Ana Sayfa Manşet HAVELSAN SGRS, Türkiye’nin Deniz Yetki Alanlarına Tam Hâkimiyeti Getirecek

HAVELSAN SGRS, Türkiye’nin Deniz Yetki Alanlarına Tam Hâkimiyeti Getirecek

HAVELSAN; Türkiye’nin karasularında, Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) ve Türk Arama Kurtarma Bölgesi’nde durumsal farkındalığı sağlayacak ve Tanımlanmış Deniz Resmi’ni oluşturacak Sahil Gözetleme Radar Sistemi’nin (SGRS) geliştirme çalışmalarına, ara vermeden devam ediyor. İlk yazılım paketi, Haziran ayı içinde, Sahil Güvenlik Komutanlığına teslim edilen SGRS, anayurt güvenliğinin temel taşlarından biri olacak.

Turizm ve deniz ticareti faaliyetlerinin yoğun olduğu Türkiye’nin deniz yetki alanlarında; düzensiz göç, denizde arama kurtarma gibi konularda zorlu mücadeleler veriliyor. Akdeniz’den Karadeniz’e, üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin deniz yetki alanlarında deniz emniyeti ve deniz güvenliğini sağlamak, her zaman kritik öneme sahip bir konu oldu ve olmaya devam ediyor.

Ülkemiz karasularında, MEB’inde ve Türk Arama Kurtarma Bölgesi’nde deniz emniyeti ve deniz güvenliğinin en üst seviyeye taşınmasında temel çözüm olarak ortaya çıkan SGRS; HAVELSAN’ın komuta kontrol sistem çözümlerindeki derin tecrübesiyle Sahil Güvenlik Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilmiş, çok özellikli bir kıyı gözetleme sistemi olarak öne çıkıyor.

HAVELSAN SGRS’nin; Türk Karasularında, MEB’inde ve Türk Arama Kurtarma Bölgesi’nde; radar, otomatik takip sistemi ile elektro optik görüntü sistemlerinden alınan anlık verileri, en doğru şekilde işleyecek ve ilgili kamu kurumları arasında tesis edilecek bir entegrasyon ile durumsal farkındalığı en üst seviyeye taşıyacak ve dağıtacak nitelikli bir bilgi alışveriş sistemi olması amaçlanıyor.

HAVELSAN SGRS, Ankara’da, Sahil Güvenlik Komutanlığı Karargâhı bünyesinde görev yapan Deniz Arama Kurtarma Koordinasyon ve Harekât Merkez ile;

 • İstanbul’da, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı,
 • İzmir’de, Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı,
 • Muğla/Marmaris’te, Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanlığı ve
 • Çanakkale’de, Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanlığı,

bünyesinde görev yapan Yardımcı Arama Kurtarma ve Harekât Merkezlerine (sistemde aldığı görev itibarıyla Kimliklendirme ve İzleme Merkezlerine) entegre bir şekilde çalışacak.

Sistemin, Sahil Gözetleme İstasyonlarında bulunan radarlardan gelen verileri, elektro optik algılayıcılar ve sisteme entegre olan kamu kurumlarından alınan diğer verilerle destekleyerek Tanımlanmış Deniz Resmi’ni oluşturması hedefleniyor. Üstün nitelikli bir sistem olarak görev yapacak HAVELSAN SGRS; yapay zekâ ile desteklenmiş ağ destekli komuta kontrol altyapısını bünyesinde teşkil etmeyi hedefleyen Sahil Güvenlik Komutanlığının, verimliliğini ve görev sorumluluk alanı içerisinde harekât etkinliğini arttırıcı bir sistem olarak tasarlandı.

HAVELSAN SGRS, sahillerin güvenliğinin sağlanmasında önemli bir rol oynayacak.

Sahil Gözetleme İstasyonları tarafından tespit edilen ve Kimliklendirme Merkezlerine ulaşan verileri, gelişmiş yazılımı ile analiz ederek kimliklendiren ve bu verileri, diğer entegre kamu kurumlarından topladığı verilerle besleyen HAVELSAN SGRS, tespit edilen izlerin müdahale gerektirip gerektirmediğinin tespiti ve risk analizinin yapılması için, bu verileri, Ankara’da bulunan Deniz Arama Kurtarma Koordinasyon ve Harekat Merkezine gönderecek. Gerçekleştirilen analiz sonucunda, müdahale gerekli bir konu tespit edilirse sahil güvenlik unsurları görevlendirilerek bölgeye sevk edilecek.

