Ana Sayfa Haberler Havuza Çekme Töreni Gerçekleştirilen PİRİREİS, 2022 Yılında Türk Deniz Kuvvetlerinin Hizmetine Giriyor

Havuza Çekme Töreni Gerçekleştirilen PİRİREİS, 2022 Yılında Türk Deniz Kuvvetlerinin Hizmetine Giriyor

Yeni Tip Denizaltı Projesi’nin birinci gemisi PİRİREİS’in havuza çekme ve beşinci gemisi SEYDİALİREİS’in ise ilk kaynak töreni, 22 Aralık’ta, Gölcük Tersane Komutanlığında gerçekleştirildi.

Törene; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve denizaltının inşasında görev alan firmaların temsilcileri yer aldı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının başında, havuza çekilecek PİRİREİS’in inşasının yaklaşık dört yıl önce başladığını, 2022 yılında hizmete gireceğini söyledi. Gelecek yıl bitmeden serinin son gemisi olan SELMANREİS’in inşasına da başlanacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022 yılından itibaren her yıl bir denizaltının daha hizmete gireceğini, 2027 yılında altı denizaltının tamamının Deniz Kuvvetleri Komutanlığının emrinde hizmete başlayacağını aktardı.

Pakistan’a ihracı gerçekleştirilecek MİLGEM’lerin henüz bir başlangıç olduğuna yönelik değerlendirmesini dile getiren Bakan Akar ise şunları söyledi: “REİS Sınıfı denizaltılarımızın inşasında elde edeceğimiz tecrübelerle tıpkı MİLGEM’lerde olduğu gibi milli denizaltımız MİLDEN’i de üreteceğimize inanıyoruz. Kendi ihtiyaçlarımızı karşılamanın yanı sıra dost ve müttefiklerimizin de ihtiyaçlarını karşılayabilecek seviyeye ulaşacağız, bu konuda kararlıyız.”

 

Proje kapsamında toplam 6 adet denizaltının inşa edilmesi planlıyor. Hidrojen Yakıt Hücresi teknolojisi ile geliştirilen Havadan Bağımsız Tahrik Sistemine sahip denizaltılar, su sathına çıkmaksızın haftalarca dalmış durumda harekat icra edebilecekler. 1.850 ton deplasmana sahip olan REİS Sınıfı denizaltılar gelişmiş ağır torpidolar ile deniz ve kara hedeflerine karşı güdümlü füze atma kabiliyetine sahip olacaktır. Sessiz seyir yapma yeteneğine de sahip olacak denizaltıların hizmete girmesi ile Türk Deniz Kuvvetlerinin muharebe etkinliğine önemli katkı sağlanmış olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca, İstanbul Tuzla’da inşası devam eden Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi ANADOLU’yu da havadan inceleyerek inşa süreci hakkında bilgi aldı.

 1,220 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.