Ana Sayfa Tanıtıcı Makaleler HAVELSAN’dan Yerli, Milli ve Maliyet Etkin CBS Çözümü: KAŞİF Ürün Ailesi

HAVELSAN’dan Yerli, Milli ve Maliyet Etkin CBS Çözümü: KAŞİF Ürün Ailesi

HAVELSAN, savunma ve güvenlik sektöründen sivil sektöre kadar birçok farklı alanda ihtiyaç duyulan Coğrafi Bilgi Sistemlerine (CBS), KAŞİF ürün ailesi ile yerli, milli ve maliyet etkin bir çözüm sunuyor. HAVELSAN KAŞİF; harita sunma, görselleştirme ve konum bazlı analiz servisleri sağlayan; yüksek performanslı, ölçeklenebilir ve geliştirme ortamlarına kolay uyarlanan bir CBS olarak öne çıkıyor.

Haritalar, coğrafi özelliği olan verileri anlamlandırmanın ve iletişim kurmanın en hızlı yollarından biri. İhtiyaç duyulan yazılım çözümlerinde, CBS’nin kabiliyetleri arasında yer alan; yeryüzü konum bilgisi, insan ve zaman bilgileri ile oluşturulan veri bankalarından sağlanan veriler ile yapılan coğrafi analizlerin sonuçlarının harita üzerinde gösterilmesi, özellikle durumsal farkındalık gerektiren konularda oldukça önemli. Bir yazılım çözümünde harita verisinin görselleştirilmesi, bu veriler kullanılarak coğrafi analizler yapılması ve harita üzerine farklı bilgilerin ve analiz sonuçlarının eklenmesi için CBS kullanılması gerekiyor.

Konum zekâsı çözümleri; pazarlamadan finansa, altyapı ve hizmetlerden sağlık bilişimine, iş zekâsından iç güvenlik ve savunmaya, birçok konuda kullanılır hale geldi. Birçok farklı sektörden firma ve kuruluş, karar vermek ve verimliliği kontrol altında tutmak için konum zekâsı çözümlerine ihtiyaç duyuyor.

HAVELSAN, bu ihtiyaçlardan hareketle; savunma ve bilişim projeleri ve ürünleri için temel bileşen olan CBS ihtiyaçlarını karşılayan, yazılımların millilik oranını arttıran ve dışa bağımlılığı azaltan KAŞİF ürün ailesini geliştirdi ve kullanıma sundu.

KAŞİF; yazılımlar için harita sunma, görselleştirme ve konum bazlı analiz servisleri sağlayan; yüksek performanslı, ölçeklenebilir ve geliştirme ortamlarına kolay uyarlanan bir CBS ürünü olarak öne çıkıyor.

KAŞİF ürün ailesi, 3 ana bileşenden oluşuyor:

 • Kaşif-W: Tarayıcı üzerinde çalışan web tabanlı kütüphane
 • Kaşif-J: Masaüstü uygulamalar için Java tabanlı kütüphane
 • Kaşif-S: OGC (Open Geospatial Consortium / Açık Coğrafi Mekansal Konsorsiyumu) uyumlu CBS hizmetleri sağlayan sunucu

Tüm İhtiyaçlar için KAŞİF

KAŞİF, kütüphane çözümleri ile diğer platformlardaki proje ve ürünlere de kısa süre içinde kolay bir şekilde entegre olabiliyor. Hem masaüstü hem de tarayıcı üzerinde çalışan 3 boyut desteği ve kabartma özelliği ile gerçekçi arazi modelleri sunabiliyor.

HAVELSAN KAŞİF ile gerçekleştirilen kapsama analizi

KAŞİF ile gerçekçi arazi modelinin yansıtıldığı harita üzerinde, yükseklik ve arazi bilgileri kullanılarak; kapsama, geçilebilirlik, en kısa yol, yükseklik profili, en yüksek nokta, helikopter iniş bölgesi, görünürlük, tampon bölge gibi coğrafi analizler gerçekleştirilebiliyor (Şekil 1). Bu analizler ile karar verme süreleri kısalıyor, gerekli tedbirler kısa süre içinde alınıyor ve doğru planlama girdileri oluşturuluyor. Askeri ve sivil birçok alanda mekansal verilere bağlı yapılan bu analizler, verinin doğru ve hızlı bir şekilde kullanılması açısından çok büyük bir önem taşıyor.

KAŞİF, kara, deniz ve hava platformlarında koşan yazılımlar için farklı haritaların sunulmasını sağlıyor. Denizcilik haritalarını (S-57/S-63/AML) ve meteoroloji haritaları (NETCDF, GRIB, Metar) da destekliyor.

