Ana Sayfa Haberler HAVELSAN’ın Yeni Uluslararası Yapılanmasının İlk Yurt Dışı Fuarı DSEI Oldu

HAVELSAN’ın Yeni Uluslararası Yapılanmasının İlk Yurt Dışı Fuarı DSEI Oldu

MSI Dergisi’nin 186’ncı sayısında yayımlanan DSEI 2019 Özel Dosyası’nın İkinci Bölümü’nde yer alan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

HAVELSAN’ın, uluslararası iş geliştirme alanındaki yeni yapılanması ile katıldığı ilk yurt dışı fuarı, DSEI 2019 oldu. Haziran ayının sonunda, yeni oluşturulan Operasyonlar ve Uluslararası İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirilen Şevket Ünal, fuara katılım amaçlarını şöyle anlattı: “Bizim buraya katılma amacımız; HAVELSAN olarak varlığımızı göstermek. Baktığımızda, dünyanın en büyük firmalarının olduğu yerde, Türk bayrağını en iyi şekilde göstermemiz, dalgalandırmamız lazım. Biz, burada önemli bir oyuncuyuz ve sergi alanımız da küçük bir alan değil. Aynı zamanda, pek çok görüşme yapabileceğimiz bir alan. Bazıları bizim ayarladığımız bazıları anlık gelişen birçok görüşme oluyor. İş bağlantıları kurmak için burada olmak çok önemli.”

Ünal, sektörel rekabetin farklı bir boyutuna da değindi: “Sektörde iş yapan firmalar da bizi ziyaret ediyor. Sektörde iş yapan büyük firmalar, bizim hem rakiplerimiz hem de iş ortaklarımız. Bu firmalarla birçok yerde rakibiz; ama bazı yerlerde alt yüklenici olarak onlarla çalışıyoruz.”

HAVELSAN standı, Türkiye Cumhuriyeti’nin Birleşik Krallık Büyükelçisi Ümit Yalçın, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir başta olmak üzere, çok sayıda üst düzey konuğu ağırladı.

 

Paraşüt Simülatörü, her fuarda olduğu gibi ilgi çeken sistemler arasında yer aldı.

Yeni Yapılanma, Odaklanmayı Getiriyor

Ünal, HAVELSAN’ın, uluslararası iş geliştirme alanındaki yeni yapılanması ile ilgili de bilgiler verdi. Ünal’ın, haziran ayı sonunda göreve başlaması ve ağustos ayı başında gerçekleştirilen HAVELSAN Strateji Çalıştayı sonrasında son halini alan yeni yapılanmada, dünya pazarı, iş geliştirme faaliyetleri açısından bölgelere ayırılıyor. Her bölgeden sorumlu yetkililer bulunuyor. Aynı zamanda, ülkeler de sınıflandırılıyor. Her bölgede, stratejik olarak öncelikli ülkeler belirleniyor ve HAVELSAN, faaliyetlerinde, bu ülkelere ağırlık veriyor. HAVELSAN’ın; Katar, Kuveyt, Malezya ve Umman’da bulunan ofisleri de bu yeni yapılanmayı destekliyor.

HAVELSAN, bu süreçte, ilgili ülkelerdeki Türk askeri ve ticari ataşelerin de desteğini almak için girişimlerde bulunuyor.

HAVELSAN, NATO’nun ihalelerinden pay almak için de girişimlerine başladı. Yeni organizasyon kapsamında, NATO ihalelerine yönelik bir atama da yapıldı. Firma, NATO ihalelerine girebilmek için, mevzuatın gerektirdiği süreçleri tamamladı. Özellikle 2020 yılında, NATO ihalelerinde başarılar kazanmayı hedefliyor.

Ünal, ekibinin son iki ayda %30 civarında büyüdüğünü ve büyümenin devam edeceğini de vurguladı.

 

Adanmışlık ve İş Birliği Anlayışı, Fark Yaratıyor

Ünal, yurt dışında, bağlantılı oldukları ülkelerin proje ve ihalelerinde, adanmışlık ve iş birliği anlayışı ile fark yarattıklarını belirtti. HAVELSAN ekibi, hedef ülkelerde temaslarını, hem ara vermeden sürdürüyor hem de sıklıkla şirketin üst yöneticilerini de bu temaslara dâhil ediyor. Böylece istek ve kararlılığını ifade ediyor. Ayrıca, teknoloji transferi ve ortaklık konularında, özellikle savunma ve havacılık sanayisi gelişmiş diğer ülkelere göre, çok daha yakın iş birlikleri kurma isteğini de gösteriyor.

Ünal, kısa vadede gerçekleşebilecek gelişmelerle ilgili de şunları söyledi: “Sektörde, projelerin imza aşamasına gelmesi, yıllar sürebiliyor. Biz de çalışmalarımızı, sabırla ve kararlılıkla sürdürüyoruz. Bu sene imzalayabileceğimizi değerlendirdiğimiz projeler bulunuyor. Hedeflerimizden biri de HAVELSAN’ın bekleyen sipariş (backlog) rakamında, ihracatın payını arttırmak.”

HAVELSAN Operasyonlar ve Uluslararası İş Geliştirme Genel Müdürü Yardımcısı Şevket Ünal (sağda) ve MSI Dergisi İş Geliştirme Koordinatörü Şebnem Asil (solda)

 1,302 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.