Ana Sayfa Manşet HENSOLDT’tan Yüksek Performanslı SIGINT Çözümü: Kalaetron Integral

HENSOLDT’tan Yüksek Performanslı SIGINT Çözümü: Kalaetron Integral

HENSOLDT, yüksek performanslı sinyal istihbaratı (SIGINT) gereksinimleri için yapay zekâ destekli Kalaetron Integral çözümünü geliştirdi. Sistem, her türlü hava platformuna entegre edilebilen, ölçeklenebilir bir sensör süitine sahip olması sayesinde; iş jetlerinden insansız hava araçlarına (İHA) kadar farklı niteliklerdeki hava platformlarına uyarlanabiliyor.

Önemi her geçen gün artan SIGINT’in, hasmın hareketlerini öngörmekte ve önlem almada, anahtar rol oynadığı kabul ediliyor. SIGINT sayesinde genellikle yanıltıcı veya çelişkili verilerden oluşan devasa bir bilgi havuzunda, doğru noktalar arasında bağlantı kurulabiliyor. Örneğin, bir sınır bölgesindeki askeri hareketlilikte, tatbikat için orada toplanan birliklerin mi yoksa işgal harekâtına hazırlık yapan kuvvetlerin mi söz konusu olduğunu bilmek kritik önem taşıyor.

Denizden ulaşımın kısıtlı olduğu geniş bir muharebe sahası kurguladığınızda, SIGINT faaliyetlerinin ancak hava platformları ya da uydular üzerinden sürdürülebildiği görülebiliyor. Hava üstünlüğü sağlanamadığı sürece, SIGINT görevli uçakların veya İHA’ların, hedef olmamak adına çatışma bölgesinin uzağında kalması gerekiyor. Dolayısıyla bu tip bir kurguda; yüksek performanslı, net sonuçlar üretebilen, mümkün olan en geniş frekans aralığını kapsayan SIGINT çözümlerini, uzun süre havada tutma ihtiyacı duyuluyor.

Kalaetron Integral, sinyal istihbaratı (SIGINT) altında, elektronik istihbarat (ELINT) ve iletişim istihbaratı (COMINT) yeteneklerini sağlıyor.

HENSOLDT’un SIGINT çözümü olan Kalaetron Integral, günümüz muharebe sahasının gereksinimlerine cevap verebilecek özellikleriyle öne çıkıyor. Platformdan bağımsız ve esnek bir mimariyle geliştirilen Kalaetron Integral, kullanıcı tarafından tercih edilecek tüm hava platformlarına göre ölçeklendirilebilen özel sensörleriyle farklı isterlere tek bir aile altında çözüm sunuyor. Kullanıcı talebi doğrultusunda, Kalaetron Integral ile yüksek performanslı bir iş jeti SIGINT özel görev uçağına dönüştürülebileceği gibi, daha ekonomik çözümler için de modifiye edilmiş podlarla donatılmış İHA’lar kullanılabiliyor. Kalaetron Integral, kendisini savaş alanında kanıtlanmış sınıflandırma ve analiz yazılımıyla birlikte, sadece asimetrik savaşlarda değil, elektronik harp yeteneğine sahip olan iki devlet arasındaki konvansiyonel savaş hallerinde de etkinliğini sürdürüyor.

Kalaetron Integral sayesinde, tek bir entegre sistem kullanılarak hem radar hem de iletişim sinyalleri izlenebiliyor. Böylece tüm frekans aralığını kapsayan bir SIGINT kabiliyeti elde edilirken platformun taşıması gereken faydalı yükün ağırlığı da anlamlı seviyede düşürülebiliyor. Bu da kullanıcı ihtiyaçlarına uygun olarak platformun küçülmesini ya da taşınan SIGINT sisteminin çok daha güçlü olmasını olanaklı kılıyor.

Kalaetron Integral’in tasarımındaki bütünsel yaklaşım, aynı zamanda operatörlerin iş yükünü de hafifletiyor. Sistemin sezgisel çalışma prensibi sayesinde eğitim süreleri kısalıp ve görevler çok daha etkin sonuçlar üretecek şekilde yerine getiriliyor. Kalaetron Integral, iletişim istihbaratı (COMINT) ve elektronik istihbarat (ELINT) için ayrı manuel arayüzlere ihtiyaç duymadan, durumsal farkındalığı arttıran tek bir harekât alanı resmi oluşturuyor. Örneğin, kapalı olsa bile bir askeri radarın varlığı, hasım operatörlerin iletişim izleri kullanılarak tespit edilebiliyor.

Kalaetron Integral, platformdan bağımsız esnek mimarisiyle, bir pod formunda İHA’lara da entegre edilebiliyor.

HENSOLDT Hakkında

HENSOLDT, Avrupa savunma sektöründe öncü şirketlerden biridir. Merkezi Münih yakınlarındaki Taufkirchen’de bulunan HENSOLDT, savunma ve güvenlik sektörlerine sensör çözümleri geliştiriyor. Veri yönetimi, robotik ve siber güvenlik gibi alanlarda yenilikçi konseptlere dayanan ve çok çeşitli tehditlere karşı etkili, yeni ürünler geliştiren HENSOLDT, aynı zamanda savunma sektörü için elektronik ve optronik sistemlerin geliştirilmesini yönlendiriyor. HENSOLDT, faaliyetlerini 6.500’ten fazla çalışanıyla yürütüyor. HENSOLDT’un 2022 yılı cirosu, 1,7 milyar avro seviyesinde gerçekleşti ve şirket Frankfurt Borsası’nda işlem görüyor.

Entegre yapay zekasıyla Kalaetron Integral, sivil ve askeri iletişim biçimlerini verimli bir şekilde ayırt edebiliyor.
HENSOLDT’un Kalaetron çözüm ailesinin tümünde kullanılan yapay zekâ teknolojileri, daha önce tanımlanmamış sinyal/spektrum alanlarında da doğru ve verimli sonuçlar üretiyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.