Ana Sayfa Haberler HAVELSAN’ın KAPGAN’ı İlk Kez SAHA EXPO’da Ağırlandı

HAVELSAN’ın KAPGAN’ı İlk Kez SAHA EXPO’da Ağırlandı

HAVELSAN, ağır sınıf insansız kara aracı KAPGAN’ı ilk kez SAHA EXPO 2022’de sergiledi.  Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar’ın katılımıyla lansmanı yapılan KAPGAN, 30×113 mm‘lik silah sistemi ile öne çıkıyor.

HAVELSAN, 25-28 Ekim tarihleri arasında düzenlenen SAHA EXPO’da tanıttığı KAPGAN’ın, 2 km etkin menzili olan 30×113 milimetre silah sistemi, kara ve hava hedeflerine karşı kullanılabiliyor. Silah sistemi ile birlikte 2 ton ağırlığa ulaşan KAPGAN’a, farklı tip ve kalibrelerdeki silah sistemleri de entegre edilebilecek. KAPGAN, yüksek manevra kabiliyeti sağlayan tekerlekli yapısı ile her türlü hava ve arazi koşulunda, değişik görüş şartlarında üstün harekât kabiliyetine sahip olacak. Taktik sahada kullanılacak diğer faydalı yükler dışında gerekli görüldüğü durumlarda platform üzerinde yük taşınacak arayüzler bulunabilecek.

Elektronik Harbe Karşı Yüksek Seviye Dayanım Kabiliyeti

KAPGAN, HAVELSAN Otonomi Paketi sayesinde; otonom devriye, GPS bağımsız görev, dinamik güzergâh planlama, link kaybında eve dönüş ve sürülebilir yol analizi yapabilme kabiliyeti ile elektronik harbe karşı yüksek seviye dayanım kabiliyetine sahip olacak.

KAPGAN; 5 kilometre taktik veri linki, GSM ve uydu haberleşme alt yapısı, 4 metre yükseltilebilir çevre gözetleme mastı ve yüksek teknoloji sensör sistemleri sayesinde çevreyi algılayarak gündüz/gece görüş ve faaliyet imkânı sunacak.

KAPGAN, karma/sürü dijital birlik görev icrasına da uygun olarak geliştirildi.

KAPGAN İKA’NIN Öne Çıkan Özellikleri

Boyutlar (mm): 1750x3200x1000

Baz Model Ağırlığı: 1.400 kg

Faydalı Yük Kapasitesi: 600 kg

Silah Sistemi: 30×113 mm (low recoil) silah sistemi (2 km etkin menzil)

Azami Hız: < 25 km/h

Operasyon Süresi: < 6 saat

Haberleşme Menzili: > 5 km görüş hattı (Taktik Veri Linki)

Haberleşme: GSM haberleşme, uydu Haberleşmesi

Tahrik Sistemi: Elektrik Motor

Çalışma Ortam Sıcaklığı: -20°C ve +52°C

Hareket Kabiliyeti: Yüzde60 dik eğim, yüzde 40 yan eğim, 0,5 m engel aşma, 1,2 m’lik hendek geçişi

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.