Ana Sayfa Haberler HENSOLDT, Kritik Sensör Çözümleri ile Türk Firmalarının ve Kullanıcılarının Yanında

HENSOLDT, Kritik Sensör Çözümleri ile Türk Firmalarının ve Kullanıcılarının Yanında

MSI Dergisi’nin 182’nci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın üçüncü bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

Sensör çözümleri konusunda geniş bir çözüm yelpazesine sahip olan HENSOLDT, odağında muhtemel iş birlikleri olacak şekilde fuarda, pek çok Türk firması ile görüşmeler gerçekleştirdi. Firmanın fuarda öne çıkardığı ürünler ise şunlar oldu:

  • VIPERFISH dalgıçlar için optik haberleşme çözümü
  • COBRA karşı batarya tespit radarı
  • MILDS füze ikaz sistemi
  • ARGOS-II HD/HDT elektro-optik gözetleme sistemi
  • PrecISR çok amaçlı hava radarı

Fuarda ilk kez sergilenen VIPERFISH sistemi; HENSOLDT, STM ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin ortak bir çalışması sonucunda, özel harekât dalgıçlarının, denizaltılarla kolay bir şekilde iletişim kurabilmesi için geliştirildi. VIPERFISH, denizaltı personeli ile özel bir maske takan dalgıçların, konuşmaları ışık sinyallerine dönüştürerek su altında güvenli iletişimi olanaklı kılıyor. Su altındaki iletişim, akustik sinyaller yerine, çok kısa bir mesafede, optik sinyaller vasıtasıyla gerçekleştirildiği için, bu iletişimin dışarıdan dinlenmesi mümkün olmuyor. Sistem ayrıca, periskop derinliğindeki denizaltının, suyun altını optik olarak da gözetleyebilmesine imkân tanıyor. Denizaltı birimi ile dalgıç biriminden oluşan sistem, su altındaki görüş mesafesine de bağlı olarak, yaklaşık 50 metre menzile sahip.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan ve modernizasyonu gündemde olan, COBRA karşı batarya tespit radarı.

 

COBRA karşı batarya tespit radarı ise düşman topçusu tarafından yapılan atışları tespit ediyor ve bunları mühimmat ve ateş türlerine göre (roket, sürü veya baraj ateşi gibi) sınıflandırıyor. Sistem, 2 dakikadan kısa bir süre içinde, her biri altı namluya sahip, 40’tan fazla topçu bataryasını tespit edebiliyor ve üst komuta kademesine bildirebiliyor. Topçu bataryası tespit fonksiyonuna paralel olarak COBRA sistemi, aynı zamanda dost ateşini kaydetmekle de görevlendirilebiliyor ve bu sayede, karşı batarya ateşinde kullanılan mermileri izleyip ateş tanzimine yönelik veriler verebiliyor.

VIPERFISH dalgıçlar için optik haberleşme çözümü

HENSOLDT’un, helikopterler ve geniş gövdeli uçaklar için geliştirdiği ve bir kendini koruma sensörü işlevi gören MILDS ise hava aracına doğru ateşlenen ısı güdümlü füzeleri tespit ediyor. MILDS sensörleri, hem yatay hem de dikey eksende 90 derece görüş açısına sahip. Bu sensörlerden aynı anda 6 tanesi birlikte kullanıldığında ise toplam yatay ve dikey eksende 360 dereceyi kapsayan küresel bir koruma elde ediliyor. Ürün ayrıca, pazarda farklı tipleri bulunan DIRCM (Directional Infrared Counter Measures / Yönlendirilebilir Kızılötesi Karşı Tedbirler) sistemler ile uyumlu çalışabiliyor.

HENSOLDT’un İHA’lara yönelik ürün ailesi içerisinde yer alan PrecISR, galyum nitrat tabanlı aktif elektronik dizinli (AESA) antene sahip, çok amaçlı bir gözetleme radarı. Firma, bu radarı, farklı hava koşullarında 7/24 çalışabilecek şekilde tasarladı. Firma, ürünü, geniş deniz alanlarının ve kıyı bölgelerinin gözetlenmesinin yanı sıra korsanlık, kaçakçılık ve yasadışı göç gibi faaliyetlere yönelik bir karşı tedbir olarak öneriyor.

Firma, benzer şekilde, ARGOS-II HD/HDT’yi de yine İHA’lara yönelik bir elektro-optik gözetleme sistemi olarak öne çıkarıyor. Helikopter ve uçaklara da entegre edilebilen ve keşif, gözetleme ve istihbarat görevlerinde kullanılabilen sistemin HD sürümü, yüksek çözünürlüklü kızılötesi ve gündüz kameralar ile lazer mesafe tespit sistemleri taşıyor. Hedefleme görevlerinde de kullanılabilen HDT sürümünde ise bunlara ilave olarak, lazer işaretleyici de bulunuyor. Otomatik hedef takibi yapabilen sistem, dâhili küresel konumlama sistemi (KKS / GPS) ile tespit ettiği hedeflerin koordinat bilgisini verebiliyor ya da alternatif olarak operatör tarafından belirlenen koordinatlara otomatik olarak yönlenebiliyor.

 1,276 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.