Ana Sayfa Manşet HENSOLDT’tan Güvenli Semalar için Geleceğin Teknolojisi: ASR-NG

HENSOLDT’tan Güvenli Semalar için Geleceğin Teknolojisi: ASR-NG

Gerek bölgesel gerekse büyük uluslararası havalimanları için modüler ve ölçeklenebilir havaalanı gözetleme radarı ve yaklaşma kontrol sistemi olan ASR-NG, yenilikçi teknolojisi sayesinde, günümüzün özel ihtiyaçlarını, yüksek performansla karşılıyor.

ASR-NG; çoklu huzmeli, katı hal donanım mimarili ve S bandında çalışan, 3 boyutlu (3B) bir radar. Bu teknolojik özelliklerin yanı sıra EUROCONTROL Gözetleme Standardı ve ICAO’nun (International Civil Aviation Organization / Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu) Standartlar ve Tavsiye Edilen Uygulamalar dokümanının Ek 10, Cilt III / IV’ünde yer alan gereksinimleri karşılıyor.

ASR-NG, yaklaşma kontrolü amacıyla birincil ve ikincil gözlem radarı olarak ve rota kontrolü amacıyla kullanılabiliyor. Yapay zekâ uygulamalarıyla kendi kendine öğrenebilen sistem, bu sayede gürültü (clutter) azaltma ve konum optimizasyonu için mümkün olan en esnek çözümleri oluşturabiliyor. ASR-NG, bu yetenekleriyle tam bir sayısal (dijital) doppler tespit ve takip çözümü sunuyor.

ASR-NG, birbirine entegre birincil ve ikincil radardan oluşuyor. Birincil radar, transponderleri olmayan küçük uçakları veya konum ve irtifa bilgisini bildirmeyen ve kötü niyetlerle kullanılabilecek hava araçlarını tespit ediyor. Yarı iletken bir vericiye dayanan bu radar, rüzgâr enerjisi santrallerinin radarlar üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak ve geniş alan gözetimi için özel sinyal işleme teknikleri kullanıyor. İkincil radar olan MSSR 2000 I ise transponderları aktif olan uçakların otomatik olarak tanımlanmasını sağlıyor.

Çok Hafif Uçaklardan Süpersonik Uçaklara Kadar Her Türlü Hedefi Tespit ve Takip

Dünya çapında hava sahası; sivil yolcu uçakları ve askeri uçaklar kadar, genel havacılık ve sportif uçaklar tarafından da kullanılıyor. Son teknoloji ürünü hava trafik kontrolü (Air Traffic Control / ATC) radarlarının, uçuş emniyeti açısından kritik durumların ortaya çıkmasını önleyebilmek için, çok hafif (ultralight) sınıfına girenler gibi en küçük hava araçlarından en büyük yolcu uçağına kadar, havada bulunan tüm araçları, eksiksiz şekilde tespit edebilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra modern radarların, yavaş uçan döner kanatlı hava araçlarından, daha hızlı uçan süpersonik savaş uçaklarına kadar, çok geniş bir ölçekte, farklı hızlara sahip hava araçlarını ayırt edebilmesi de gerekiyor. Tüm bu gereksinimler, kritik öneme sahip; çünkü kimi zaman, askeri tatbikatlara katılan hava araçlarının yaptığı gibi, konum ve irtifa bilgisini bildirmeyen hava trafiğinin farkına varılamaması, potansiyel olarak yakın geçiş olaylarına veya hava trafik kontrolörünün yanlış yönlendirmesine yol açabiliyor. ASR-NG, 0,5 metrekareden 10.000 metrekareye kadar radar kesit alanı olan ve 0’dan 1.200 knota kadar hızlarda uçan cisimleri, en yüksek tespit olasılığı ile ve arada kör nokta bırakmadan algılayabiliyor.

Rüzgâr Enerjisi Santrallerinin Etkilerine ve 4G/LTE Sinyallerinin Girişimine Karşı Dayanıklılık

Rüzgâr enerjisi santrallerinin ve mobil iletişim altyapısını oluşturan 4G/LTE sinyallerinin kapsama alanının giderek yaygınlaşmasına paralel olarak, bunların radar sinyalleri üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiler de artıyor. Bu nedenle ATC radarlarının, son derecede dinamik gürültü ortamlarıyla başa çıkabilmesi ve 4G/LTE sinyallerinin etkilerini azaltma yeteneğine sahip olabilmesi, kritik bir öneme sahip. ASR-NG’nin çok huzmeli veri işleme yeteneği, bu aşamada devreye giriyor.

Yeni Çok Huzmeli Veri İşleme Yeteneği

Önceki nesil ATC radarları, rüzgâr santrallerinden kaynaklanan yanlış alarmları engelleyemezken ASR-NG, dünya çapında ilk defa kullanılan; eşzamanlı, üçlü huzme işleme ve elektronik ışın oluşturma teknolojileriyle en yüksek tespit, çözünürlük ve takip performansını sunuyor. Sistemin, rüzgâr enerjisi santralleri üzerinde uçan döner kanatlı küçük hava araçlarını tespit ve takip yeteneği, Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı tarafından da gözlemlenerek kendini sahada kanıtladı.

Benzersiz 3B Yeteneği

Huni şeklindeki üçüncü bir antenden oluşturulan ek bir huzmeden de yararlanan ASR-NG, benzersiz bir 3B hedef tespit özelliği sağlıyor. Transponderleri olmayan veya dost-düşman tanımlama (IFF) sistemleri arızalı ya da tatbikat gibi özel durumlarda kasten devre dışı bırakılmış olan hedeflerin irtifaları, bu üçüncü huzme sayesinde ölçülüp, hesaplanabiliyor.

Düşük Yaşam Döngüsü Maliyetleri ve Uzun Vadeli Sürdürülebilirlik

Tamamen otonom, insansız ve uzaktan kontrollü olarak, yılda 365 gün, günde 24 saat çalışacak şekilde tasarlanan ASR-NG, neredeyse hiçbir önleyici bakım gerektirmiyor. Standart lojistik destek yaklaşımı kapsamında, bakım ve idame için gerekli bilgi paketi, müşteriye veya tercih edeceği yerel bir ortağa aktarılabiliyor. Kullanıcılara, 25 yıl veya daha uzun süreli, sabit fiyatlı lojistik destek anlaşması seçenekleri ve malzeme tedarik garantileri de sunuluyor.

HENSOLDT Hakkında

HENSOLDT, savunma ve güvenliğe yönelik elektronik sistemler alanında, dünya çapında teknoloji ve yenilik lideri konumunda bulunuyor. Askeri ve sivil ihtiyaçlara yönelik sensör çözümleri konusunda pazar liderlerinden biri olan şirket; büyük veri, robotik ve siber güvenlik gibi alanlarda da yenilikçi konseptlere dayanan ve çok çeşitli tehditlere karşı etkili, yeni ürünler geliştiriyor. Yaklaşık 5.500 çalışanıyla faaliyetlerini yürüten HENSOLDT’un 2019 yılı cirosu, 1,14 milyar avro seviyesinde gerçekleşti.

www.hensoldt.net

 1,130 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.