Ana Sayfa Haberler EXER MARSEC-21’de HAVELSAN İmzası

EXER MARSEC-21’de HAVELSAN İmzası

HAVELSAN, NATO Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi (Maritime Security Center of Excellence / MARSEC) tarafından 13-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen Maritime Security Exercise-2021’de (EXER MARSEC-21 / Deniz Güvenliği Tatbikatı-2021), VTS (Gemi Trafik Hizmetleri) ve HAVELSAN Diyalog video konferans ürünleri ile yer aldı. Bu ürünler, tatbikatın bilgisayar destekli (Computer Assisted Exercise / CAX) bölümlerinde görev yaptı. Böylece HAVELSAN VTS yazılımı, ilk kez bir tatbikatta kullanılmış oldu.

NATO MARSEC tarafından iletilen bilgilere göre, uzay tabanlı yer gözlem şirketlerinin elde ettiği uydu görüntüleri, HAVELSAN VTS’ye aktarıldı ve sistem üzerinde gösterildi. Önceki yıllarda da gerçekleştirilen tatbikatta, uydu görüntüleri ilk kez bu şekilde kullanıldı. Tatbikata katılan bir şirket tarafından elde edilen canlı AIS izleri de yine HAVELSAN VTS’ye entegre edildi ve gösterildi.

Tatbikatın ilk 2 gününde gerçekleştirilen akademik sunumların Türkiye dışındaki katılımcılara gösterimi ise HAVELSAN Diyalog üzerinden yapıldı.

Türkiye, dışında Romanya ve Yunanistan’ın katıldığı tatbikatta, Cezayir ve Bahreyn de gözlemci olarak yer aldı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.