. Bugünkü toplantının bir amacı da bu istikamette neler yapabileceğimizi konuşmak.”

Egeli, en ucuzu değil en uygunu almaya odaklandıklarını da vurguladı.

Konuşmaların ardından, HAVELSAN İş Ekosistem Yönetimi Müdürü Yavuz Ekinci, çalıştay ile ilgili bilgiler verdi. Çalıştay, 2 gün boyunca, öğleden önce ve öğleden sonra ikili (B2B) ürün değerlendirme görüşmeleri ile ilerledi.

HAVELSAN’ın bu kapsamda düzenlediği çalıştayların ikincisini ise basına kapalı olarak, 28 Kasım’da, bilgi ve iletişim teknolojileri alanında gerçekleştirildi.

 2,241 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.