Ana Sayfa Haberler HAVELSAN, Yeni Tip Denizaltıların Komuta Kontrol Sistemlerinin 3’üncüsünü Teslim Etti

HAVELSAN, Yeni Tip Denizaltıların Komuta Kontrol Sistemlerinin 3’üncüsünü Teslim Etti

Yeni Tip Denizaltı projesi kapsamında, projenin 3’üncü denizaltısı olan Murat Reis’in komuta kontrol sisteminin kurulumu ve detaylı testleri, HAVELSAN tarafından tamamlandı ve sistem, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. Gelişme,  Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından 29 Kasım’da duyuruldu.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, REİS sınıfı denizaltı tedarik projesi kapsamında, pek çok yerli firmanın, denizaltıların tasarım yetkinliğinin kazanılmasına yönelik kendi sistemlerini geliştirdiğini veya teknoloji transferi yoluyla yetenek kazandığını ifade etti. Prof. Dr. Demir, ayrıca, şunları ekledi: “HAVELSAN tarafından denizaltı savaş yönetim sistemi, bu proje kapsamında geliştirildi. Ayrıca 7’nci denizaltı diyebileceğimiz, gerçek donanımlardan oluşan bir denizaltı komuta kontrol sistemi, HAVELSAN’da konumlandırıldı. Bu sayede, bu denizaltılarımıza yeni silah veya sensörlerin entegrasyonu gerekirse, HAVELSAN tarafından komuta kontrol sisteminin yazılımları modifiye edilerek bu tesislerde gerçek donanımlar üzerinde test edilebilecek. Denizaltılarımıza monte edilecek komuta kontrol sistemi donanımları, yine HAVELSAN’ımızda bulunan Sistem Entegrasyon Laboratuvarında bir araya getirilerek, yoğun testlerden geçiriliyor ve daha sonra gerçek ortamına monte edilmek üzere denizaltıların inşa edildiği Gölcük Tersane Komutanlığı’na gönderiliyor. Bu sevkiyat, projenin 3. denizaltısı olan Murat Reis’in Komuta Kontrol Sisteminin başarıyla tamamlanması sonrasında gerçekleşti. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.”

Komuta Kontrol Sistemi

“Denizaltıların Beyni” olarak tanımlanan komuta kontrol sisteminde, karar destek işlevlerinin yerine getirilmesine yönelik olarak, akustik ve diğer sensörlerden gelen veriler işleniyor ve görüntüleniyor. Denizaltıların operasyonel verimliliğini ve güvenliğini en üst seviyeye çıkarmak adına önemli görev üstlenen bu sistemler, ayrıca denizaltının silah sistemlerine de komuta ediyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.