Ana Sayfa Haberler High-Tech Port by MÜSİAD 2018 Özel: ASELSAN, Tanksavar Füze Atıcı Sistem SERDAR’ı, Türkiye’de İlk Kez Sergiledi

High-Tech Port by MÜSİAD 2018 Özel: ASELSAN, Tanksavar Füze Atıcı Sistem SERDAR’ı, Türkiye’de İlk Kez Sergiledi

MSI Dergisi’nin 171’inci sayısındaki High-Tech Port by MÜSİAD 2018 Özel Dosyası’nda yer alan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Standında geniş ürün yelpazesinden pek çok farklı ürünü tanıtan ASELSAN, tanksavar füze atıcı sistemi SERDAR’ı ise Türkiye’de ilk kez sergiledi. Stabilize bir kaide üzerinde bulunan ve uzaktan kumanda edilebilen SERDAR, ana muharebe tankları da dâhil olmak üzere, zırhlı hedeflere karşı kullanılmak üzere geliştirildi. Sistem, başta OMTAS olmak üzere, Ukrayna menşeli Skif ve Rus menşeli Kornet gibi farklı tanksavar füzeleri ile birlikte kullanılabiliyor. Üzerinde eş eksenli 12,7 mm’lik makineli tüfek bulunan SERDAR’a, kullanıcı istekleri doğrultusunda, atışa hazır 2 ya da 4 füze takılabiliyor. Kullanıcının 2 füze tercih etmesi halinde, sisteme, bir adet de 7,62 mm’lik makineli tüfek, eş eksenli olarak ilave edilebiliyor. Yatay eksende 360 derece sonsuz dönebilen sistem, dikey eksende ise -15 derecen +45 dereceye kadar nişan alabiliyor.

ASELSAN standını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün bilgi verdi.

 

Kızılötesi görüntüleyici ve lazer mesafe tespit cihazının yanı sıra gece ve gündüz kamerası da bulunan sistem, sabit ve hareket halinde iken atış yapabiliyor. İlk atışta isabet kaydedebilmek için gerekli balistik hesaplamaları kendi yapan SERDAR, otomatik hedef takibi ve önceden tanımlanan bir sektörü tarama gibi kabiliyetlere de sahip.

Tanksavar füze atıcı sistem SERDAR

 

ASELSAN standında sergilenen diğer ürünler; ERTUĞRUL bomba imha robotu, İHTAR ve İHASAVAR anti-drone sistemleri, modüler geçici üs bölgesi çözümleri, SARP uzaktan komutalı silah sistemi ve IFF Mk XIIA(S) uzun menzilli sorgulayıcı oldu. SARP ile birlikte, ALKAR 120 mm havan silah sistemi ise BMC standındaki zırhlı araçların üzerinde yer aldı.

ASELSAN’ın ERTUĞRUL bomba imha robotu, İçişleri Bakanlığı envanterindeki sistemlerin sergilendiği stantta yer aldı.

 1,211 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.