Ana Sayfa Haberler HENSOLDT: Daha Güvenli Bir Dünya için Yeniliklerin Adresi

HENSOLDT: Daha Güvenli Bir Dünya için Yeniliklerin Adresi

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Kara Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Yaklaşık 4.300 çalışanı ve yıllık 1 milyar avronun üzerindeki geliriyle HENSOLDT, güvenlik ve savunma amaçlı algılayıcı çözümleri alanında küresel bir lider konumunda. Şirketin başlıca faaliyet alanlarını; sınırların ve kritik altyapıların korunması, hava savunma, görev yönetimi ve uçak öz koruma sistemleri, araç koruması, sinyal istihbaratı ve veri bağları, gece görüş cihazları, lazer mesafe ölçerler ve elektro-optik hedefleme teçhizatları olarak saymak mümkün. HENSOLDT’un odaklandığı alanlardan biri de birlikte kullanıldıklarında, tespit kabiliyetleri büyük ölçüde artan çeşitli algılayıcı teknolojileri. HENSOLDT’un portföyünde, aviyonik bilgisayarlar, görev planlama sistemleri ve otomatik pilotlar gibi görev amaçlı aviyonik sistemler de bulunuyor.

HENSOLDT’un çözümleri; helikopter, insansız hava aracı, gemi ve denizaltı, zırhlı araç ve uydu gibi farklı platformlarda kullanılıyor.

Xpeller, mevcut güvenlik altyapılarına da kolaylıkla entegre edilebiliyor.

 

HENSOLDT, Yeni Algılayıcı Çözümlerini IDEF 2019’da Sergiliyor

HENSOLDT, IDEF fuarında; hava, deniz ve kara uygulamalarına yönelik kapsamlı algılayıcı teknolojilerini sergiliyor. Firma yetkilileri, ziyaretçilerini, 2 numaralı Salonda bulunan 231A numaralı HENSOLDT standında karşılıyor.

HENSOLDT, geliştirdiği karaya konuşlu radarlardan biri olan TRML-4D’yi de fuarda sergiliyor. Karaya konuşlu ve çok amaçlı bir radar olan TRML-4D, 250 km’lik bir yarıçap dâhilinde ve 30 km irtifaya kadar, yaklaşık 1.500 hedefi tespit edip izleyebilme kabiliyetine sahip.

Firmanın sergileyeceği bir diğer önemli ürün ise mini İHA’ları tespit ederek kritik altyapıları, sınırları ve askeri tesisleri korumayı ve büyük etkinliklerin emniyetli bir şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı olmayı amaçlayan Xpeller drone-savar sistemi.

 

COBRA karşı batarya radarı

COBRA: Dünyanın En Gelişmiş Silah Tespit Sistemi

COBRA, NATO gerekliliklerinin tümünü karşılayan ve yüksek hareket kabiliyetine sahip bir silah tespit radarı. Tamamen aktif faz dizinli anten teknolojisi ile donatılmış olan bu çok amaçlı karşı batarya radarı, ilk defa Euro-Art Konsorsiyumu tarafından geliştirilip üretildi.

COBRA sistemi, muharebe sahası boyunca, küçük kesit alanlı hedefleri tespit ediyor ve onları mühimmat ve ateş türlerine göre sınıflandırıyor (roket, sürü ve baraj ateşi gibi). Sistem, 2 dakikadan kısa bir süre içinde, 40’tan fazla altı namlulu topçu bataryasını tespit edebiliyor ve üst komuta kademesine bildirebiliyor. Topçu bataryası tespit fonksiyonuna paralel olarak COBRA sistemi, aynı zamanda dost ateşini kaydetmekle de görevlendirilebiliyor ve bu sayede, karşı batarya ateşinde kullanılan mermileri izleyip ateş tanzimine yönelik veriler verebiliyor. Bu radar, düşman topçu atışlarını anında tespit ederek muharebe sahasında kuvvet çarpanı işlevi görüyor.

Karşı batarya radarının tespit alanı, 90 derecelik bir açı grubu dâhilinde, 40 kilometreden fazla bir menzile, diğer bir ifadeyle 1.200 kilometrekarelik bir alanı kapsıyor. Sistemin operatörü; 20, 40 ve 100 kilometrelik menzil seçenekleri arasında tercihte bulunabiliyor.

COBRA sistemi, çok küçük radar kesit alanlı hedefleri dahi tespit ederek düşman silahlarının konumlarını, hızlı ve doğru bir şekilde belirliyor. Güçlü veri yönetimi özelliği sayesinde sistem, yüksek yoğunluklu saldırılar karşısında çok sayıda hedefi idare edebiliyor.

Xpeller drone savar sistemi

 

Xpeller: Drone Tehditlerine Karşı Tespit ve Koruma

Son yıllarda gerçekleşen çeşitli olaylar, küçük ve ticari amaçlı kullanım için satılan drone’ların giderek büyüyen bir tehdit oluşturmaya başladığını ortaya koydu. Drone’ların; kaçakçılık, endüstriyel casusluk, sabotaj ve terör eylemleri bağlamında veya bilinçsiz bir şekilde kullanılmaları nedeniyle ortaya çıkan bu tehdidin bertaraf edilmesi ise elzem. Bu amaç doğrultusunda Xpeller sistemi, drone’ları, hassas bölgelere ulaşmadan, birkaç yüz metre ila birkaç kilometre arasında değişen menzillerde tespit edip tanımlıyor ve oluşturdukları potansiyel tehdidin seviyesini belirliyor.

Başka sistemlere ihtiyaç duymadan tek başına kullanılabilen ve kullanıma hazır esnek bir sistem olarak öne çıkan Xpeller, hem sivil hem de askeri kullanıcıların, drone’ları etkisiz hale getirmesi amacıyla geliştirildi. Tehdit altında olduğu düşünülen önemli alanları korumak amacıyla geliştirilen sistem, farklı tespit ve doğrulama algılayıcıları ile karşı tedbir uygulamalarını birlikte kullanıyor.

HENSOLDT’un operasyonel komuta kontrol (C2) yazılımı; radarlar, elektro-optik sistemler, RF sinyali tespit cihazları ile karıştırıcı cihazlarından gelen bilgileri birleştirerek, tehditleri en iyi şekilde tespit etmeyi sağlıyor.

Xpeller, mevcut güvenlik altyapılarına da kolaylıkla entegre edilebiliyor. Kendini sahada kanıtlamış algılayıcı ve bileşenler, sistemin her an kullanılabilirliğini garanti ederken akıllı algoritmalar, yanlış alarm oranını azaltıyor. Gelişmiş veri füzyonu ve komuta kontrol sistemi, operatör açısından iş yükünü asgari düzeyde tutarken; algılayıcılar ise gece gündüz (7/24) sürekli koruma sağlıyor. Sistem kendi başına veya daha kapsamlı bir güvenlik sisteminin bir parçası olarak kullanılabildiği gibi, sabit veya seyyar bir çözüm olarak da kullanılabiliyor. Tehditleri uzak mesafelerden tespit edebilme özelliği, kullanıcıya yeterli tepki verme zamanı tanırken parçalı kurulum imkânı ise sistemin algılayıcılarının ve kullanıcılarının görünürlüğünü düşük seviyelerde tutuyor.

 926 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.