Ana Sayfa Haberler HAVELSAN, Siber Güvenlik İçin “Açık Kaynak Kodlu Yazılım” Dedi

HAVELSAN, Siber Güvenlik İçin “Açık Kaynak Kodlu Yazılım” Dedi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile HAVELSAN ortaklığından düzenlenmekte olan Teknoloji Sohbetleri etkinliklerinin 3’üncüsü, Açık Kaynak Yazılımları temasıyla 13 Mart’ta Ankara’da gerçekleştirildi. PARDUS gibi açık kaynak kodlu yazılımların ele alındığı etkinlikte, bu yazılımların, siber güvenlik, milli güvenlik ve maliyet açısından avantajları mercek altına alındı.

 

Etkinliğin açılış konuşmalarını, HAVELSAN Genel Müdürü ve CEO’su Ahmet Hamdi Atalay, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan yaptı. Açılış konuşmacılarının üzerinde durdukları konular şunlar oldu:

 • Dünya üzerinde hiçbir işletim sistemi, %100 güvenli değil. Bununla birlikte PARDUS benzeri işletim sistemlerinin kaynak kodları açık olduğu için, siber güvenlik açıklarının azaltılması daha kolay.
 • Açık kaynak kodlu yazılımlar, paket yazılımlara göre daha ekonomik olabiliyor ve bu yazılımlar, yarattıkları rekabet ile yabancı menşeli yazılımların, Türkiye’ye giriş maliyetlerinin düşmesini sağlıyor.

Etkinlik, TÜBİTAK ULAKBİM Müdürü Mehmet Mirat Satoğlu’nun gerçekleştirdiği, PARDUS’un Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması başlıklı konuşmanın ardından şu 4 panel ile devam etti:

 • Kamu Kurumlarında Açık Kaynak Kodlu Yazılım Kullanımı
 • Belediyelerde Açık Kaynak Kodlu Yazılım
 • Açık Kaynak Kodlu Yazılımlara Katkıda Bulunmak ve Akademik Dünya
 • PARDUS Göç İçin Yardımcı Araçlar

Kamu Kurumlarında Açık Kaynak Kodlu Yazılım Kullanımı konulu panel, HAVELSAN ARGE, Teknoloji ve Ürün Yönetimi Direktörü Doç. Dr. İzzet Gökhan Özbilgin moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

 

Paket Yazılımlar, Kapalı Bir Kutu Gibi

İlk açılış konuşmasını yapan HAVELSAN Genel Müdürü ve CEO’su Ahmet Hamdi Atalay, açık kaynak kodlu olmayan yazılımların sakıncalarını şu şekilde aktardı: “[Bu yazılımlar] Size derlenmiş şekilde, bir kara kutu olarak geliyor. Siz o yazılımı kullanıyorsunuz. Belki işinizi de görüyor ama o işi nasıl yapıyor? O işin dışında art niyetli başka işler de yapıyor mu? Sizin için mahsurlu olabilecek, güvenliğinizi zedeleyebilecek, size ait bilgileri başka taraflara göndererek veya bozacak işler yapıyor mu? Bu sorunun cevabına %100 hayır diyemezsiniz. Çünkü ne yaptığını bilmiyorsunuz. Kapalı bir kutu olarak alıyorsunuz o yazılımları. Halbuki açık kaynak yazılımlarının en önemli özelliği, kod önünüzde akıyor, siz onun satır satır ne yaptığını görüyorsunuz.”

HAVELSAN Genel Müdürü ve CEO’su Ahmet Hamdi Atalay

 

PARDUS’un Türkiye’ye Katkıları

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen ve HAVELSAN tarafından Milli Savunma Bakanlığı gibi çeşitli kurumlarda yaygınlaştırılması yapılan PARDUS’a da değinen Atalay, açık kaynak kodlu yazılımların gücünü bir örnekle anlattı. Atalay’a göre; Milli Eğitim Bakanlığının geçtiğimiz yıllarda hayata geçirdiği FATİH projesi kapsamında, okullarda akıllı tahtalar ve tablet bilgisayarlar kullanılması gündeme geldiğinde, bu cihazlarda yer alacak işletim sistemleri için yabancı bir yazılım firması, Türkiye’ye bir fiyat teklifi sundu. Anca daha sonra, Türkiye’nin elinde PARDUS gibi bir işletim sistemi olması sebebiyle, söz konusu yabancı firma, sunduğu ilk fiyat üzerinden %99’dan daha fazla bir indirim yapmak zorunda kaldı ve bu sayede Türkiye, birkaç yüz milyon dolar civarında para ödemekten kurtuldu.

