Ana Sayfa Haberler Hayat Kurtaran Eğitimlerin Verileceği DUNKER, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Teslim Edildi

Hayat Kurtaran Eğitimlerin Verileceği DUNKER, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Teslim Edildi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı doğrultusunda, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen projede, Meteksan Savunma tarafından geliştirilen Denize Düşen Helikopterden/Mecburi İniş Yapan Uçaktan Kaçma Kurtulma (DUNKER) Simülatörü teslim edildi ve bu simülatörle eğitim faaliyetlerine başlandı. Gelişme,  SSB ve Meteksan Savunma tarafından 2 Ekim’de duyuruldu.

DUNKER ile;

  • Suya düşen helikopterden ve mecburi iniş yapan uçaktan kaçma ve kurtulma,
  • Kurtarma helikopteri benzetimi ile arama/kurtarma,
  • Paraşütle suya inme,
  • Gemiyi terk ve gemiye alınma

maksatlı eğitimler verilecek. Ayrıca NATO ülkeleri ve dost ve müttefik diğer ülkelere hizmet ihracı yapılması da gündemde yer alıyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Hava Komutanlığı bünyesinde konuşlandırılan sistemlerin teslimatı, 2022 yılı içerisinde gerçekleştirildi.

Kapsamlı Çözüm

DUNKER simülatör sistemini vinçler, platformlar ve yan sistemler oluşturuyor. Bunun tamamlayıcı bileşeni olarak havuz, havuz tesisatı ve teknik oda ve idari ve sosyal mahallerden oluşan bina yer alıyor.

Havuzda, eğitimlerde çevresel etkilerin de yansıtılması maksadıyla şiddeti ayarlanabilir dalga ve yağmurlama sistemi, gündüz/gece ayırımı imkânı sağlayan aydınlatma, ses sistemi, rüzgâr ve helikopter pal etkisi benzetimi için fanlar bulunuyor.

Eğitimler, bir havuz içerisinde helikopter benzetiminin havuza indirilerek, kontrollü şekilde her iki yönde de 180 dereceye kadar döndürülebilmesi, içindeki personelin bu durumdaki helikopterden çıkması olarak gerçekleştiriliyor. 

Buna ek olarak DUNKER’da birbirinden bağımsız veya koordineli olarak şu eğitimler de verilebiliyor:

  • Kurtarma Helikopteri: Kurtarma harekâtı yapan helikopteri simüle eden bir platform, kazazedenin havuzdan platforma alınmasını sağlayacak vinçten ve kurtarma ekipmanından oluşan, kurtarma eğitiminin verileceği benzetim.
  • Paraşütle Suya İnme: Paraşütle suya inme benzetimini sağlayan, kule ve raylı sistemden oluşan, paraşütle suya inme ve hayatta kalma eğitimlerinin verileceği platform/sistem.
  • Gemi güvertesini simüle eden bir platform; ağ merdiven sistemi, kapalı can salı ve atma mekanizmasından oluşan, gemiyi terk etme eğitimlerinin ve kazazedelerin gemi güvertesine alınması eğitimlerinin verileceği mahal.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.