Ana Sayfa Haberler HAVELSAN, KORKUT’un Eğitim Simülatörünü Teslim Etti

HAVELSAN, KORKUT’un Eğitim Simülatörünü Teslim Etti

Türkiye’nin katmanlı hava savunmasında görev alan KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi’nin eğitim simülatörü göreve başladı. HAVELSAN, Konya Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı bünyesindeki Hava Savunma Eğitim Merkezinde (HSEM) kullanılmak üzere KORKUT Eğitim Simülatörü’nü (KORKUT-ES) geliştirerek kullanıma sundu. Gelişmenin ayrıntıları, 20 Ağustos’ta açıklandı.

KORKUT’un seri üretim sözleşmesi, Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçlarının karşılanması ve Türkiye’nin alçak irtifa hava savunmasının güçlendirilmesi amacıyla Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında 19 Mayıs 2016’da imzalanmıştı. KORKUT sistemleri, 2019 yılında envantere girmeye başladı.

KORKUT-ES, 6 farklı hava savunma ve komuta kontrol sisteminin bağımsız ya da tümleşik konfigürasyonda eğitimlerinin verilmesini sağlayacak. HAVELSAN mühendisleri tarafından geliştirilerek Konya’daki Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Hava Savunma Eğitim Merkezinde kurulan KORKUT-ES, HSEM’in ilk bileşeni olma özelliğini de taşıyor.

KORKUT-ES sayesinde gerçek sistem, mermi ve hava araçlarının yüksek maliyetler gerektiren kullanımına gerek kalmadan gerçeğe yakın tehdit ortamında, unsur sayısı ve saha kısıtları olmadan kullanıcı eğitimleri verilebilecek. KORKUT-ES, Türkiye’nin hava savunma ihtiyaçlarının karşılanması sürecinde geliştirilen yerli ve milli sistemlerin kullanıcı eğitimlerinin verilmesini sağlayacak önemli bir aşama olarak kabul ediliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.