Ana Sayfa Haberler HAVELSAN, Selman Reis Denizaltısının Bilgi Dağıtım Sistemini Tamamlamak Üzere

HAVELSAN, Selman Reis Denizaltısının Bilgi Dağıtım Sistemini Tamamlamak Üzere

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda önemli projeleri hayata geçiren HAVELSAN, son olarak, Yeni Tip Denizaltı (REİS) Projesi için ürettiği, tasarımı tamamen kendine ait olan Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi’nin (DBDS) altıncı ürününün üretimini tamamladı ve testlerine başladı. Altıncı ürünün Selman Reis denizaltısına monte edilmesi planlanıyor.

Yazılımlarının tamamının HAVELSAN iş gücü ile üretildiği DBDS’nin %70 olarak öngörülen yerli katkı payında %75 seviyesine ulaşılarak önemli bir başarı elde edildi. Ayrıca, DBDS, deniz altındaki farklı çevre koşullarında kullanılacağı için uzun ve kapsamlı dayanıklılık testlerine tabi tutulan kabinet ve gösterim birimleri de HAVELSAN’ın özgün tasarımı ve yerli üretimiyle hazırlandı.

DBDS, 2019 yılında, gelişmiş özellikleri ile yabancı denizaltı inşa ve modernizasyon programlarının da dikkatini çeken bir konuma geldi. Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterindeki AGOSTA sınıfı denizaltıların modernizasyonunda DBDS’nin kullanılmasına karar verilerek ihracat başarısı yakalandı.

DBDS Projesi, 6’sı denizaltılarda ve biri de karaya konuşlu test ortamında olmak üzere toplam 7 set sistem üretimini kapsıyor. HAVELSAN, bahse konu denizaltı projesine, Savaş Yönetim Sistemi kapsamında 9 iş paketi ve Mk.48 torpido entegrasyonu ile de ayrıca yerli katkı sağlıyor.

Havadan bağımsız tahrik teknolojisi ile üretilmekte olan söz konusu denizaltı gemileri tamamlandığında denizaltılar için kritik olan Savaş Yönetim, Bilgi Dağıtım Sistemi ve Torpido Atış Kontrol Sistemleri’nde HAVELSAN mühendislerinin imzası olacak.

 1,605 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.