Ana Sayfa Manşet HAVELSAN FODRAD ve HAVELSAN KUŞRAD ile Uçuşlar Artık Daha Emniyetli

HAVELSAN FODRAD ve HAVELSAN KUŞRAD ile Uçuşlar Artık Daha Emniyetli

Hava araçlarının, havalimanlarının uçuş pistlerinde ve kritik hava sahalarında, emniyetli bir şekilde hareket edebilmeleri için, tehlike yaratabilecek her türlü unsurun tespit edilmesi, takip edilmesi ve bunlarla ilgili düzeltici faaliyetlerde bulunulması, hayati bir önem taşıyor. HAVELSAN’ın FODRAD ve KUŞRAD çözümleri, hava araçlarının, emniyetli bir şekilde kullanılmasını sağlayan, kritik ürünler olarak öne çıkıyor.

Havalimanlarında yaşanan acil durumların %65’ten fazlası; uçuş pistleri, taksi yolları ve apronların üzerinde bulunan Yabancı Cisim ve Kalıntılar (Foreing Object Debris / FOD) ile ilgilidir. FOD’un neden olduğu hasarın ve gecikmelerin, havalimanı ve uçuş emniyetini tehlikeye attığı ve her yıl yüzlerce milyon dolarlık zarara sebebiyet verdiği, sektörün yakından bildiği hususlardır.

Havalimanlarında yaşanan acil durumların %65’ten fazlası; uçuş pistleri, taksi yolları ve apronların üzerinde bulunan Yabancı Cisim ve Kalıntılar (Foreing Object Debris / FOD) ile ilgilidir. Bir diğer hayati husus da havalimanlarının kritik hava sahalarına giren kuşların, kuş sürülerinin ve diğer uçan cisimlerin (dron vb.), uçuş emniyetine ve havalimanı güvenliğine yönelik yarattığı tehlikeler ve sebebiyet verdiği kazalardır.

Bir diğer hayati husus da havalimanlarının kritik hava sahalarına giren kuşların, kuş sürülerinin ve diğer uçan cisimlerin (dron vb.) uçuş emniyetine ve havalimanı güvenliğine yönelik yarattığı tehlikeler ve sebebiyet verdiği kazalardır. Havacılık tarihinde örneklerine sıkça rastlanan bu tehditler, tespit edilip takip edilmeli ve gerekli düzeltici faaliyetler mutlaka yapılmalıdır.

HAVELSAN, yetenekli donanımlar ve gelişmiş algoritmalarla havalimanı pistlerinin ve kritik hava sahalarının 7/24 gözetlenmesi ve havalimanı ve uçuş emniyetinin azami seviyede sağlaması için geliştirilmiş iki özel çözümü, havacılık sektörünün dikkatine sunuyor: Pistler üzerinde en küçük cismi bile tespit eden ve insan hatalarını asgari seviyeye indiren HAVELSAN FODRAD (Yabancı Cisim, Kalıntı Tespit ve Uyarı Sistemi) ve havalimanı kritik hava sahalarını sürekli izleyerek olası tehditleri tespit, takip ve analiz eden HAVELSAN KUŞRAD (Uçan Cisim Tespit Radarı). Bu çözümler sayesinde, daha temiz ve emniyetli uçuş pistleri ve daha güvenli kritik hava sahalarına sahip olmak mümkün olacak.

FODRAD ve KUŞRAD, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ve TÜBİTAK-BİLGEM tarafından tasarlandı. Üretim ve satış lisansları ise HAVELSAN’a ait. Böylece, FODRAD ve KUŞRAD’ın, havaalanlarında var olan sistemlere entegrasyonu, HAVELSAN yetkinlikleri ile sağlanabilecek.

FOD, Tehdit Olmaktan Çıkıyor

HAVELSAN FODRAD, gece ve gündüz, her türlü hava ve ışık koşulunda, yabancı cisim kalıntılarını tespit etme yeteneğine sahip, dünyadaki sayılı sistemden bir tanesidir. Bir yabancı cismi, ortaya çıkışından itibaren iki dakika içinde tespit eder ve yabancı cisimlerin konumlarını ve kamera görüntülerini (harita üzerinde) operatöre sunarak sesli ve görsel uyarı verir. Sistem, ortalama her 1.000 m’lik pist bölümü için, bir adet milimetre dalga radarı ve gece/gündüz görüşlü optik sensör ile 7/24 otomatik tarama yapar. Otomatik tarama, insan hatalarının asgari seviyeye inmesine katkı sağlar. HAVELSAN FODRAD, bu kabiliyetleri ile uçuş pistleri, taksi yolları ve apronların yabancı cisimlerden arındırılarak uçuş güvenliğinin en üst seviyeye çıkarılmasına destek olur.

HAVELSAN FODRAD, gece ve gündüz, her türlü hava ve ışık koşulunda yabancı cisim kalıntılarını tespit etme yeteneğine sahip, dünyadaki sayılı sistemden bir tanesidir.

