Ana Sayfa Manşet HENSOLDT’tan, Küçük Boyutlu İHA’ların Kabiliyetlerini Arttıran Elektro-Optik Sistem: ARGOS-8

HENSOLDT’tan, Küçük Boyutlu İHA’ların Kabiliyetlerini Arttıran Elektro-Optik Sistem: ARGOS-8

HENSOLDT, hava platformlarına yönelik elektro-optik sistemler ürün ailesini, ARGOS-8 ile genişletiyor.  8 inç sınıfında bir sistem olan ARGOS-8, 6 kg’ın altındaki ağırlığıyla küçük boyutlu insansız hava araçlarında (İHA) da kullanılabilecek. ARGOS-8; lazer işaretleyici, lazer mesafe bulucu, gündüz kamerası ve soğutmalı kızılötesi kamerasıyla istihbarat, gözetleme, keşif ve hedefleme görevlerini yerine getirebilecek.

HENSOLDT, Estonya merkezli THREOD Systems ile birlikte geliştirdiği ARGOS-8 elektro-optik sisteminin lansmanını, 21-25 Eylül tarihlerinde, Güney Afrika’da gerçekleşen Afrika Havacılık, Uzay ve Savunma (Africa Aerospace and Defence / AAD) fuarında gerçekleştirdi.

HENSOLDT’un hava araçlarına yönelik elektro-optik sistemler ürün ailesinde, uluslararası arenada önemli bir başarı kazanmış, 15 inç sınıfındaki ARGOS-II de yer alıyor. ARGOS-8, bu ürün ailesinin, daha küçük boyutlu taktik sınıf İHA’ları da kapsayacak şekilde genişlemesini sağlıyor. HENSOLDT’un lazer teknolojileri alanındaki niş çözümlerini barındıran ARGOS-8, daha büyük boyutlu elektro-optik algılayıcılarla benzer bir donanımla birlikte geliyor. ARGOS-8, gündüz kamerası ve soğutmalı kızılötesi algılayıcının yanı sıra lazer işaretleyici ve lazer mesafe bulucuya da sahip. Böylece sistem, entegre edildiği hava aracının ISR (Intelligence, Surveillance and Reconnaissance / İstihbarat, Gözetleme ve Keşif) ve ISTAR (Intelligence, Surveillance, Target Acquisition, and Reconnaissance / İstihbarat, Gözetleme, Hedef Belirleme ve Keşif) görevlerini, gündüz ve gece yerine getirebilmesine olanak sağlıyor.

ARGOS-8, sunduğu kabiliyetlerle taktik sınıftaki İHA’ların görev etkinliklerini kayda değer bir şekilde arttırıyor. Bu İHA’lar, hedefleri hassas bir şekilde işaretleyebilen platformlar haline geliyorlar.

ARGOS-8, HENSOLDT ve THREOD Systems’ın birbirini tamamlayan teknolojilerini bünyesinde barındırıyor. Sistemin, çok kısa bir süre içerisinde olgun teknolojilere sahip bir ürün olarak piyasaya sürülebilmesinin arkasında da bu iş birliği yatıyor.

ARGOS-8 ile donatılmış ASTUS İHA’sı.

HENSOLDT’un grup şirketlerinden HENSOLDT Optronics’in CEO’su Deon Olivier, ARGOS-8 ile ilgili şunları söylüyor: “ARGOS-8’i, sadece tek başına bir ürün olarak sunmuyoruz. Aynı zamanda onu, HENSOLDT’un ASTUS İHA’sına da entegre ettik ve bu İHA’nın ilk teslimatları, 2023 içinde gerçekleştirilecek. ARGOS-8’i birlikte geliştirdiğimiz THREOD Systems, küçük İHA sistemleri ve elektro-optik sistemler geliştirme ve üretme konusunda tecrübeli ve esnek bir firma. Böylece doğru bir iş ortağıyla müşterilerimizin ihtiyaçlarına hızlı bir cevap verebildik.”

THREOD Systems CEO’su Arno Vaik ise şunları kaydetti: “HENSOLDT ile yaptığımız anlaşma ve dünya çapındaki en iyi teknolojilerle donattığımız ARGOS-8, bize, daha önce ulaşamadığımız birçok pazarın kapısını açacak.”

HENSOLDT Hakkında

HENSOLDT, Avrupa savunma sektöründe öncü şirketlerden biridir. Merkezi Münih yakınlarındaki Taufkirchen’de bulunan HENSOLDT, savunma ve güvenlik sektörlerine sensör çözümleri geliştiriyor. Veri yönetimi, robotik ve siber güvenlik gibi alanlarda yenilikçi konseptlere dayanan ve çok çeşitli tehditlere karşı etkili, yeni ürünler geliştiren HENSOLDT, aynı zamanda savunma sektörü için elektronik ve optronik sistemlerin geliştirilmesini yönlendiriyor. HENSOLDT faaliyetlerini, 6.400’ten fazla çalışanıyla yürütüyor. HENSOLDT’un 2021 yılı cirosu ise 1,5 milyar avro seviyesinde gerçekleşti ve şirket, Frankfurt Borsası’nda işlem görüyor.

THREOD Systems Hakkında

Küçük boyutlu insansız hava araçlarının (İHA) geliştirilmesi, üretilmesi ve işletilmesi alanlarına uzmanlaşan bir şirket olan THREOD Systems’in merkezi, Estonya’nın başkenti Tallinn’de bulunuyor. Firma, özellikle dikine kalkış ve iniş yapabilen (VTOL) sabit kanatlı ve elektrikli İHA’lar gibi hibrit sistemler üzerinde çalışıyor. THREOD Systems, aynı zamanda kendi elektro-optik faydalı yüklerini tasarlıyor ve geniş bir yelpazedeki farklı İHA’ları fırlatabilen genel amaçlı bir pnömatik lançer ürün portföyüne de sahip.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.