Ana Sayfa Manşet Sayıları Artarken Maliyetleri Düşen Dron Tehdidine Karşı Etkin Çözüm: HENSOLDT Xpeller

Sayıları Artarken Maliyetleri Düşen Dron Tehdidine Karşı Etkin Çözüm: HENSOLDT Xpeller

Asimetrik bir tehdit olan dronlarla etkili ve maliyet etkin bir şekilde mücadele etmek mümkün mü? HENSOLDT Xpeller, bunu mümkün hale getiriyor.

Sivil amaçlarla kullanılan dronlar, birçok alanda yararlı hizmetler veriyorlar. Bugün, dünya genelinde 700’ü aşan üreticisi bulunan bu tip dronlar, pazarı en hızlı büyüyen ürünler arasında yer alıyor. Diğer yandan tüm bu gelişmelerin, hem askeri hem de sivil alanda olumsuz etkileri de görülüyor. Örneğin, ticari ya da hobi amaçlı kullanım için birkaç yüz dolara satın alınabilen dronlar, kolayca patlayıcı madde taşıyacak şekilde modifiye edilebiliyor ve gökyüzünün “el yapımı patlayıcı”ları (EYP) haline getirilebiliyor. Geçtiğimiz yıl raporlanan bir gelişme kapsamında, değeri 200 dolar olan bir dronun, değeri 3 milyon doları aşan bir Patriot hava savunma füzesi tarafından vurulması ise dronlarla mücadelenin asimetrik boyutunu gözler önüne seriyor.

HENSOLDT’un Xpeller dronsavar ürün ailesi, bu tabloda, dron tehditlerinin tespiti ve etkisiz hale getirilmesi işlevlerini, farklı ve etkili yollarla ve maliyet-etkin bir şekilde gerçekleştiriyor.

Davetsiz Misafirleri Kovan Çözüm

Xpeller ürün ailesi, ismini, İngilizcede “kovmak” anlamında gelen “expel” fiilinden alıyor. Teknik tarafta ise ürün ailesi, modüler mimarisi ile öne çıkıyor. Sistemin kalbinde, HENSOLDT tarafından geliştirilen ve hava sahasını etkin bir şekilde tarayıp tehditleri teşhis edebilen radar ve elektro-optik algılayıcılar yer alıyor. Tespit edilen bir tehdit, yüksek çözünürlüklü kamera ile incelenerek teşhis edilebiliyor ve uygun karşı tedbir belirlenebiliyor.

Kullanıcı ihtiyaçlarına ve kullanım senaryosuna göre sisteme, RF yayın algılayıcısı gibi ek algılayıcılar ve karşı tedbir çözümleri eklenebiliyor. Ortaya çıkan çözümler, hobi amaçlı küçük dronları bile kilometrelerce öteden tespit ve teşhis edebiliyor.

Farklı İhtiyaçlara Cevap Verebilen Ürün Ailesi

Xpeller ürün ailesi, farklı kullanım ve konuşlanma senaryolarına cevap verebilen üyelerden oluşuyor. Böylece, bu ürün ailesi kullanılarak; kritik altyapıları, büyük etkinlikleri ya da bir kriz bölgesinde devriye gezen birlikleri dron tehdidine karşı korumak mümkün hale geliyor.

Xpeller’in 3 ana konfigürasyonu bulunuyor:

Dron ve EYP Savunması Bir Arada

Ailenin en yeni üyesi olan Xpeller Gear, RF yayın algılayıcısı ile bir karıştırma sistemini bir araya getiriyor. RF yayın algılayıcı, bir dronun kontrol sinyallerini tespit ettiğinde, karıştırıcı, bu sinyali karıştırarak dron ile operatörü arasındaki bağı kopartıyor.

Xpeller Gear, RF sinyallerle uzaktan aktif hale getirilen EYP’lere karşı da kullanılabiliyor. Bu kabiliyeti, Xpeller Gear’ı, dünya genelinde, bu iki işlevi birleştiren ilk taşınabilir çözüm haline getiriyor.

Tek Elden Çözüm

Xpeller ürün ailesinin bileşenleri neredeyse hepsi, HENSOLDT’un farklı iş kollarının geliştirdiği alt sistemlerden oluşuyor. Şirketler grubunun kabiliyetlerini bütüncül bir yaklaşımla kullanan HENSOLDT, Xpeller’da; HENSOLDT Sensors, HENSOLDT Optronics, HENSOLDT South Africa, HENSOLDT UK ve EUROAVIONICS’in yetkinliklerini bir araya getiriyor. Böylece, her bir alt sistem, en optimum şekilde kullanılabiliyor ve sistem genelinin azami performansa ulaşması sağlanıyor.

Kullanıcılar için En İyisi

Dronsavar sistemlerinin önünde, büyük bir pazar potansiyeli bulunuyor. Sadece Almanya’da, yaklaşık 500 bin dron bulunuyor ve bu sayı, her yıl, çift haneli yüzdelik oranlarla artıyor. Bununla beraber HENSOLDT, konuya, satışın ötesinde bir anlayışla yaklaşıyor.

Kullanıcılar, bir dronsavar sistemi tedarik ederken, aslında bir güvenlik konsepti oluşturuyor. HENSOLDT’un uzmanları, bu konseptin oluşturulması safhasında, müşterilerine danışmanlık hizmeti de veriyor ve kapsamlı bir zafiyet analizi yapıyor. HENSOLDT, bu çalışmaların sonucunda, ihtiyaçlara ve sistemin kurulacağı bölgeye özel gereksinimlere göre optimize edilmiş terzi usulü bir konfigürasyonu, kullanıcı ile beraber ortaya çıkartıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.