Ana Sayfa Haberler HAVELSAN Koordinatörlüğünde TeamAware Acil Durum Tatbikatı Yapıldı

HAVELSAN Koordinatörlüğünde TeamAware Acil Durum Tatbikatı Yapıldı

Teknik koordinatörlüğünü HAVELSAN’ın üstlendiği, 13 ülkeden 24 partner ile yaklaşık üç yıldır devam eden TeamAware projesinin final gösterimleri, 5-8 Şubat 2024 tarihlerinde Bursa’da gerçekleştirildi. Final gösterimlerinin 7-8 Şubat tarihlerinde toplamda yaklaşık 17 saat süren demolarında birbirini takip eden 3 farklı acil durum senaryosu üzerinden proje ekiplerinin, değerlendiricilerin, belediye çalışanlarının, acil müdahale ekiplerinin ve sağlık personellerinin yer aldığı geniş katılımlı tatbikatlar başarıyla tamamlandı.

12 Ülkeden Ekipler Katıldı

Acil müdahale ekiplerini uzaktan takip eden, kapalı alanda yerlerini belirleyen, giyilebilir sensörler ve yapay zeka ile aktivitelerini tespit eden, giyilebilir kimyasal biyolojik radyolojik nükleer (KBRN) sensörler, akustik sensörler ve dronlar içeren bir sistemi kapsayan TeamAware projesinde; HAVELSAN’ın teknik koordinatörlüğü ve liderliğinde, Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile İspanya, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Portekiz, İrlanda, Hollanda, Belçika, Avusturya, Yunanistan ve Romanya’dan 20’yi aşkın ekip yer aldı.

Acil Durum Senaryosu Demoları Gerçekleştirildi

Final gösterimlerinin ilk demosu 7 Şubat’ta Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi. Bursa’da gerçekleşmiş olduğu varsayılan bir deprem sonrası hastane binasının işlemeye devam edip edemeyeceğini bildiren sistemin gösterimi, vatandaşların afet anlarında durum bildirimi yapabilecekleri ve bilgilendirilebilecekleri sistemin gösterimi ve sosyal medya üzerinden deprem gönderilerini algılayan sistemin gösterimi başarıyla tamamlandı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, İtfaiye Küçükbalıklı Grup Amirliği’nde devam eden ikici demoda ise depreme bağlı gerçekleşen bir kimyasal depo patlamasının ardından vatandaşların afet anlarında durum bildirimi yapabilecekleri ve bilgilendirilebilecekleri sistemin gösterimi, sosyal medya üzerinden deprem ve patlama gönderilerini algılayan sistemin gösterimi, akustik-kimyasal-görsel olay tespiti yapan sistemin gösterimi ve acil durum ekiplerinin yeri ve durumunu gözlemleyen sistemin gösterimi gerçekleştirildi.

Gece yarısında başlayan üçüncü demoda ise senaryo gereği; metro treni, Nilüfer İstasyonu ile Odunluk İstasyonu arasındaki tünelden geçerken, meydana gelen deprem yüzünden raylardan çıktı. Metrodaki yolculardan bir kısmı ağır yaralanırken, olay yerine gelen ekipler, son teknolojik donanımlar ve giyilebilir teknolojiler eşliğinde olaya müdahale etti.

TeamAware Projesi Hakkında

Bilim ve teknoloji politika ve uygulamalarının uyumlaştırılması amacıyla Avrupa’nın teknoloji kapasitesini geliştirmek, üniversite-sanayi işbirliğinin kurulmasını sağlamak için yürütülen Horizon 2020 fonlama programı kapsamında, Avrupa Birliği (AB) desteğiyle “güvenli toplumlara” yönelik TeamAware projesi 2021 yılı Mayıs ayından beri yürütülüyor. Proje teklifi HAVELSAN tarafından hazırlanan TeamAware, 90 proje arasından 15 tam puan alarak Türkiye’ye Horizon 2020 Güvenlik kategorisinde ilk kez birinciliği getirmiş proje olmasıyla da önem kazandı. Projenin teknik koordinatörlüğünü HAVELSAN Modelleme ve Sensör Teknolojileri Takım Lideri Çağlar Akman yürütüyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.