Ana Sayfa Haberler HENSOLDT, COBRA Topçu Tespit Radarlarını Modernize Ediyor

HENSOLDT, COBRA Topçu Tespit Radarlarını Modernize Ediyor

HENSOLDT, Avrupa’nın savunma alanındaki ortak satın alma projelerini yürütmekte olan OCCAR ile çeşitli NATO ülkelerinin envanterindeki COBRA topçu tespit radarlarının modernize edilmesi konusunda bir sözleşme imzaladı. 2 Şubat’ta duyurulan gelişme kapsamında HENSOLDT, COBRA’lardaki Radar Hedef Üreteçlerini (Radar Target Generator / RTG), daha yeni sürümleri ile değiştirecek.

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde de yer alan COBRA radarları, atış yapan düşman topçusunun yerinin tespit edilmesi amacıyla kullanılıyor. RTG’ler ise radar sinyallerini yansıtan hareket halindeki hedefleri, bir başka deyişle top mermilerini simüle ediyor. RTG’ler, bu sayede COBRA’nın performansının test edilmesini ve radarın arazide konuşlandırılacağı en iyi konumun belirlenmesini sağlıyor.

Yeni RTG’ler ise her bir kullanıcı ülkenin gereksinimlerindeki değişiklikleri dikkate alacak şekilde geliştirildi. Bu yeni gereksinimler arasında; aynı noktada uzun süreli görev icra edilmesi, aynı anda birden fazla sistemin çalıştırılması ya da 7/24 kesintisiz gözetleme gibi senaryolar yer alıyor.

İlk sürümü HENSOLDT, Thales ve Lockheed Martin tarafından 2000’lerin başında, Almanya, Birleşik Krallık ve Fransa için geliştirilen COBRA radarları, hâlihazırda pek çok ülkenin envanterinde görev yapıyor. Dünya genelinde farklı konfigürasyonlarda envanterde bulunan toplam sistem sayısı ise 40’ın üzerinde.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.