Ana Sayfa Manşet HAVELSAN’dan Modern Kara Savaşının Gereklerini Karşılayan Komuta Kontrol Bilgi Sistemi: HAVELSAN HARBİYE

HAVELSAN’dan Modern Kara Savaşının Gereklerini Karşılayan Komuta Kontrol Bilgi Sistemi: HAVELSAN HARBİYE

Modern kara muharebe ortamı; farklı unsurların ürettiği geniş hacimli bilginin, doğru ve hızlı şekilde işlenerek en doğru kararların verilmesini gerektiriyor. HAVELSAN, bu gereksinimleri, karargâhtan tek er seviyesine kadar karşılamak için, HAVELSAN HARBİYE Komuta Kontrol Bilgi Sistemi çözümünü geliştirdi.

Durumsal farkındalık araçlarının ve yöntemlerinin kullanımı, günümüz teknolojilerinin sunduğu yeni imkânlarla beraber, kara harekât sahasında operasyonların (harekâtların), askerler ve komuta kademesindeki karar alıcılar tarafından başarılı bir şekilde yönetilmesi için bir zorunluluk haline geliyor.

Farklı seviyelerde karar alıcıların karar vermesine imkân tanımak ve karar alıcının bulunduğu seviyedeki konumuna göre ihtiyaç duyduğu bilgiyi, gerekli analizlerle birlikte sunabilmek için, farklı seviyelerde komuta kontrol sistemlerine ihtiyaç duyulur. Stratejik, operatif ve taktik seviyedeki her komutan, kendi seviyesindeki komuta kontrol döngüsünü uygulayacağından, farklı seviyedeki sistemlerin, doğru kararlar alınabilmesi için birbiriyle uyum içerisinde çalışması ve en uçtaki, en detaylı bilginin, doğru şekilde ve ihtiyaç duyulan zamanda iletilmesi gerekir.

Komuta Kontrol Bilgi Sistemleri (KKBS);

 • tüm komuta kontrol sistemleri ile entegre olarak çalışması,
 • “sistemlerin sistemi” şeklinde görev yapması ve
 • müşterek resmi oluşturarak durumsal farkındalığın artmasına azami katkı sağlaması için geliştirilmiş sistemlerdir.

HAVELSAN, KKBS alanındaki yüksek bilgi birikimini ileri teknolojilerle birleştirerek silahlı kuvvetlerin temel harp ve kaynak yönetimi faaliyetlerinde kullanacakları genişletilebilir ve müşterek bir KKBS olan HARBİYE (Harekât Bilgi Yönetim ve Entegrasyon) ürün ailesini geliştirdi. Komuta kademesinden sahadaki askere kadar durumsal farkındalık sağlayarak operasyonların başarı ile yürütülmesine önemli bir katkı sağlayan HAVELSAN HARBİYE, kullanıcı ihtiyacına göre farklı komuta seviyelerinde hizmet eden 3 özel çözüm sunuyor.

Bu çözümlerden HARBİYE KARARGÂH (HARBİYE-K), tüm komuta seviyelerinde müşterek resmi oluşturarak durumsal farkındalığı artırması; HARBİYE TAKTİK (HARBİYE-T), operasyon sahasındaki kuvvetler (birlikler) için askeri karar verme sürecini desteklemesi ve hızlandırması; tek asker seviyesinde durumsal farkındalık sağlayan HARBİYE MOBİL (HARBİYE-M) de ortak harekâtı kolaylaştırması için geliştirildi.

HARBİYE KARARGÂH

Karmaşık ve sürekli değişen operasyonel ortam, hızlı ve doğru kararlar alınmasını gerektirir. HARBİYE-K uygulaması, standart protokoller vasıtasıyla farklı kaynaklardan topladığı bilgileri, birleştirilmiş bir arayüzle sunarak birlikte çalışabilirlik (interoperability) sağlar ve durumsal farkındalığı artırır. HARBİYE-K, stratejik ve operatif seviyede birlikte çalışabilirliği yüksek, NATO uyumlu, tugay seviyesi ve üstü Müşterek Komuta ve Kontrol Sistemi olarak görev yapar.

HARBİYE-T, bağlı birliklerin etkin yönetimi ve korunmasını sağlarken kolay kurulumu ve kullanıcı dostu arayüzü sayesinde, karargâh ile sürekli iletişim kurulmasını ve anlık durum bilgisinin paylaşılmasını; bu sayede de tüm birimlerde durumsal farkındalığın oluşmasını sağlar.

HARBİYE-K; görev analizi ve planlama, karar destek, harekâtın icrası ve değerlendirilme aşamaları dâhil, bütün komuta kontrol döngüsüne destek olmak amacıyla geliştirildi. HARBİYE-K kullanılarak; bir harekât için hazırlık yapılırken, başka bir harekâtın planlaması yapılabilir veya farklı alt unsurlarla bir tatbikat icra edilebilir.

