Ana Sayfa Haberler HIGH-TECH PORT by MÜSİAD 2018 Özel: ARES Tersanesi, 17 Botluk Katar Projesinde, Tüm Teknelerin İnşasını Tamamladı

HIGH-TECH PORT by MÜSİAD 2018 Özel: ARES Tersanesi, 17 Botluk Katar Projesinde, Tüm Teknelerin İnşasını Tamamladı

MSI Dergisi’nin 169’uncu sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Son dönemde, Katar’la peş peşe imzaladığı sözleşmeler ve proje takviminden önce gerçekleştirdiği teslimatlar ile adından sıklıkla söz ettiren ARES Tersanesi, Katar’ın ihtiyacı için, 2014 yılında başladığı 17 botluk projede, tüm teknelerin inşasını tamamladı.

 

ARES Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Kalafatoğlu

Gelişmeyi, ARES Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Kalafatoğlu, 18 Ekim’de duyurdu. İnşası tamamlanan son iki bot olan, 48 metre boyundaki ARES 150 HERCULES açık deniz karakol gemisi ve 34 metre boyundaki ARES 110 HERCULES süratli karakol botu, kullanıcıya teslim edilmek üzere, 19 Ekim gece yarısı yola çıktı. Sözleşmesi, Katar Sahil Güvenlik Komutanlığı ile 14 Nisan 2014’te imzalanan proje kapsamında, inşa edilen tekneler şunlar:

 • 5 adet 24 metrelik ARES 75 HERCULES süratli karakol botu,
 • 10 adet 34 metrelik ARES 110 HERCULES süratli karakol botu ve
 • 2 adet 48 metrelik ARES 150 HERCULES açık deniz karakol gemisi (Offshore Patrol Vessel / OPV).

Ayrıca, ARES 110 HERCULES’lerin üzerinde 1’er adet; ARES 150 HERCULES’lerin üzerinde ise 2’şer adet, 7,5 metre boyundaki ARES 24 HARPOON ani müdahale botu da bulunuyor.

HERCULES’lerin Marifetleri

ARES 150 HERCULES, bugüne kadar Türkiye’de inşa edilmiş, en büyük kompozit gövdeli gemi olmasıyla öne çıkıyor. Firma yetkilileri ayrıca, ARES 150 HERCULES’in, saatte 37 deniz mili sürati ile OPV sınıfında, dünyadaki en hızlı gemi olduğunu ifade ediyorlar. ARES 110 HERCULES ise Avusturalyalı Work Boat World dergisi tarafından, 2016 yılında, En İyi Karakol Botu olarak seçilmişti. HERCULES ailesi botların tamamının gövdesi, full vakum infüzyon teknolojisi ve epoksi reçine kullanımı ile inşa ediliyor. Deniz kabul testlerinde, sözleşmede belirtilen sürat isterlerinin asgari %10 üzerinde sürat değerleri ile test edilen ARES 110’lar, 5 deniz durumuna kadar görev yapabiliyor. Benzer şekilde, sözleşme isterlerinin asgari %20 üzerinde sürat değerleri ile test edilen ARES 150’ler ise 6 deniz durumuna kadar görev yapabilecek kabiliyete sahip. Geminin, sahip olduğu gövde formu sayesinde, okyanuslarda da rahatlıkla görev yapabileceği ifade ediliyor. Ayrıca, 1.600 deniz mili seyir siası bulunan ARES 150’ler, ters ozmoz sistemine de sahip olduğu için, içilebilir su ikmaline ihtiyaç duymuyorlar.

ARES Tersanesi, 6 deniz durumuna kadar görev yapabilen ve 1.600 deniz mili seyir siasına sahip olan ARES 150 HERCULES’i, açık deniz karakol gemisi (OPV) olarak sınıflandırıyor.

 

Proje kapsamındaki son iki platform olan ARES 150 HERCULES açık deniz karakol gemisi ve ARES 110 HERCULES süratli karakol botu, 19 Ekim gece yarısı yola çıktı.

