Ana Sayfa Haberler HENSOLDT’un Pasif Radarı Twinvis, Hava Trafik Kontrolü Konusunda Kendini İspatladı

HENSOLDT’un Pasif Radarı Twinvis, Hava Trafik Kontrolü Konusunda Kendini İspatladı

Radar ve elektro-optik alanında sunduğu sensör çözümleri ile öne çıkan HENSOLDT, 29 Temmuz’da, kendi geliştirdiği Twinvis pasif radarının, Almanya’nın güneyinde gerçekleştirilen testler sırasında, hava trafik kontrolü konusunda kendini ispat ettiğini duyurdu.

Testler kapsamında, Almaya’nın güneyindeki 4 farklı mevkiye yerleştirilen Twinvis sensörleri, bu bölgenin üzerindeki hava sahasını gerçek zamanlı olarak gözetlemeyi başardı. Nuremberg, Erding, Roth ve Ulm’e yerleştirilen radarlar, topladıkları verileri, HENSOLDT’un Ulm’deki tesislerine gönderdiler.

Kendisi herhangi bir RF sinyali yayınlamayan Twinvis, çevrede yayın yapmakta olan TV ya da radyo istasyonlarının ekolarını dinleyerek, üzerindeki sahanın hava görüntüsünü oluşturuyor. Bu alana giren hava araçları ise istasyonlardan gelen sinyalleri yansıtıyor ve Twinvis bu yansımaları tespit ediyor. Radar, birbirinden farklı 16 adet FM bandındaki analog radyo sinyalinin yanı sıra, 5 adede kadar da DAB (digital audio broadcasting), DAB+, DVB-T (Digital Video Broadcasting — Terrestrial) ve DVB-T2 sinyalini takip edebiliyor.

HENSOLDT, sistemin hiçbir şekilde sinyal yayınlamamasının, askeri ve sivil uygulamalar açısından avantajları bulunduğunu ifade ediyor. Firmaya göre, askeri açıdan bakıldığında, Twinvis sinyal yayınlamadığı için konvansiyonel yöntemlerle tespit edilmesi veya karıştırmaya maruz kalması neredeyse imkânsız. Benzer şekilde, sivil kullanım açısından bakıldığında da sistem, zaten kısıtlı sayıda olan yayın frekanslarını işgal ederek sinyal kirliliği yaratmıyor.

 1,388 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.