Ana Sayfa Haberler Hemus-95 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Tümamiral (E) Nikolay Nikolov’un Mesajı

Hemus-95 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Tümamiral (E) Nikolay Nikolov’un Mesajı

MSI Dergisi’nin 186’ncı sayısında yayımlanan Hemus-95 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Tümamiral (E) Nikolay Nikolov’un mesajı, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Değerli MSI Dergisi Okuyucuları

Hemus-95 Vakfı olarak, Hemus Uluslararası Savunma Ekipmanları Fuarı’nı (IDEE) organize eden kuruluşlardan biriyiz. Fuar hazırlıkları kapsamında; Bulgaristan Savunma Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının yanı sıra akademik çevreler ve üniversitelerle, Bulgaristan’daki savunma sektörüyle ve pek çok diğer devlet kurumu ve hükümet dışı kuruluşla da yakın bir iş birliği içinde çalışmaktayız.

İki yılda bir düzenlenen bu fuar, Bulgaristan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu kararı ile 1995 tarihinden bu yana, geleneksel Uluslararası Plovdiv Fuarı’nın düzenlendiği yerde, mayıs ayının son haftasında gerçekleştirilmektedir. Mayıs 2020’de, 14’üncü kez kapılarını açacak olan fuar, başarılarla dolu 25 yıllık bir geçmişe sahiptir. Bulgaristan Savunma Bakanı’nın ve Ekonomi Bakanı’nın himayelerinde gerçekleştirilen fuarın sloganında belirtildiği gibi; savunma, terörle mücadele ve güvenlik ile ilgili ekipmanlara odaklanmış durumdayız ve Hemus 2020’de de bu ana temayı kullanmaya devam edeceğiz. Bununla birlikte, fuarda, bu sefer; siber güvenlik, sınır güvenliği, stratejik iletişim ve insansız otonom sistemlere özel bir vurgu yapacağız. Ayrıca, Hemus 2020 kapsamındaki Alan ve Konu Bölümlerini (Domains and Subject Sections); Ar-Ge, test ve değerlendirme, bilimsel ve teknik veriler, veri yönetimi ve koruma sistemleri, sosyal medya izleme ve veri analizinin yanı sıra yapay zekâyla ve eğitimle ilgili ürün ve hizmetler gibi konuları da içerecek şekilde revize ettik ve genişlettik.

Hemus 2020’yi, önceki Hemus fuarlarından ayıran birkaç hususa daha değinmek isterim. Bu kez ilk defa, start-up firmalara da yönelerek etkinliğe katılmaları konusunda onları cesaretlendirmeyi ve motive etmeyi amaçlıyoruz. Organizasyon Komitesi, ülkelerin savunma firmalarının ya da bu alanda faaliyet gösteren özel kurumların yeteneklerinin ülke/kurum pavilyonlarında sunulması geleneğine yeni bir boyut katıyor. Ürün konumlandırma, reklam ve tanıtım olanakları, yeni paketler eklenerek zenginleştiriliyor. Hemus 2020’de, katılımcı kuruluşlara, Zmejovo Test Alanı’nda hakiki mermi ile atış yaptırma imkânı sunarak, ürünlerini yalnızca statik olarak değil, atış güçlerini göstermek amacıyla dinamik olarak da sergileme fırsatı sağlayacağız. Katılımcılarımız için farklı firmalarla toplantı yapmanın öneminin farkında olarak, bu toplantıları düzenlemeye ve gerçekleştirmeye yönelik ek fırsatlar oluşturduk. Bu kapsamda, fuar web sitesinde, katılımcıların ortaklarla, potansiyel müşterilerle, tedarik kurumlarıyla ve ziyaretçilerle/resmi heyetlerle toplantı taleplerini ya da bunların katılımcılarla toplantı yapma taleplerini iletmelerine yarayan yeni bir işlevi hizmete sunduk.

 

Hemus 2020 kapsamında, her zaman olduğu gibi, bu kez de Uluslararası Bilim Konferansı, Endüstri Forumu, Canlı Gösterimler ve Hakiki Mermi ile Yapılan Atışlar şeklinde bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek.

2018’de gerçekleştirilen Hemus IDEE, önceki 10 yıla kıyasla en geniş katılımın sağlandığı Hemus fuarı olmuştu. Fuarda, dört kıtadan, toplam 69 şirket ve kuruluş temsil edilmiş ve 2.800’ün üzerinde ziyaretçi ağırlanmıştı. Gerek uluslararası gerekse ulusal kuruluşlar, fuara son derece yoğun bir ilgi göstermişlerdi. Fuara, Bulgaristan Savunma Bakanı’nın misafiri olan pek çok yabancı heyet de katılmıştı. Katılımcılar ve ziyaretçilerle yapılan memnuniyet anketinin sonuçları, katılımcıların %80’inden fazlasının, ziyaretçilerin ise %90’ının son derece memnun olduğunu ve bunların çoğunluğunun, önceden belirlemiş oldukları hedeflerini gerçekleştirebildiğini göstermiştir.