 

Hem Ekonomik Hem Daha Güvenli

Tasarruf ve güvenliğin yanında ekonomiye katkı sağlaması bakımından açık kaynak kodu kullanımının kritik öneme sahip olduğunu belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Türkiye’nin yabancı firmalara bağımlılığını azaltmak için kendi teknolojisini üretmek zorunda olduğunu ve kritik dönemlerde bunun çok daha iyi anlaşıldığını ifade etti. İthal kaynaklı yazılımlara veri güvenliği açısından güvenilemeyeceğine dikkat çeken Sayan, “Yabancıya giden bilgi bir daha geri dönmez. Sizin yerinize gelir başkaları korur. Bu durumda da koruyamadığınız bir şeyin güvenliğinden asla emin olamazsınız. İşte bu yüzden bakanlık olarak çalışmalarımızı yürütürken hem kat ettiğimiz yolu hem bu yolda ne kadar güvende olduğumuzu hem de varacağımız hedefi planlayarak ilerliyoruz. Bu noktada teknolojiyi, bilgiyi kullanarak katkı yapabilecek durumda olduğumuzu da hep birlikte göstermemiz gerekiyor.” sözleriyle Türkiye’nin verisinin Türkiye’de kalması gerektiğine vurgu yaptı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan

 

Sektör İçin de Faydalı

BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu da açık kaynak kodlu yazılım kullanım alanlarının artmasının sektörde olumlu yönde hareketlenme yaratarak, üretimi artıracağını ve rekabete de kapı aralayacağını belirtti. PARDUS’un, açık kaynak mimarisi ile geliştirilen sistemlerin temel işleyişine katkı sağladığını anlatan Karagözoğlu, açık kaynak kodlu yazılımların ülke geleceğini şekillendirmede önemli bir etkiye sahip olduğunu vurguladı.

BTK ve HAVELSAN iş birliği ile gerçekleştirilen Teknoloji Sohbetlerinden ilki, Artırılmış Gerçeklik teması ile geçen yıl 12 Ekim’de, ikincisi ise Yazılım Test Teknolojileri teması ile 22 Ocak’ta gerçekleştirilmişti.

BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu

 

HAVELSAN’ın PARDUS’a Yönelik Hizmetleri

HAVELSAN, açık kaynak kodlu olarak geliştirilen PARDUS işletim sistemine yönelik olarak, hem eğitim hem de teknik destek alanında pek çok hizmetler sunuyor. Bunlardan eğitim hizmetleri, Temel Eğitimler ve Uzman Eğitimler olmak üzere 2 farklı başlık altında veriliyor. Modüller şeklinde kurgulanan eğitimler, 2 ya da 3 gün sürüyor. Firmanın eğitim kuruluşu olan HAVELSAN AKADEMİ’nin, bilgisayarlı eğitim salonlarında gerçekleştirilen eğitimler, PARDUS üzerine çalışan, sistem yöneticileri, teknik uzmanlar ve sistem programcılarına yönelik olarak düzenleniyor. Eğitimlerin isimleri ve kodları ise şu şekilde sıralanıyor:

 • Temel Eğitimler:
  • 101 – GNU/Linux Sistem Yönetimi (Temel)
  • 102 – GNU/Linux Sistem Yönetimi (İleri)
  • 103 – Pardus Teknik Destek (Sunucu)
  • 104 – Pardus Teknik Destek (Sunucu)
 • Uzman Eğitimler:
  • 201- OpenLDAP Dizin Sistemi
  • 202 – SAMBA DC Etki Alanı
  • 203 – Sistem Yöneticileri için Betik Yazımı
  • 204 – DNS ve DHCP Sunucu Yönetimi

Bu eğitimlerden 101 ve 102 kodlu olanları diğer eğitimler için bir ön şart niteliğinde olduğu için, katılımcıların ilk olarak bu 2 eğitimi alması gerekiyor.

HAVELSAN’ın PARDUS konusundaki verdiği eğitimlerin öncelik sırası.

 

HAVELSAN, teknik tarafta ise bir kurum veya kuruluşun PARDUS işletim sistemine geçişinde, ön analizden, işletme aşamasındaki teknik destek safhasına kadar tüm süreci kapsayan hizmetler sunuyor. Bu hizmetlerden ön analiz çalışması kapsamında, söz konusu kurumda PARDUS’un kullanılabilirliği değerlendiriliyor ve bu süreçte kuruma özel olarak geliştirilecek yazılımlar analiz ediliyor. Gerekliyse bu yazılımların açık kaynak kodlu olarak geliştirilmesinin arından, PARDUS’un ilgili kurumda uygulanabilirliği çeşitli sunucular ve 10 istemcinin kurularak işletilmesiyle kavramsal olarak ispat ediliyor. Daha sonra, kavramsal ispat aşamasındaki uygulama yaygınlaştırılarak, tüm kurumun PARDUS’a geçişi tamamlanıyor. HAVELSAN bu aşamadan sonra da ve sunucu ve istemcilerde ortaya çıkabilecek sorunlara yönelik çözümler geliştirmek adına, yerinde personel desteği sağlıyor.

 3,007 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.