Ana Sayfa Manşet HENSOLDT ASR-NG ile İnsanlı ve İnsansız Araçların Hava Trafik Yönetimi Çok Daha Kolay

HENSOLDT ASR-NG ile İnsanlı ve İnsansız Araçların Hava Trafik Yönetimi Çok Daha Kolay

HENSOLDT’un en güncel ve gelişmiş teknolojiyi kullanan çözümleri, askeri hava trafik kontrolörlerinin ve sivil Hava Seyrüsefer Hizmet Sağlayıcılarının (Air Navigation Service Provider / ANSP), hava sahasının kullanımını emniyetli bir şekilde genişletebilmesine imkân sağlıyor. Bu çözümler, insansız hava araçlarının (İHA), insanlı hava araçlarıyla aynı hava sahasına entegre edilebilmesinin de önünü açıyor.

HENSOLDT; hava trafik kontrolüne yönelik gözetleme radarı ASR-NG, pasif gözetleme radarı Twinvis ve dronsavar sistemi Xpeller gibi çözümleri sayesinde hem insanlı hem de insansız platformların kullandıkları hava sahalarını etkin bir şekilde entegre edebiliyor ve aynı zamanda uçuş güvenliğini sağlayabiliyor. HENSOLDT’un sunduğu çözümler, farklı veri kaynaklarını işleyebiliyor ve yapay zekânın kullanıldığı en güncel teknolojilerden de yararlanıyor.

HENSOLDT’un insanlı platformlara yönelik hava trafik kontrolü (Air Traffic Management / ATM) ve İHA’lara yönelik hava trafik kontrolü (Unmanned Aircraft System Traffic Management / UTM) çözümleri, rüzgâr enerjisi santralleri ve hidrojen destekli ekonomi gibi çevre dostu çözümlerin gelişmesine katkı sağlarken emniyetli hava trafik kontrolünden ve hava trafiği kapasitesinden ödün vermiyor. Bu çözümlerden ASR-NG, hem rüzgâr enerjisi santralleriyle aynı ortamda etkin olarak çalışabildiğini hem de bu çalışma şartlarında hava trafik kontrolünün performansını arttırabildiğini gösterdi. Herhangi bir yayın yapmayan pasif bir radar olan Twinvis, hava resminin netleştirilmesini desteklerken ortamdaki yayın kirliliğini ve ekipman kurulumu için ihtiyaç duyulan alanı azaltıyor. Xpeller ise gerektiğinde dronlara karşı savunma da sağlıyor.

ASR-NG: Yeni Nesil Havaalanı Gözetleme Radarı

ASR-NG, hem bölgesel hem de uluslararası havaalanları için modüler ve ölçeklenebilir bir havaalanı gözetleme radarı ve yaklaşma kontrol sistemi çözümü sunuyor.

Çok huzmeli, katı hal teknolojisini kullanan, 3 boyutlu, S-bandında çalışan bir sistem olan ASR-NG, yaklaşma kontrolünde kullanılan birincil ve ikincil gözetleme radarlarından ve seyir kontrolü sensöründen oluşuyor. Sistem, tamamen sayısal olan (digital) Doppler tespit ve takip çözümü sunuyor. Bunu yaparken, gürültünün (clutter) giderilmesine ve kurulduğu alanda yüksek performans sergilemesine yönelik optimizasyonu, kendi kendine öğrenme mekanizmasıyla esnek bir şekilde gerçekleştiriyor. ASR-NG, ICAO Ek 10 Cilt III ve IV ile birlikte EUROCONTROL Gözetleme Standartları Gereksinimlerini de karşılıyor.

ASR-NG’nin birincil radarı, iş birliği yapmayan hava araçlarını (transponderleri olmayan küçük uçakları veya konum ve irtifa bilgisini bildirmeyen ve kötü niyetlerle kullanılabilecek hava araçları) tespit ediyor. Yarı iletken teknolojili bir vericiye dayanan bu radar, rüzgâr enerjisi santrallerinin radarlar üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak ve geniş alan gözetimi için özel sinyal işleme teknikleri kullanıyor. İkincil radar olan MSSR 2000 I ise transponderları aktif olan uçakların otomatik olarak tanımlanmasını sağlıyor.

Çok Hafif Uçaklardan Süpersonik Avcılara, ASR-NG’den Kaçış Yok

Dünya çapında hava sahası; sivil yolcu uçakları ve askeri uçaklar kadar, genel havacılık ve sportif uçaklar tarafından da kullanılıyor. Son teknoloji ürünü hava trafik kontrolü (Air Traffic Control / ATC) radarlarının, uçuş emniyeti açısından kritik durumların ortaya çıkmasını önleyebilmek için, çok hafif (ultralight) sınıfına girenler gibi en küçük hava araçlarından en büyük yolcu uçağına kadar, havada bulunan tüm araçları, eksiksiz şekilde tespit edebilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra modern radarların, yavaş uçan döner kanatlı hava araçlarından, daha hızlı uçan süpersonik savaş uçaklarına kadar, çok geniş bir ölçekte, farklı hızlara sahip hava araçlarını ayırt edebilmesi de gerekiyor. Tüm bu gereksinimler, kritik öneme sahip; çünkü kimi zaman, askeri tatbikatlara katılan hava araçlarının yaptığı gibi, konum ve irtifa bilgisini bildirmeyen hava trafiğinin farkına varılamaması, potansiyel olarak yakın geçiş olaylarına veya hava trafik kontrolörünün yanlış yönlendirmesine yol açabiliyor. ASR-NG, 0,5 metrekareden 10.000 metrekareye kadar radar kesit alanı olan ve 0’dan 1.200 knota kadar hızlarda uçan cisimleri, en yüksek tespit olasılığı ile ve arada kör nokta bırakmadan algılayabiliyor.

