Ana Sayfa Haberler HEMUS 2018’de Türk Bayrağını, Otokar Dalgalandırdı

HEMUS 2018’de Türk Bayrağını, Otokar Dalgalandırdı

MSI Dergisi’nin 162’nci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Her iki yılda bir düzenlenen HEMUS Savunma, Anti-Terörizm ve Güvenlik Fuarı’nın 13’üncüsü, 30 Mayıs – 2 Haziran tarihleri arasında, Bulgaristan’ın Filibe kentinde gerçekleştirildi. Bulgar Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyon çalışmalarının, bu dönemde, bütçesi belirlenmiş ihalelere dönüşerek hız kazanacağı beklentisi, fuarın ana gündemini oluşturdu. Tabur muharebe gruplarına yönelik muharebe teçhizatı alımı çalışmaları kapsamında; 8×8, 6×6 ve 4×4 araçlarını teklif eden Otokar, fuarın tek Türk katılımcısı oldu.

HEMUS 2018’in açılışı, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in da katıldığı bir törenle gerçekleştirildi.

 

Etkinliğin kapsamında bu yıl; siber güvenlik, sınır güvenliği, stratejik muhabere ve otonom ve insansız araçlar da yer aldı. Bu yılın bir diğer yeniliği de Bulgar İçişleri Bakanlığının fuarda yer alması oldu. 1.536 metrekare kapalı, 2.873 metrekare açık alanda gerçekleştirilen HEMUS 2018’de, toplam 69 kurum ve kuruluş stant açtı. Bunlardan 48’i Bulgar; 21’i ise 17 ülkeden yabancı katılımcılardan oluştu. Bulgar katılımcılar arasında, 10 tane üniversite ve bilimsel kurum da bulunuyordu. HEMUS 2018’i, 2.800 kişi ziyaret etti. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev başta olmak üzere, üst düzey Bulgar yetkililerle Avrupa Birliği, NATO ve 12 ülkeden heyetler de ziyaretçiler arasındaydı. Türkiye de Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Teftiş Kurul Başkanı Abdullah Yaldız başkanlığında bir heyetle HEMUS 2018’de temsil edildi.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, ARMA 8×8 ve MISRAK S başta olmak üzere, Otokar ürünleri ile ilgili, Sedef Vehbi’den bilgi aldı.

 

Son 10 yılın en geniş katılımlı etkinliği olan HEMUS 2018 sırasında gerçekleştirilen anketlerde, katılımcıların %80’i; ziyaretçilerin ise %90’ı memnuniyetlerini dile getirdiler. Katılımcıların %85’ten ve ziyaretçilerin %90’dan fazlası, bir sonraki etkinliğe katılma taleplerini bildirdiler.

Etkinliğin açılışında; Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Savunma Bakan Yardımcısı Anatoliy Velichkov ve Ekonomi Bakan Yardımcısı Alexander Manolev, modernizasyon programları ile ilgili desteklerini ifade ettiler.

Bulgaristan, “Bulgar Silahlı Kuvvetlerinin Kabiliyetlerini Geliştirme Programı – 2020” adını verdiği bir program yürütüyor. Bu program kapsamındaki projeler, şöyle sıralanıyor:

  • Mekanize Tugaylar Dâhilindeki Tabur Muharebe Gruplarına Yönelik Ana Muharebe Teçhizatı Tedariki; 3 tane Tabur Muharebe Grubuna Yönelik İlave Teçhizat Tedariki; ömür devri boyunca entegre lojistik destek ve eğitim; simülatör, bakım ve lojistik gibi ilave gereklilikler.
  • Yeni Nesil Çok Rollü Savaş Uçağı Tedariki; radar ve seyrüsefer teçhizatı, simülatörler ve lojistik de dâhil olmak üzere, pilot eğitimi ve yer görevleriyle ilgili ilave gereklilikler.
  • Çok Amaçlı Karakol Gemisi Tedariki ve silah sistemleri, radar, elektronik muhabere ile seyrüsefer teçhizatı, sistem entegrasyonu, simülatörler, bakım ve lojistik gibi ilave gereklilikler.
  • Müşterek Kuvvet Komutanlığı için Müşterek Harekât Merkezi Kurulması ile eğitim, simülatörler ve bakım gibi ilave gereklilikler.
  • Hafif Turboprop Temel Eğitim Uçağı Tedariki; radar ve seyrüsefer teçhizatı, simülatörler, bakım ve lojistik de dâhil olmak üzere pilot eğitimi ile ilgili ilave gereklilikler.

