Ana Sayfa Manşet HAVELSAN’dan Dronlara Karşı Fedai’li Hava Savunması Çözümü: EİTSS

HAVELSAN’dan Dronlara Karşı Fedai’li Hava Savunması Çözümü: EİTSS

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HAVELSAN’ın insansız sistem çözümleriyle ilgili bilgi aldı.

HAVELSAN, hem sınırların hem de kritik tesislerin güvenliğine yönelik tehdit seviyesi artan dronlara karşı katmanlı bir hava savunması çözümü sunan Entegre İHA Tespit ve Savunma Sistemi’ni (EİTSS), MRBS’21’de sektör kamuoyunun ilgisine sundu.

HAVELSAN, EİTSS’yi, kritik tesisler ve stratejik bölgeler gibi geniş alanların dron tehditlerine karşı savunulması için geliştirdi. Sistem, korunan alanı merkeze alan; iç, orta ve dış olmak üzere 3 katmanda hava savunması çözümü sunuyor. Sistemin operasyonel konsepti ise şu adımlardan oluşuyor:

 • Tespit: Farklı algılayıcılarla dron tehdidinin tespit edilmesi.
 • Teşhis: Algılayıcılar ve İHA veri tabanı kullanılarak dron tehdidinin teşhis edilmesi.
 • Tehdit Değerlendirme ve Silah Tahsisi: Dron tehdidinin türü ve hangi katmanda karşılanacağı gibi kriterlere göre uygun silahlarla önleme gerçekleştirilmesine ilişkin kararlar için karar destek algoritmaları ile destek verilmesi.
 • Önleme: Angajman bölgesinin özelliği ve tehdit İHA’ların tipi/kullanım tekniğine uygun farklı silah türleri ile önlemenin gerçekleştirilmesi.
EİTSS’nin kontrolü, HAVELSAN Yer Kontrol İstasyonu üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

HAVELSAN, komuta kontrol sistemleri ve entegrasyon tecrübesini kullanarak, EİTSS’yi, farklı alt sistemlerden oluşan entegre bir çözüm olarak sunuyor. Bu kapsamda; Sensör Arayüz Kontrol (SAK) uygulaması, Sensör Veri Yönetim Uygulaması (SVY) ve İHA veri tabanı, HAVELSAN Uygulama Platformu ile beraber EİTSS’nin ana omurgasını oluşturuyor. Sistemin kontrolü, HAVELSAN Yer Kontrol İstasyonu üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Bu yazılım, merkezi yönetimin gerçekleştirileceği harekat/kriz yönetim merkezlerinde de kullanılabilecek şekilde derlenebiliyor.

HAVELSAN, EİTSS’nin konsept doğrulama çalışmalarına TRANSVARO tarafından geliştirilmiş olan v aşağıda listelenen algılayıcılar ve silah sistemleri ile devam ediyor:

 • TRV/GSR 0802 3D Dron Tespit Radarı
 • TRV/GUARD 21 Elektro-Optik Suit
 • HRFD-U360 Radyo Frekans Algılayıcı
 • TRV-LDR-1000 LİDAR
 • HJAM-E06 İHA Jammer
 • FEDAİ İntihar İHA
 • HPeM-15-35-90 Yüksek Enerji Silahı
 • Akustik dedektör

Bu sistemlerden FEDAİ ve yüksek enerji silahı dışındakiler, operasyonel durumda. FEDAİ’nin Aralık ayında operasyonel duruma gelmesi hedefleniyor. Yüksek enerji silahının geliştirme çalışmaları ise devam ediyor. EİTSS’nin canlı gösteriminin, yakın zamanda yapılması planlanıyor.

TRV/GSR 0802 3D Dron Tespit Radarı (solda) ve TRV/GUARD 21 Elektro-Optik Suit (sağda).

EİTSS’nin, açık mimarisi ve kuvvetli uyumlandırma kabiliyeti ile müşteri tarafından tercih edilecek ve farklı üreticiler tarafından sağlanacak algılayıcılar ve silah sistemleriyle de çalışabilmesi öngörülüyor. Sistem bu özellikleri ve geniş donanım yelpazesi ile diğer dronsavar çözümlerinden ayrılıyor. Dron tespit radarı, elektro-optik algılayıcı ve jammer gibi donanımlar, diğer dronsavar çözümlerinde de bulunuyor. EİTSS’de; dron tespitinde LİDAR da kullanması, dronlara karşı silah olarak ise yüksek enerji silahı ve intihar İHA’yı da seçenekler arasına almasıyla farklılaşıyor. LİDAR, özellikle sabit kanatlı dronların tespiti için optimize edilmiş bir çözüm olarak öne çıkıyor. FEDAİ, görüntü tanımalı arayıcı başlığı ve 40 km’ye ulaşabilen menzili ile sistemin vurucu gücüne önemli bir katkı sağlıyor. Yüksek enerji silahı ise etkili menzilindeki dronların elektronik birimlerini çalışamaz hale getiriyor.

HRFD-U360 Radyo Frekans Algılayıcı

Bu geniş donanım yelpazesi, EİTSS’nin katmanlı hava savunma konseptini hayata geçirmesine katkı veriyor. Örneğin, iç katmanda fiziksel imha yapmanın riskleri bulunuyor. EİTSS’nin kullanıcıları ise dış ve orta katmanda fiziksel imha ile bertaraf edemedikleri tehditleri, iç katmanda, birden fazla işlevsel imha (soft kill) yöntemi ile bertaraf etme şansına sahip oluyor. HAVELSAN, EİTSS’nin geleceğine yönelik planlarını da şimdiden ortaya koydu. Bunlara göre EİTSS, entegre bir savunma sistemi olması sayesinde, gelecekte; dost/düşman İHA ayrımı yapabilen ve geniş alan şebekesinde, komuta kontrol sistemine entegre olarak çalışabilecek dağıtık sensör/silahları kullanabilen bir yapıda konuşlandırılabilecek. Sistem, savunma alanını çok geniş menzillere ulaştırabilen bu yapısıyla hava ihbar ve komuta kontrol sistemleri ve hava trafik kontrolü (Air Traffic Control / ATC) sistemleriyle entegre çalışabilecek. EİTSS, insansız hava araçlarının hava trafik kontrolü özelliği ile ATC sistemlerinin bir parçası haline getirilebilecek bir sistem mimarisi de vadediyor.

HAVELSAN, standında insansız sistem çözümlerini de sergiledi.

 656 Toplam Görüntüleme,  3 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.