Tek bir merkezden kontrol edilebilen HAVELSAN FODRAD ile pist üzerindeki deformasyonları tespit etmek ve bunların takibini de yapmak mümkündür. Pist üzerindeki yabancı maddeleri ve deformasyonları, gerçek zamanlı olarak, kullanıcı dostu arayüzü vasıtasıyla sergileyen sistem, kayıt altına aldığı verileri ve görüntüleri de sonradan erişim için 5 yıl boyunca saklayabilecek şekilde geliştirildi.

Güvenli Hava Sahası

HAVELSAN KUŞRAD, havalimanı kritik hava sahalarında tehdit yaratabilecek kuşların, kuş sürülerinin ve dron gibi cisimlerin tespitine ve takibine yönelik olarak geliştirilmiş bir radar sistemidir. Sistem, hava cisimlerini, 40 km yarıçapında bir alanda ve 7/24; tespit, takip ve analiz etmesi için gerekli bütün ihtiyaçlar düşünülerek tasarlandı. Hava sahasını sürekli olarak izleyen sistem, akıllı yazılımıyla tarifeli uçuşlar için en güvenli zaman dilimlerini de hesaplar. HAVELSAN KUŞRAD, uçuş emniyetinin arttırılması ve süreçlerin verimli bir şekilde yönetilmesi için gerekli bütün yeteneklere sahiptir.

HAVELSAN KUŞRAD, havalimanı kritik hava sahalarında tehdit yaratabilecek kuşların, kuş sürülerinin ve dron gibi cisimlerin, tespitine ve takibine yönelik olarak geliştirilmiş bir radar sistemidir.

Gerekli önlemlerin alınması ve düzenlemelerin yapılması için teknik, istatistiksel ve operasyonel verileri, operasyon merkezinde yer alan konsollar üzerinden sergileyen HAVELSAN KUŞRAD, özel olarak tasarlanmış algılayıcı yerleşkesi ve operasyon merkezi ile kullanım ve bakım kolaylığı da sağlar. 3B hacimsel tespit ve takip; S-Bant Yatay Radar (YR) ile 2B tespit ve takip; X-Bant Dikey radar ile dar sektörlerde analiz yapma modlarına sahiptir. Sistem; hareketli kuş, kuş sürüleri ve dronları tespit ederek uzaklık, yükseklik, yön, hız ve rota bilgilerini, kullanıcı dostu arayüzü ile sergiler. HAVELSAN KUŞRAD, uçuş emniyetine azami katkı sağlarken kritik hava sahası yönetiminin verimliliğini de en üst seviyeye taşır.

Ölçeklendirilebilir yapısı, ileri teknoloji donanımları ve gelişmiş yazılımlarıyla HAVELSAN FODRAD ve KUŞRAD; havalimanlarının, hava araçlarının ve seyahat edenlerin emniyetini sağlamak ve operasyonların verimliliğini arttırmak için göreve hazırdır.

HAVELSAN FODRAD’ın Teknik Özellikleri

Radar Teknik Özellikleri

 • Çalışma Bandı: W-Bant (94 GHz)
 • Radar Tipi: Eşevreli FMCW
 • Çıkış Gücü: 20 dBm
 • Yatay Huzme Genişliği: 0,25°
 • Dikey Huzme Genişliği: 1°
 • Menzil Çözünürlüğü: 0,25 m
 • Çalışma Sıcaklığı:  -20°C / + 55°C
 • Çalışma Nemi: %5 – %90
 • Pedestal Hareketi: Yatay 360°, Düşey ±5°
 • Radom: IP65, iklimlendirmeli

Optik Sistem Özellikleri

 • Motorize lens
 • Sis/titreşim/gürültü giderme
 • Gece görüşü
 • Odaklanabilir IR
 • Milimetre dalga radar tespitlerine otomatik yönelme/yakınlaşma/odaklanma
 • Dikey +40°/-20°, yatay 360° hareket
 • IP66 koruma

HAVELSAN KUŞRAD’ın Teknik Özellikler

 • Anten Huzme Genişliği:  1,8° yatay, 25° dikey (Yatay Radar / YR), 0,8° dikey, 10° yatay (Dikey Radar / DR)
 • Anten Dönüş Hızı: 21 rpm (YR), <100°/s (DR)
 • Tespit/Takip Menzili: 40 km (YR), 20 km (DR)
 • Analiz Menzili: 10 km
 • Çözünürlük: <20 m (YR), <6 m (DR)
 • Güç: 60 kW tepe (YR), 20 W sürekli (DR)
 • Darbe Genişliği: 0,2 – 0,6 – 1,2 μs (YR)
 • Darbe Tekrarlama Frekansı: 1100 – 600 – 500 Hz (YR), >3.200Hz (DR)
 • Doppler İşleme: >64 kademe hız seviyesi (DR Mod 2)
 • Takip Hız Aralığı: 2-100 m/s
 • Hedef Sayısı: 500
 • Çalışma Sıcaklığı: -20°C / +55°C

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.