Ana Sayfa Manşet HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, Basın Mensupları ile Buluştu

HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, Basın Mensupları ile Buluştu

HAVELSAN, Yeni Projeleri ile Daha Yüksekleri Hedefliyor

Ümit BAYRAKTAR / ubayraktar@savunmahaber.com

HAVELSAN Genel Müdürlüğü görevine atanan Dr. Mehmet Akif Nacar, sektör basınının temsilcileri ve ulusal medyanın savunma muhabirleri ile bir araya geldi. 20 Ağustos’ta gerçekleştirilen buluşma ile Dr. Nacar, kendisini tanıtma ve HAVELSAN’a katacaklarını basına ve kamuoyuna anlatma fırsatı bulurken, basın mensupları da merak ettiklerini sordu. Buluşmanın katılımcıları arasında, MSI Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ümit Bayraktar ve AMAC Magazine İş Geliştirme Direktörü Vehbi Tunca da vardı.

Dr. Nacar, HAVELSAN Yönetim Kurulu’nun kararı ile Haziran’da vekâleten atandığı HAVELSAN Genel Müdürlüğü görevine, 21 Temmuz’da asaleten atandı. Aynı zamanda önceki görevi olan Eğitim ve Simülasyon Teknolojileri Genel Müdür Yardımcılığı görevini de vekâleten yürüten Dr. Nacar, HAVELSAN Merkez Yerleşkesinde gerçekleştirilen buluşmadaki konuşmasına, akademik kariyerinden HAVELSAN’a uzanan yolcuğunu anlatarak başladı. Trakya Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği lisansını tamamlamasının ardından Gazi Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olan Dr. Nacar, daha sonra ABD’den yüksek lisans ve doktora bursu kazandı. ABD’deki eğitiminin ardından, yurda dönerek memleketi Şanlıurfa’daki Harran Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği bölümünde göreve başladı. Bu bölümün kalkınmasına ve gelişmesine önemli katkılar sunduğunu anlatan Dr. Nacar, aynı zamanda birçok projeye de imza attı.

HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar

Daha sonra, HAVELSAN Eğitim ve Simülasyon Teknolojileri bölümünde göreve başlayan Dr. Nacar, bu bölümde de önemli projelere öncülük etti. HAVELSAN’ın simülatörler alanında 25 yıla yakın bir bilgi birikimi ve tecrübesi olduğunu ifade eden Dr. Nacar, 2018’de bu birikim ve tecrübeyi farklı alanlara kanalize etmek üzere yola çıktıklarını belirtti. Bu hedef doğrultusunda, Milli Muharip Uçak projesine dâhil olma kararı aldıklarını ifade eden Dr. Nacar, bu kapsamda, geliştirdikleri harekât test ortamı yazılımını daha da ileri seviyeye taşıyarak Milli Muharip Uçak için kullanıma sunmayı düşündüklerini söyledi.

İnsansız ve otonom sistemler alanında da çalıştıklarını kaydeden Dr. Nacar, bunun için simülatörlerde kullandıkları oto pilot yaklaşımını temel aldıklarını aktardı. Savunma sanayisinde, otonom sistemler üzerinde çalışan birçok firmanın olduğunu belirten Dr. Nacar, yol haritalarını bunlarla çelişmeyecek şekilde belirlediklerini söyledi. Bu kapsamda, sürü zekâlı sistemler üzerinde yoğunlaştıklarını belirten Dr. Nacar, bu alanda çalışmalarının devam ettiğini de kaydetti. IDEF 2019’da, insansız kara aracını sergilediklerini hatırlatan Dr. Nacar, “O zaman otonom özellikte değildi, uzaktan kumandalıydı. Son testlerle birlikte, aslında bunu da otonom hale getirdik, kendi kendine rotayı takip edebiliyor, belli bir görevi icra edebiliyor. En kısa zamanda, bu ürünü de hazır hale getireceğiz.” dedi.

TÜBİTAK BİLGEM ile HAVELSAN arasında imzalanan Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi İş Birliği Protokolü’ne de değinen Dr. Nacar, TÜBİTAK’ın geliştirdiği sistemi, HAVELSAN’ın ürünleştireceğini söyledi. “TÜBİTAK’ın bir ürününü, teknoloji transferiyle hem HAVELSAN’a hem de ülkeye kazandırmış olduk. Bununla ilgili de çalışmalarımız, en son Cumhurbaşkanımızın katıldığı bir toplantıda protokol imzalanmasıyla aslında sonuçlanmış oldu.” şeklinde konuştu.

İki Önemli Projedeki Son Durumu Açıkladı

Dr. Nacar, basın buluşması sırasında, HAVELSAN’ın yürüttüğü Milli Kurumsal Kaynak Yönetimi (ERP) projesi ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığını kağıt dokümanlardan dijital ortama taşıyacak ORSA projesi hakkında da açıklamalarda bulundu.