HARBİYE-K, güvenilir ve farklı kabiliyetleri barındıran (Lojistik, Personel, İstihbarat, vb.) altyapısı sayesinde, önceden geliştirilmiş sistemlerle kolay entegrasyon imkanı sunar ve mevcut diğer komuta kontrol sistemleri ile de kolayca entegre edilebilir.

Web tabanlı bir uygulama olan HARBİYE-K, kullanıcı tarafında bir kurulum gerektirmediğinden, işletme ve bakım kolaylığı sağlar. NATO ve MIP uyumlu olduğu için, herhangi bir koalisyon harekâtında, koalisyonda yer alan diğer ülkeler ile ilave hiçbir uyumlama çalışmasına ihtiyaç duymadan; cari durum, planlar vb. gibi gerekli bilgileri kolayca paylaşır. NATO ihtiyaçları (STANAG) ve milli ihtiyaçlara göre kolaylıkla güncellenebilir bir yapı sunan HARBİYE-K, kullanıcı dostu ara yüzü ile karar vericilere operasyonel esneklik sağlar.

HARBİYE TAKTİK

Tüm silahlı kuvvetler için harekât sahasında önem arz eden durumlardan biri de operasyon alanındaki kuvvetlerin ve birliklerin, tam konumları ve durumları hakkında, düşman kuvvetlerden daha hızlı ve daha doğru bilgiye sahip olmaktır. HARBİYE-T, bağlı birliklerin etkin yönetimi ve korunmasını sağlarken kolay kurulumu ve kullanıcı dostu arayüzü sayesinde, karargâh ile sürekli iletişim kurulmasını ve anlık durum bilgisinin paylaşılmasını; bu sayede de tüm birimlerde durumsal farkındalığın oluşmasını sağlar.

HARBİYE-T, zırhlı araçlarda veya ihtiyaç anında arazide yaya personel tarafından da kullanılabilir. Taktik kullanıcıların kendi harekât planlarını oluşturmalarına olanak verir ve böylece, cari harekât, taktik seviyede takip edilebilir (Dost Birlik Takibi). HARBİYE-T, semboloji standartlarına uygun olarak geliştirilen altyapısı ve nitelikleriyle askeri karar verme sürecini destekler ve hızlandırır. Durumsal farkındalığı arttıran ve ilgili bilgileri, HARBİYE-K ve HARBİYE-M ile anlık olarak paylaşan HARBİYE-T, kara resmi ve müşterek resmin oluşmasına azami katkı sağlar.

HARBİYE MOBİL

HARBİYE-M, taktik seviyede, tek askerin ihtiyaçları için tasarlandı. Kullanıcısının operasyon sahasındaki faaliyetlerine katkı sağlayan ve üst seviye komutanların (karargâhın) bilgi akışı ihtiyacını tam ve doğru bir şekilde karşılayan HARBİYE-M, personelin sağlık durumu ile konum bilgilerinin takip edilmesine de olanak verir. Anlık mesaj, ses, video ve fotoğraf gibi bilgileri paylaşır ve kritik bir yönetim ve iletişim aracı olarak görev yapar.

HARBİYE-M, kullanıcısının operasyon sahasındaki faaliyetlerine katkı sağlar ve üst seviye komutanların (karargâhın) bilgi akışı ihtiyacını tam ve doğru bir şekilde karşılar.

Donanımdan bağımsız çalışma ve çevrimdışı haritaları destekleme özelliği ile gelen HARBİYE-M, Android işletim sistemi tabanlı bir mobil uygulamadır. Üst seviye Komuta ve Kontrol Bilgi Sistemleri ile entegre olma yeteneğine sahip olan HARBİYE-M, seçilen harekât noktası için en kısa rotayı hesaplar ve tek asker seviyesinde durumsal farkındalığı en üst seviyeye taşır.

HARBİYE Ürün Ailesinin Özellikleri

 • Durumsal Farkındalık Sağlama
 • Standart ve Paralel Harekât Planlaması
 • Plan, Emir ve Durum Haritalarının Hazırlanması ve Paylaşımı
 • Cari Harekâtın Takibi ve Yönetimi
 • Geçmiş Harekâtın Yeniden Gösterimi
 • Görev ve Rapor Yönetimi,
 • Planlı ve Gerçek Durum Karşılaştırılması
 • Dost-Düşman Kuvvetlerinin Karşılaştırılması
 • ADatP-3 Mesaj Yönetimi
 • Anlık Mesajlaşma (Chat)
 • Coğrafi Analizler
 • KBRN Desteği
 • Diğer KKBS’ler ile Kolay Entegrasyon

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.