Ana Sayfa Haberler HAVELSAN, Yeni Tip Denizaltı Projesi’ndeki Başarılı Çalışmalarını, Milli Denizaltı Projesi’ne de Aktarmayı Hedefliyor

HAVELSAN, Yeni Tip Denizaltı Projesi’ndeki Başarılı Çalışmalarını, Milli Denizaltı Projesi’ne de Aktarmayı Hedefliyor

Yeni Tip Denizaltı (REİS Sınıfı) Projesi’nin birinci gemisi olan PİRİREİS’in havuza çekilme, beşinci gemisi olan SEYDİALİREİS’in ilk kaynak töreni, 22 Aralık’ta gerçekleştirildi. HAVELSAN da bu proje kapsamında, komuta kontrol sistemi başta olmak üzere birçok sistem ve yazılımın geliştirmesinde önemli görevler alıyor.

2011 yılında HAVELSAN mühendisleri tarafından geliştirmeye başlanan ve Yeni Tip Denizaltıların kalbi olarak nitelendirilen Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi’nin (DBDS) beşinci ürünü de fabrika kabul testlerinin başarıyla tamamlanmasının ardından Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na teslim edildi. DBDS ürünü, HAVELSAN’ın bugüne kadar gemi ve denizaltılar olmak üzere 30’dan fazla platforma entegre ettiği Platform Veri Dağıtım Sistemleri Ürün ailesinin bir üyesi. Gerçek zamanlı çalışan gömülü yazılım teknolojisi kullanılan DBDS’nin, denizaltı bünyesindeki 105 farklı birim ile kesintisiz entegrasyonu sağlandı. DBDS Projesi kapsamında ilk sistem, ek özellikler ile birlikte 8 yılda tamamlandı. HAVELSAN mühendisleri tarafından proje kapsamında 400.000 satır kod yazıldı. 2019 yılında da 50 gün veri kaydı yapabilen karakutu kabiliyeti eklendi. Mühendis, teknisyen ve uzmanlardan oluşan onlarca personelin yoğun emekleri ile geliştirilen DBDS ürününün marka tescili, 2014 yılında yapılırken, ürünün patenti için de HAVELSAN tarafından başvuru gerçekleştirildi.

HAVELSAN, Yeni Tip Denizaltı Projesi’nde, denizaltının beyni olarak nitelendirebileceğimiz Komuta Kontrol Sistemi’nin geliştirilmesinde de çok önemli bir rol üstlendi.

Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında ayrıca HAVELSAN’ın %100 milli olarak geliştirdiği Savaş Yönetim Sistemi de denizaltılarda yer alacak. HAVELSAN’ın kara, hava ve deniz platformlarında gerçekleştirdiği  milyonlarca satırlık koda sahip komuta kontrol sistemlerindeki birikmiş tecrübesi ile başlatılan su altı platformlarına yönelik  Savaş Yönetim Sistemi yazılımı kapsamında bugüne kadar 450 bin satırdan fazla kod yazıldı. İlk denizaltıya ait HAVELSAN Savaş Yönetim Sistemi yazılımının entegre fabrika kabul testleri 2018 yılında başarı ile tamamlandı.

Ayrıca, Komuta Kontrol Sisteminin tüm yazılım kaynak kodunun konfigürasyon yönetimi, sistem entegrasyon ve testi HAVELSAN sorumluluğunda gerçekleştiriliyor. Bu amaçla HAVELSAN’ın Ankara’daki tesislerinde denizaltında bulunan donanım ve yazılımlarının birebir eşleniğinin yer aldığı Karaya Konuşlu Test Sistemi (KKTS) kuruldu.

HAVELSAN, Yeni Tip Denizaltı Projesi’ndeki başarılı sonuçları ile inşası için hazırlıkların devam ettiği Milli Denizaltı Projesi’ne de katkı sağlamayı hedefliyor.

 1,485 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.