ARMA 8×8, HEMUS 2018’de, MIZRAK S kulesi ile boy gösterdi.

 

Bulgaristan’daki modernizasyon çalışmaları için, 2,125 milyar avroluk bir ödenek ayrılmış durumda. Bunlardan, Otokar’ın da teklif vermeyi planladığı, tabur muharebe gruplarına yönelik muharebe teçhizatı alımı için teklife çağrı dokümanının, Temmuz ayında yayınlanması bekleniyor.

Modernizasyon çalışmalarında, Bulgar sanayisinin de önemli bir rol oynaması hedefleniyor. Açılış töreninde verilen güncel rakamlara göre, Bulgar savunma ve havacılık sanayisinin yıllık ihracatı, 1,215 milyar avroya; ithalatı ise 274 milyon avroya ulaştı. Sektörde, 15.000 kişi çalışıyor.

Bir sonraki HEMUS etkinliğinin, 2020 yılının Mayıs ayında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Bulgaristan Kamu Düzeni ve Güvenlikten Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Krasimir Karakachanov da Otokar standını ziyaret eden üst düzey yetkililer arasında yer aldı.

 

Otokar: Farklı İhtiyaçlar için Tek Adres

Bulgaristan’ın, tabur muharebe gruplarına yönelik muharebe teçhizatı tedariki çalışmaları kapsamında ürünlerini teklif eden firmalar arasında yer alan Otokar, HEMUS 2016’da olduğu gibi, bu yıl da fuarda, standı ve ARMA 8×8 aracı ile yer aldı. ARMA 8×8, MIZRAK S kulesi ile sergilendi. Otokar’ın fuar katılımı ve projeye vermeyi planladığı teklif ile ilgili olarak, Otokar Askeri Araçlar Uluslararası Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sedef Vehbi’den bilgi aldık.

Bulgaristan’ın ihtiyacı; 4×4, 6×6 ve 8×8 araçları kapsıyor. Otokar, ürün ailesinde, bu araçların hepsi için farklı çözümlere sahip tek firma olarak öne çıkıyor. Bulgaristan’ın ihtiyacında, ağırlık 8×8 araçlarda ve Otokar da bu doğrultuda, fuara, ARMA 8×8’i getirdi.

Otokar, açılması beklenen ihale için, iş birliği hâlinde teklif vereceği firmaları da büyük oranda belirledi. Vehbi, bu konuda şunları söyledi: “Bu projenin üstünde, 7-8 senedir çalışıyoruz. Çeşitli firmalarla iş birlikleri oluşturduk. Somut teklif aşamasına da yakında geleceğiz. Bu aşamaya geldiğimizde de çeşitli Bulgar ve Türk firmalarıyla da iş birliği hâlinde teklifimizi vereceğiz. Artık savunma sanayisi alımlarının, dünyanın her yerinde, yerel ekonomiye katkı sağlaması isteniyor. Biz de Bulgar ekonomisine katkı sağlayacağız ve katma değer yaratacağız.”

Türkiye, HEMUS 2018’de, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Teftiş Kurul Başkanı Abdullah Yaldız başkanlığında bir heyetle temsil edildi.

 

Vehbi, Otokar’ın, rakiplerine göre avantajları ile ilgili de şunları vurguladı: “Biz, özellikle 8×8 araç projelerinde, genelde, Avrupalı ve Amerikalı firmalar ile rekabet edip projelerimizi kazanıyoruz. Son olarak Birleşik Arap Emirlikleri’nde de böyle bir rekabet altında ipi göğüsledik. Burada da aynı rakiplerle karşı karşıyayız. ARMA araç ailemiz, hem teknik hem de maliyet olarak üstün olduğunu birçok kez kanıtladı. Hem askeri hem de ticari ürün gamımızın genişliği, hiçbir rakibimizde yok ve bu durum, müşterilerimize, çok geniş bir yelpazedeki ihtiyaçlarını, tek bir firma ile karşılama fırsatı veriyor. Bu fırsatın yarattığı; bakım-idame, eğitim, lojistik destek gibi konulardaki kazançlar ise tek kelime ile rakipsiz. Bulgar makamlarının da hem rekabetçi teklifimizi hem düşük ömür devri maliyetlerimizi hem de Bulgar sanayisi ile iş birliklerimizi takdir edeceğine inanıyoruz.”

 2,091 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.