Rüzgâr Enerjisi Santrallerinin Etkilerine ve 4G/LTE Sinyallerinin Girişimine Karşı Dayanıklılık

Rüzgâr enerjisi santrallerinin ve mobil iletişim altyapısını oluşturan 4G/LTE sinyallerinin kapsama alanının giderek yaygınlaşmasına paralel olarak, bunların radar sinyalleri üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiler de artıyor. Bu nedenle ATC radarlarının, son derecede dinamik gürültü ortamlarıyla başa çıkabilmesi ve 4G/LTE sinyallerinin etkilerini azaltma yeteneğine sahip olabilmesi, kritik bir öneme sahip. ASR-NG’nin çok huzmeli veri işleme yeteneği, bu aşamada devreye giriyor.

Yeni Çok Huzmeli Veri İşleme Yeteneği

Önceki nesil ATC radarları, rüzgâr santrallerinden kaynaklanan yanlış alarmları engelleyemezken ASR-NG, dünya çapında ilk defa kullanılan; eşzamanlı, üçlü huzme işleme ve elektronik ışın oluşturma teknolojileriyle en yüksek tespit, çözünürlük ve takip performansını sunuyor. Sistemin, rüzgâr enerjisi santralleri üzerinde uçan döner kanatlı küçük hava araçlarını tespit ve takip yeteneği, Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı tarafından da gözlemlenerek kendini sahada kanıtladı.

Benzersiz 3B Yeteneği

Huni şeklindeki üçüncü bir antenden oluşturulan ek bir huzmeden de yararlanan ASR-NG, benzersiz bir 3B hedef tespit özelliği sağlıyor. Transponderleri olmayan veya dost-düşman tanımlama (IFF) sistemleri arızalı ya da tatbikat gibi özel durumlarda kasten devre dışı bırakılmış olan hedeflerin irtifaları, bu üçüncü huzme sayesinde ölçülüp, hesaplanabiliyor.

Düşük Yaşam Döngüsü Maliyetleri ve Uzun Vadeli Sürdürülebilirlik

Tamamen otonom, insansız ve uzaktan kontrollü olarak, yılda 365 gün, günde 24 saat çalışacak şekilde tasarlanan ASR-NG, neredeyse hiçbir önleyici bakım gerektirmiyor. Standart lojistik destek yaklaşımı kapsamında, bakım ve idame için gerekli bilgi paketi, müşteriye veya tercih edeceği yerel bir ortağa aktarılabiliyor. Kullanıcılara, 25 yıl veya daha uzun süreli, sabit fiyatlı lojistik destek anlaşması seçenekleri ve malzeme tedarik garantileri de sunuluyor.

ASR-NG, Kolayca Konuşlandırabilen Sürüme de Sahip

HENSOLDT, ASR-NG’nin modüler, ölçeklenebilir ve kolayca konuşlandırabilen taşınabilir modelini de askeri ve sivil hava trafik kontrolü için aynı üstün performansı sağlayacak şekilde geliştirdi. Sistem; kara, deniz ya da hava yoluyla kolayca taşınıp dünyanın herhangi bir yerine konuşlandırılabiliyor.

Sabit sürümünün üstün performansına ve doğruluğuna sahip ASR-NG’nin taşınabilir sürümü, tek bir uçakla taşınabiliyor ve 6 saatten daha kısa bir sürede kurulabiliyor.

Avrupa’da yer alan bir NATO ülkesi, radarın taşınabilir sürümünü sipariş etti ve sistem, ilk kabul testlerini, teslimat sırasında başarıyla tamamlandı. Söz konusu ülke, böylece üs bölgelerinin dışında operasyon yapması gerektiğinde de kullanabileceği, modern bir ATC çözümüne kavuşmuş oldu.

HENSOLDT Hakkında

HENSOLDT, Avrupa savunma sektöründe öncü şirketlerden biridir. Merkezi Münih yakınlarındaki Taufkirchen’de bulunan HENSOLDT, savunma ve güvenlik sektörlerine sensör çözümleri geliştiriyor. Veri yönetimi, robotik ve siber güvenlik gibi alanlarda yenilikçi konseptlere dayanan ve çok çeşitli tehditlere karşı etkili, yeni ürünler geliştiren HENSOLDT, aynı zamanda savunma sektörü için elektronik ve optronik sistemlerin geliştirilmesini yönlendiriyor. HENSOLDT faaliyetlerini, 6.400’ten fazla çalışanıyla yürütüyor. HENSOLDT’un 2021 yılı cirosu ise 1,5 milyar avro seviyesinde gerçekleşti ve şirket, Frankfurt Borsası’nda işlem görüyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.