HERCULES’ler, Yüksek Manevra Kabiliyetleri ile Dikkat Çekiyor

HERCULES ailesinin tamamında, ana tahrik sistemi olarak su jetleri kullanılıyor. Su jetleri, aynı zamanda, botların yönlendirilmesini ve manevra yapmasını da sağlıyor. Dolayısıyla botlarda, konvansiyonel bir pervane ya da dümen bulunmuyor. Bu da deniz canlılığının olduğu ya da sığ sularda, daha emniyetli seyir anlamına geliyor. Ancak su jeti sisteminin botlara kazandırdığı belki de en büyük özellik, yüksek manevra kabiliyeti. Su jetleri sayesinde botlar, standart manevraların haricinde, baş istikametini değiştirmeden yana doğru hareket etmek gibi manevraları da yapabiliyorlar. Ayrıca botların bu manevraları yapabilmesi için, serdümenin (denizcilikte dümeni tutan gemici), aynı anda birden fazla ve karmaşık kontrole hâkim olması gerekmiyor. Serdümenin tek kullanması gereken, basit bir joystick. Bu sayede botlara, en hassas manevralar dahi yaptırılabiliyor. Hatta istendiğinde, botlar, sadece joystick kullanılarak bile tam yol hareket ettirilebiliyor. Bununla birlikte, joystick, gemi kontrol sistemlerinden sadece bir tanesi. Ayrıca su jetlerinin, hem çıkış gücünün hem de yönünün ayrı ayrı ayarlayabilmesi için de çeşitli kontroller mevcut. Bu sistemlerin tamamı, köprüüstüne ilave olarak en üstteki açık güvertede bulunan konsollardan da idare edilebiliyor. Bu tip su üstü platformlarında, açık güverteler, liman içi manevralar gibi, herhangi bir tehdidin bulunmadığı durumlarda, daha geniş bir görüş açısı sağlaması maksadıyla kullanılıyor. Bunlara ilave olarak, ARES 75 ve ARES 110’lardaki su jetleri, klasik bir dümen simidi vasıtası ile de kontrol edilebiliyor.

ARES 150 HERCULES’in köprüüstü. HERCULES serisi botların köprüüstü konsolları, birbirinin neredeyse aynı. Benzer şekilde, 3 farklı boydaki botların birçok alt sistemi de ya birbirinin aynı ya da benzeri. Bu özellik, lojistik ve idame edilebilirlik açısından da önemli.

 

HERCULES serisi botların gövdeleri, full vakum infüzyon teknolojisi ve epoksi reçine kullanımı ile tek seferde, yekpare olarak üretiliyor.

ARES Tersanesi’nden, İdame Edilebilirlikte Yeni Bir Sayfa

ARES Tersanesi tarafından inşa edilen gemilerin, elbette her birinin kendine has ve öne çıkan özellikleri var. Ancak dikkat çeken bir ayrıntı var: 3 farklı boyut ve sınıftaki gemide kullanılan bazı alt sistemler, ya tüm gemilerde birbirinin aynısı ya da aynı ürün ailesinin ölçeklendirilmiş bir sürümü. Bu konu, gemilerin bakım ve idamesi söz konusu olduğunda, büyük bir önem kazanıyor. Ayrıca bu durum, gemilerin harekât kabiliyetine de etki edebilecek niteliğe sahip. Bunu basit bir örnekle açıklamak mümkün. ARES 110 HERCULES’lerden birisinin, kritik bir alt sisteminin arızalanması sebebiyle gayri faal duruma geçmesi halinde, hâlihazırda bakım görmekte olan bir ARES 75 HERCULES’ten, çalışır durumdaki aynı sistemin sökülerek ARES 110 HERCULES’e takılması ve botun faal hale getirilebilmesi mümkün. Farklı tipteki bu platformlarda kullanılan ortak ya da benzer alt sistemlerden bazıları şöyle:

 • Ana Makineler
 • Su Jetleri
 • Silah Sistemleri
 • Yardımcı Makineler (Jeneratörler)
 • Köprüüstü Konsolları
 • Elektronik Sistemler
 • İklimlendirme Sistemleri
 • Hidro-Mekanik Sistemler

ARES 110 HERCULES, Avusturalyalı Work Boat World Magazine tarafından, 2016 yılında, En İyi Karakol Botu olarak seçilmişti.

 

Botlardaki ortak sistemlerin bu derecede fazla oluşu, personelin eğitim ihtiyaçlarına da büyük ölçüde etki ediyor. HERCULES ailesinin en küçük üyesinde görev yapmak üzere eğitim gören bir personelin, ailenin en büyük gemisine, çok kısa sürede adapte olabileceği belirtiliyor. Dolayısıyla Katar Sahil Güvenlik Komutanlığının, envanterine 3 farklı tipte platform aldığını söylemektense aynı platformun ölçeklendirilmiş sürümlerini aldığını belirtmek çok da yanlış olmaz.

 1,703 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.