Ana Sayfa IDEF 2021 – Hava Sistemleri Özel Sayısı HENSOLDT SPEXER 600, Kara Birliklerinin Gözü Olacak

HENSOLDT SPEXER 600, Kara Birliklerinin Gözü Olacak

HENSOLDT UK’nin, Ocak ayında lansmanını gerçekleştirdiği SPEXER 600 çok rollü X-bant gözetleme radarı, sunduğu kabiliyetlerle kara birliklerinin sahadaki gözü olacak. Firmanın, alanında dünya lideri katı hal almaç teknolojisi olan SharpEye’ı kullanan radar, SPEXER aktif elektronik taramalı dizin (AESA) radarı ailesini de tamamlıyor.

SPEXER 600, sahada; kara gözetleme, kritik altyapıların korunması, muharebe alanının gözetlenmesi, hedeflerin tespit edilmesi, yapılan atışların düştüğü yerin tespit edilmesi, çevre koruması ve hareket halindeki kuvvetlerin korunması gibi bir dizi görevi yerine getirebiliyor.

Maliyet-etkin, hafif ve düşük güçle çalışan bir radar olan SPEXER 600, gerçek anlamda “sahada asker tarafından taşınabilen ve kullanılabilen” bir çözüm sunuyor. Radar, HENSOLDT’un mevcut kara ve deniz radarlarında da olduğu gibi izleme işlevi ile ilgili donanımları (tracker) da bünyesinde içeriyor ve bu sayede ek birimlere ihtiyaç duymuyor. Bu özellik, kolay taşınabilirliği ve sahada birkaç dakika içinde kurulabilmeyi de sağlıyor.

SPEXER 600, geçici ve kalıcı üslerin yanı sıra kara araçlarına da entegre edilebiliyor. Diğer sensörlerle ve komuta kontrol sistemleri ile bir ağ üzerinden birlikte çalışabiliyor. Sabit kullanımda, hafifliği sayesinde özel bir mast ya da yapıya ihtiyaç duymuyor. Kontrolü ise radar başında ya da uzaktaki bir komuta-kontrol merkezinden yapılabiliyor.

İHA’lara Kaçış Yok

SPEXER 600 çok rollü X-bant gözetleme radarı

SPEXER 600, son kullanıcıların, modern operasyon sahasındaki farklı ve çok sayıda tehdidi tespit etme gereksinimlerini karşılıyor. Bunu, farklı modlarda çalışarak başaran radar, tek bir algılayıcı ile birden çok görevin yerine getirilmesine imkân sağlıyor.

Radarın modlarından bir tanesi de “İHA modu”. İHA’ların tespiti ve takibi için tasarlanmış olan bu modda, radar, bu hedef türüne özel parametrelerle çalışıyor. İHA’yı tespit ettikten sonra, güncelleme hızını arttırıyor ve kara hedeflerine göre manevra kabiliyeti daha yüksek olan bu hedefi izlemeye başlıyor. Bu süreçte, gelişmiş Doppler işleme algoritmalarını kullanıyor. Yüksek Doppler çözünürlüğü, mikro İHA gibi küçük hedeflerin, sahadaki engellere rağmen tespit edilebilmesini ve izlenebilmesini sağlıyor. SPEXER 600, mikro İHA’ları 3,6 km mesafeden; daha büyük boyutlu İHA’ları ise 9 km mesafeden tespit edebiliyor.

Durumsal Farkındalık için Uzun Menzil

SPEXER 600, her hava koşulunda ve 7 gün, 24 saat, en yüksek durumsal farkındalığı sağlamayı ve kullanıcısına, uzun tespit menzili sağlamayı vaat ediyor. Bu doğrultuda; yürüyen bir kişiyi 8,2 km mesafeden; küçük boyutlu bir aracı 14,5 km mesafeden; büyük boyutlu bir aracı ise 17,1 km mesafeden tespit edebiliyor.

HENSOLDT Kara ve Deniz Gözetleme Radarları Satış Yöneticisi Adrian Pilbeam, radarın, son kullanıcılar için ne ifade ettiğini, şu cümle ile özetliyor: “SPEXER 600 radarı, günümüzün muharebe sahasının karmaşık operasyonel ihtiyaçlarını karşılayan ve ülkelerin kritik altyapılarını, çoklu tehditlere karşı koruyan bir çözümdür.”

HENSOLDT, çözümlerini yakından tanımak ve bu çözümlerle ilgili bilgi almak isteyen ziyaretçilerini, 2. salondaki standında bekliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.