KAŞİF ile herhangi bir OGC (WMS, WMTS, WFS, vb.) uyumlu hizmet sağlayıcısından harita eklenerek sergilenebiliyor; favori konumlar kaydedilebiliyor ve harita çıktıları alınabiliyor.

HAVELSAN KAŞİF’te şekil çizimleri ve semboloji

KAŞİF sayesinde, bir harita altlığının sağlaması gereken Temel CBS Şekilleri; çoklu çizgi, çokgen, çember, yay, sektör, elips, koridor, dikdörtgen çizilebiliyor ve metin eklenebiliyor. APP-6A, APP-6B, APP-6D MIL-STD-2525C, MS 76-2 askeri semboloji standartlarını destekleyen semboloji özelliği de mevcut (Şekil 2). Ayrıca özelleştirilmiş askeri semboloji setleri oluşturulabiliyor ve kullanıcılara kendi semboloji setlerini yaratabilmeleri için Semboloji Editörü sağlanıyor.

GPS’den alınan konum bilgisine göre, harita üzerinde sanal uçuş da gerçekleştirilebiliyor (Şekil 3).

KAŞİF ürün ailesi, yurt içi ve yurt dışına yönelik projelerde ve ürünlerde kullanılmak üzere çoklu dil desteği (Türkçe, İngilizce ve Arapça) altyapısı da sunuyor.

Hedef, Ulusal ve Uluslararası Pazarlar

HAVELSAN KAŞİF’te sanal uçuş

KAŞİF ürün ailesi, savunma projeleri ağırlıklı olmak üzere, HAVELSAN’ın üstlendiği farklı proje ve ürünlerde CBS bileşeni olarak kullanılıyor:

 • Umman Komuta, Kontrol, Muhabere, Bilgisayar ve İstihbarat (Command, Control, Communication, Computer and Intelligence / C4I)
 • Taktik Data Link Yönetimi (TDLYM)
 • Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri (TBGTH)
 • Sahil Gözetleme Radar Sistemleri (SGRS) SGİ İstasyon Kontrol Yazılımı (ÇAVUŞADASI, HOPA)
 • Milli Gemi (MİLGEM)
 • Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD)
 • Denizde İkmal Muhabere Destek Gemisi(DİMDEG)
 • Test ve Eğitim Gemisi (TVEG)
 • PAKİSTAN AGOSTA Denizaltı SEDA SYS
 • Erken İhbar Radar Sistemi (EIRS)
 • Ağ Destekli Savaş Yönetim Sistemi ADVENT SYS
 • Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer (KBRN) Bilgi Sistemi
 • Müşterek Komuta Kontrol Sistemi (HARBİYE)

Yurt içi ve yurt dışı birçok proje ve üründe askeri, kamu ve özel sektör için özgün sistemler geliştiren HAVELSAN, CBS ürünü olan KAŞİF’in harita kabiliyetleri ile ulusal ve uluslararası pazarda aktif olarak kullanılmasını hedefliyor.

HAVELSAN, faaliyet gösterdiği tüm alanlarda, milli ve güvenilir bir seçenek olarak etkin çözüm ve ürünlerin geliştirilmesi için çalışmalara devam ediyor.

HAVELSAN KAŞİF-W

Gerek komuta kontrol sistemleri gerekse de sivil alanda birçok bilgi sistemi, kolay kullanım sağlamak için günümüz teknolojileri ile web uygulaması üzerinde geliştiriliyor. KAŞİF-W istemci kütüphanesi; web uygulamaları içine kolay bir şekilde entegre olarak performanslı bir şekilde haritaların görselleştirilmesini, coğrafi çizimleri, semboloji desteğini ve harita üzerinde unsurların gösterilerek durumsal farkındalığın oluşturulmasını sağlıyor.

HAVELSAN KAŞİF-J

Savunma sektöründe özellikle hava, kara ve deniz platformları için geliştirilen sistemlerde daha az kullanıcıya sahip, hızlı ve seri işlemler gerektiren yüksek verimli masaüstü yazılımlara ihtiyaç duyuluyor. KAŞİF-J istemci kütüphanesi, masaüstü yazılımlar içine kolaylıkla entegre olabilir; performanslı harita gösterimi, coğrafi çizimler, semboloji desteği ve analizler ile durumsal farkındalığın oluşturulmasını sağlıyor.

HAVELSAN KAŞİF-S

Günümüzde neredeyse tüm dünya tarafından benimsenen ve OGC gibi kurumlar tarafından üretilen mekânsal web standartlarına göre haritaların yayımlanmasına ihtiyaç duyuluyor. KAŞİF-S, verilerin ve analizlerin OGC uyumlu olarak sunulmasını sağlıyor. Böylelikle OGC uyumlu herhangi bir istemci ile haritalar ve analizler paylaşılabiliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.