Ana Sayfa Advertorial HENSOLDT TwInvis ile “Yayın Yapmayan” Hava Hedeflerini, “Yayın Yapmadan” Gözetleyin

HENSOLDT TwInvis ile “Yayın Yapmayan” Hava Hedeflerini, “Yayın Yapmadan” Gözetleyin

HENSOLDT tarafından geliştirilen TwInvis pasif radarı, kabiliyetleri ile “hava gözetleme” ve “durumsal farkındalık” kavramlarına yeni bir boyut getiriyor. TwInvis’in kullanıcılarına sağladığı operasyonel avantajlar arasında; tespit edilememe, diğer yayın kaynakları ile çakışmama, gizli görevler icra edebilme, elektronik karıştırma altında çalışabilme gibi aktif radarların sunamadığı bir dizi kabiliyet yer alıyor.

TwInvis, herhangi bir sinyal yayını yapmaz ve ortamda var olan sinyallerin hedeflerden yansımasını kullanarak çalışır. Pasif bir şekilde çalıştığı için de karşı taraf, TwInvis’i tespit edemez ve gözetlendiğini anlayamaz. Radarın bu çalışma prensibi, yerleşim bölgeleri gibi elektromanyetik yayınların yoğun olduğu bölgelerde de önemli bir avantaj sağlar. Radar frekansında yayın yapmak, birçok ülkede kanunlar uyarınca izin alınması gereken bir konudur. TwInvis’in ise böyle bir izne ihtiyacı yoktur. TwInvis’in kullanımı, ortama yeni bir sinyal kaynağı eklemez ve radar, yerleşim bölgelerinde de rahatlıkla kullanılabilir.

TwInvis, hafifliği ve küçük boyutları ile mobil platformlara entegre edilebiliyor.

TwInvis, hedefleri, analog ve sayısal radyo ve televizyon yayınları için kullanılan VHF ve UHF bandındaki ortam sinyallerinden yararlanarak tespit eder. Karıştırma faaliyetleri ise aktif radarların çalıştığı frekans bantlarında yapıldığı için TwInvis, bu faaliyetlerden etkilenmez.

Dünya genelinde, yerleşim yerlerinde ve çevresinde, TwInvis’in ihtiyaç duyduğu ortam sinyalleri mevcuttur. Bununla birlikte, müzik yayını ya da “beyaz gürültü” gibi farklı sinyal kaynaklarından da yararlanabilen radar, daha seyrek yerleşimin bulunduğu bölgelerde de çalışabilir. Bu sayede TwInvis, yerleşim yerlerinin yanı sıra sınır bölgelerinde de etkin olarak görev yapabilir.

TwInvis, askeri kullanıcılara, aktif radarların sunamadığı bir dizi avantaj sağlıyor.

Yüksek İşlem Gücü

TwInvis’in, hedefleri; gerçek zamanlı, 3 boyutta ve her yönde takip edebilmesinin arkasında, yüksek başarımlı bilgisayar sistemleri ve bunların sağladığı gelişmiş işlem gücü yer alıyor. Radar, bu altyapı sayesinde, aynı anda 20’nin üzerinde yayın kaynağını kullanabiliyor ve bunların, hedefler üzerinden yansımalarını işleyebiliyor.

TwInvis, sabit bir konuma kurulabildiği gibi hafifliği ve küçük boyutları ile mobil bir platforma da entegre edilebiliyor. Sistem, mobil platforma entegre edildiğinde, görev yapacağı noktada kolayca kullanıma hazır hale gelebiliyor ve gerektiğinde hızlı bir şekilde toplanarak yeni bir görev noktasına intikal edebiliyor.

TwInvis, aynı zamanda bir görev planlama uygulaması ile birlikte geliyor. Bu uygulama, radarın göstereceği performans ile ilgili analiz yaparak en iyi görev noktasının tespit edilmesini sağlıyor.

Farklı Görevler için Tek Sistem

TwInvis’in düşük tedarik ve bakım maliyetleri ve herhangi bir yayın yapmadan “sessiz” çalışması, radarı, bir dizi görev için ideal bir sistem haline getiriyor. Bunlar arasında;

  • Hava gözetleme ağının kapsamadığı açık bölgelerin gözetlenmesi,
  • Aktif radarlardan gizlenebilen tehditlerin gözetlenmesi,
  • Gizlilik gerektiren (radarın gözetleme yaptığının bilinmesinin tercih edilmediği) gözetleme görevleri,
  • Hassas bölgelerin gözetlenmesi,
  • Aktif radarların, tercih edilmemesi ya da izin alınması gerekliliği gibi nedenlerle kullanılamadığı senaryolar,
  • Kritik tesislerin koruması,
  • G8 Zirvesi, spor karşılaşmaları gibi etkinlikler sırasında koruma sağlanması ve
  • Kapsama alanını ve hassasiyeti arttırmak için farklı sensörlerle, bir ağ kapsamında kullanım yer alıyor.

Alan uzmanları, TwInvis’in, sağladığı bilgilerin hassaslığı sayesinde, hava trafik kontrolü görevlerinde de kullanılabileceği değerlendiriyor. Sistem, yüksek yapıların hava araçları tarafından fark edilmesini sağlayan sinyallerin kontrol edilmesinde de kullanılabiliyor.

TwInvis, sabit bir konuma kurulabiliyor.

TwInvis, kara sınırları ve sahiller boyunca hava gözetleme görevlerini üstlenebiliyor. Bu kapsamda yakın menzilde, alçak irtifadan ve düşük süratle uçan hedefleri tespit edebiliyor. Radar, suüstü ve kara gözetlemesi ve liman durumsal farkındalığı görevlerinde de kullanılabiliyor. Ayrıca gemilerin üzerinde entegre edilerek gemi savunmasında da rol alabiliyor.

TwInvis, askeri yetkililer, hava trafik kontrolü organizasyonları ve diğer ilgililer için gerçekleştirilen çeşitli gösterim faaliyetlerinde, neler yapabileceğini gözler önüne serdi. Gösterim amaçlı kullanılacak iki sistem, Avrupa’da yer alan potansiyel müşterilere de teslim edilmiş durumda.

HENSOLDT Hakkında

Savunma alanında faaliyet gösteren ve Almanya’nın lider kuruluşu olan HENSOLDT, sadece Avrupa’nın değil küresel pazarın da önde gelen oyuncularından biridir. Merkezi Münih yakınlarında, Taufkirchen’de bulunan firma, savunma ve güvenlik uygulamaları için algılayıcı (sensör) çözümleri geliştirmektedir. Aynı zamanda, teknoloji lideri bir şirket olarak bir yandan siber dünyaya yönelik ürün portföyünü geliştirirken bir yandan da geniş bir yelpazede ortaya çıkan tehditlere karşı yeni ürünler ortaya koymaktadır. HENSOLDT, bu faaliyetlerinde; veri yönetimi, robotik ve siber güvenlik gibi yenilikçi teknolojilerden yararlanmaktadır. 5.600’ün üzerinde çalışanı olan HENSOLDT, 2020 yılında 1,2 milyar avro gelir elde etmiştir. Hisseleri Frankfurt Borsası’nda işlem gören firma, bu borsada, SDAX endeksinde yer almaktadır.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.