 

Hemus 2020’ye; 68 ülkeden resmi heyetler, 4 NATO kuruluşu, Avrupa Savunma Ajansı ve 32 ülkenin Ulusal Silahlanma Direktörleri davet edildi. Katılımcılara baktığımızda ise Hemus 2020’ye yönelik pazarlama çalışmalarımızın ilk sonuçlarının, oldukça cesaret verici olduğunu söyleyebiliriz. 2017’de gerçekleştirdiğimiz pazarlama çalışmalarının aynı dönemine kıyasla hem hâlihazırda başvuruda bulunmuş olan katılımcı hem de ilgilendiğini belirten ve fuara katılım göstermesini beklediğimiz katılımcı sayılarında %25’lik bir büyüme elde etmiş durumdayız. Bu da bizi, heyetler, ziyaretçiler ve katılımcılar açısından, Hemus 2020’nin gayet olumlu geçeceğine inandırıyor.

Türk savunma ve havacılık şirketleri, Hemus IDEE’de geleneksel olarak yer alıyorlar ve onları, Hemus 2020’de de ağırlamayı umuyoruz. Ancak Türk savunma ve havacılık sektörünün; kapsamını, büyüklüğünü, gücünü ve dünya çapındaki başarılarını düşündüğümüzde, çok daha fazla firmanın katılma potansiyeli olduğu kanaatindeyim. Katılımcılarımızın birincil potansiyel müşterileri; Bulgaristan’ın ve yabancı ülkelerin silahlı kuvvetleri, polis güçleri ve emniyet kuvvetleridir. Diğer yandan, hâlihazırda merkezi bütçeden pay almaya devam eden yatırım projelerimiz şunlardır:

  • Mekanize Tugaylar İçinde Tabur Muharebe Gruplarının Kurulması için Çekirdek Muharebe Ekipmanlarının Tedariki ve üç tabur muharebe grubu için ek ekipmanlar tedarik edilmesi
  • Çok Amaçlı Karakol Gemisi Tedariki
  • Yeni Tip Çok Amaçlı Savaş Uçağı Tedariki
  • Müşterek Kuvvet Komutanlığı için Müşterek Harekât Merkezi Kurulması
  • Hafif Turboprop Temel Eğitim Uçağı Tedariki
  • Yeni 3B Radarların Tedariki
  • E-71 Sınıfı Fırkateynlerin Modernizasyonu
  • Siber Savunma
  • Savunma Bakanlığı, Bulgar Silahlı Kuvvetleri ve Operasyonel ve Taktik Karargâhlar Tarafından Kullanılan Otomatik Bilgi Sistemi

Tüm bu projeler, ekipmanın tüm ömür devri boyunca gerekli lojistik desteğin verilmesini ve personelin eğitilmesini de kapsamaktadır.

“Yeni Tip Çok Amaçlı Savaş Uçağı Tedariki” projesi uygulanmaya başlamıştır. Önemli projelerden diğer ikisi olan “Mekanize Tugaylar İçinde Tabur Savaş Gruplarının Kurulması için Çekirdek Muharebe Ekipmanlarının Tedariki ve üç tabur savaş grubu için ek ekipmanlar tedarik edilmesi” ve “Çok Amaçlı Karakol Gemisi Tedariki” projeleri ise hâlihazırda oldukça ileri bir aşamadalar. Diğer projeler için ise şu an pazar araştırması yapılıyor ve sonuçları değerlendiriliyor.

Benim kanaatime göre, yüksek teknoloji içeren kabiliyetlerini arttırma konusunda önemli ilerlemeler kaydeden Türk savunma ve havacılık sektörünün, Bulgaristan’daki potansiyel müşterilerin tedarikçisi olma şansı çok yüksek.

Hemus 2020 adına belirtmek isterim ki, böyle bir platform, Türk savunma ve havacılık sektörünün ürün ve hizmetlerinin avantajlarını sadece statik gösterim yoluyla değil, aynı zamanda hareketlilik, işlevsellik ve atış gücü gibi özelliklerin canlı gösterimi yoluyla da sunmak için eşsiz bir fırsat sunuyor. Ayrıca, Türk savunma ve havacılık sektörünün yeteneklerini ulusal pavilyon olarak göstermek istemesi durumunda, bunun için özel koşullar da sunabileceğimizi belirtmek isterim.

Son olarak, bu vesileyle MSI Dergisi okuyucularına içten selamlarımı sunar, fuarı ziyaret etmek ve/veya savunma ürün ve hizmetlerini sunmak isteyen herkesi Hemus 2020’ye davet ederim. Tüm okuyucuları orada görmekten memnuniyet duyarız! Diğer ayrıntılar ve başvuru şartları ile ilgili olarak web sitemizi ziyaret edebilirsiniz: www.hemusbg.org

Ayrıca, bizi LinkedIn’de, Hemus IDEE adıyla bulabilir ve takip edebilirsiniz.

 

Tümamiral (E) Nikolay Nikolov

Hemus-95 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.