İzlerin tespiti, kimliklendirme, diğer toplanan bilgilerin ilişkilendirilmesi ve sağlanan verilerin işlenerek risk değerlendirmesi süreçlerini gerçek-zamana yakın bir hızla gerçekleştiren HAVELSAN SGRS; tespit, teşhis, tanıma, karar verme ve müdahale süreçlerini hızlandıran ve Sahil Güvenlik Komutanlığının iş verimliliğini arttıran özellik ve teknolojilerle donatılıyor.

HAVELSAN SGRS, gelişmiş özellikleri ve ilgili kamu kurumları ile karşılıklı veri paylaşımı sağlayarak; deniz sınırı ihlali (MEB, Karasuyu İhlalleri gibi), kaçakçılık, düzensiz göç, yasa dışı su ürünleri avcılığı, deniz kirliliğinin önlenmesi gibi her türlü yasa dışı faaliyet ile mücadele etkinliğine katkı sağlayacak. Ayrıca, denizde arama kurtarma gibi son derece hayati konularda farkındalık yaratacak.

Proje Çalışmaları İlerliyor

HAVELSAN ana yükleniciliğinde yürütülmekte olan SGRS Faz-1 Projesi, şu bileşenlerden oluşuyor:

 • Bir adet Harekât Merkezi (Ankara)
 • Dört adet Kimliklendirme ve İzleme Merkezi (İstanbul, İzmir, Muğla, Çanakkale)
 • Radar, elektro-optik ve muhtelif sensörler ile donatılmış 12 Sahil Gözetleme İstasyonu (SGİ)

HAVELSAN SGRS, Saha Kabul Testleri tamamlanan ve temel harekât işlevleri kapsamındaki ilk yazılım bileşenlerini içeren Grup-1 paketi ve altyapısı (Ankara Harekât Merkezi ve 10 SGİ) ile kullanıma hazır. Eklenecek yeni özellikleriyle Sahil Güvenlik Komutanlığına güç katmaya devam edecek olan HAVELSAN SGRS; Çevre ve Şehircilik, Tarım ve Orman, Ticaret, Ulaştırma ve Altyapı, Milli Savunma ve İçişleri Bakanlıkları ile entegre olarak, başta Türk Karasuları olmak üzere, deniz yetki alanlarında deniz emniyeti ve deniz güvenliğinin sağlanmasına azami katkıda bulunacak.

SGRS Projesi kapsamında toplanan veriler ile kamu kurumlarından temin edilen verilerin, birlikte etkin bir şekilde işlenmesini sağlamak amacı ile tesis edilecek Sahil Gözetleme Bilgi Sistemi (SGBS) ve Deniz Bilgi Sistemi (DBS) ağlarına yönelik çalışmalar ise son hızla sürdürülüyor.

Yüzde yüz yerli ve milli imkânlar ile Savunma Sanayii Başkanlığının liderliğinde geliştirilen HAVELSAN SGRS, deniz resminin takip edilmesinde ve Sahil Güvenlik Komutanlığının harekât faaliyetlerinin koordinasyonunda en önemli araç olarak kullanılacak.

HAVELSAN SGRS’nin Özellikleri

 • Zaman Damgalı Tespit
 • İz Sınıflandırma ve Kimliklendirme
 • İz Yönetimi
 • Füzyon/Korelasyon
 • Karar Destek ve Risk Değerlendirmesi
 • Sensör ve Muhabere Kontrol
 • Arama/Kurtarma ve Görev Yönetimi
 • Raporlama
 • Kamu kuruluşlarıyla entegrasyon ile Kıyı Deniz Resmi’nin oluşturulması
 • Veri, Ses Kaydı ve Yeniden Oynatma
 • Simülasyon ve Eğitim Yetenekleri
 • İstasyon Güvenlik Kontrolü
 • Servis Odaklı ve Üç Katmanlı Genişleyebilen Entegre Mimari

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.