Basın buluşması, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Dr. Nacar, Milli ERP projesi hakkında şunları kaydetti: “Kurumsal kaynak yönetimi alanında geliştirmeye başlanan bu yazılıma, birçok kamu kurumunun, özel sektör firmalarının ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Özellikle de KOBİ’lerin çok ciddi ihtiyaçları var. Bu platform; stok, demirbaş, finans, bordro gibi bütün modülleri içerisinde barındıran, verileri bulut ortamına da taşıyabilecek şekilde geliştirildi. 2021 yılında, ilk kurulumlarını yapmayı planlıyoruz.”

HAVELSAN’ı HAVELSAN yapan en önemli projelerden birinin, Hava Kuvvetleri Komutanlığı için 1990’lı yıllardan itibaren geliştirilmeye başlanan ve güncel ihtiyaçlara göre halen geliştirmesi süren Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi Projesi (HvBS) olduğunu dile getiren Dr. Nacar, bu projenin bir benzerinin, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için de ORSA projesi olarak başladığını anlattı. Dr. Nacar, şu anda projelendirme aşamasında olduklarını belirtti.

HAVELSAN’ın, Ulusal Biyometrik Veri Yönetim Sistemi projesinden MİLGEM’lerde kullanılan ADVENT Savaş Yönetim Sistemi’ne kadar birçok alanda faaliyetlerine devam ettiğini aktaran Dr. Nacar, bu önemli projeleri, önce Türkiye’ye sonra da uluslararası pazara sunmanın, kendileri için önemli bir başarı kriteri olacağının altını çizdi.

Defense News Dergisi tarafından 17 Ağustos’ta açıklanan Top 100 listesinde, HAVELSAN’ın bu yıl ilk kez yer almasını da değerlendiren Dr. Nacar, “Listede, önümüzdeki yıllarda kalabilmek önemli. Daha yüksek noktalara, yavaş yavaş, hedeflerimizi ve ciromuzu büyüterek ulaşmak istiyoruz.” dedi. Dr. Nacar, listede yer alan diğer 6 Türk firmasını da tebrik ederek, şunları ekledi: “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde savunma sanayimiz için kritik kararlar alan Savunma Sanayii İcra Komitemizin, Millî Savunma Bakanlığımızın, Savunma Sanayii Başkanlığımızın, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfımızın bu önemli başarıda pay sahibi olduğunu biliyor ve onlara şükranlarımızı arz ediyoruz.”

Basın buluşmasının yönetimini, HAVELSAN Kurumsal İletişim Lideri Burak Gayretli üstlendi.

HAVELSAN, Sanal Dünyayı Yeni Binasına Taşıyor

Dr. Nacar’ın basın mensupları ile buluşması, soru-cevap bölümü ile devam etti. Dr. Nacar, HAVELSAN’ın fuar katılımlarıyla ilgili gelen bir soruya, sanal fuarlar boyutunda şu cevabı verdi: “[Pandemi ile birlikte] Sanal fuarlar gündeme gelmeye başladı. Biz de bu konuda çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Örneğin, İnternet sitemize girdiğinizde, bir sanal tur var. Yeni yapılan binamızda da hem fiziksel hem de sanal olarak ziyaret edilebilecek showroom hazırlamayı planlıyoruz. Bu showroom, ziyarete gelen heyetlerimizi ağırladığımız yer olmasının yanı sıra sanal olarak da 3 boyutlu bir şekilde ziyaret edilebilecek. Yılın belli günlerinde, belli ülkelerde fuar yapma değil de 365 gün fuar yapma imkânını, potansiyelini buraya getirmiş oluyoruz.”

HAVELSAN’ın pandemi karnesini de değerlendiren Dr. Nacar, bu süreçte, personeli mümkün olduğunca uzaktan çalıştırmaya yönlendirdiklerini ifade etti. Pandemiden dolayı bir proje kaybetmediklerini; ancak küçük gecikmeler olduğunu söyleyen Dr. Nacar, süreci iyi yönettiklerinin de altını çizdi.

Gelen bir soru üzerine, HAVELSAN’ın siber güvenlik alanındaki çalışmalarına ve Siber Savunma Teknoloji Merkezi’nin (SİSATEM) faaliyetlerine değinen Dr. Nacar, şunları kaydetti: “SİSATEM’de, bizimle anlaşmalı bazı kurum ve kuruluşlara siber güvenlik hizmeti veriliyor. Burada siber saldırılara karşı onların güçlendirilmesi, saldırıların gözlenmesi, raporlanması gibi hizmetler sunuyoruz. Bizimle birlikte çalışan firmaların, siber olgunluk seviyelerini oluşturmaya başladık. Bununla ilgili sertifikalandırma çalışmaları da yürütüyoruz. Bunun haricinde, Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesinde çeşitli görevlerimiz var. Bu kümelenmemizde, 100’ün üzerindeki KOBİ’miz var. Onlara, sektörün önde gelen firmaları olarak öncülük yapmaya çalışıyoruz. Savunma sanayisi alanında, siber güvenliğe yönelik fark oluşturacak yeni projelere girmeyi de planlıyoruz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.