Ana Sayfa Haberler HIGH-TECH PORT by MÜSİAD 2018 Özel: İŞBİR; Savunma ve Havacılık Sektörünün, Jeneratör ve Alternatör Mükemmeliyet Merkezi

HIGH-TECH PORT by MÜSİAD 2018 Özel: İŞBİR; Savunma ve Havacılık Sektörünün, Jeneratör ve Alternatör Mükemmeliyet Merkezi

MSI Dergisi’nin 169’uncu sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

İŞBİR Elektrik Sanayi A.Ş. (İŞBİR); 41 yıl önce sektörde yerini almış, Türkiye’nin “İlk Jeneratör Fabrikası ve En Yüksek Güçteki Alternatörleri Üreten Yerli Üreticisi”dir. Yurt dışında çalışan Türk işçilerinin ortaklığı ile 1977 de kurulmuş bir şirket olan İŞBİR, adını, “İşçi Birliği”nden esinlenerek almıştır. 1988 yılından itibaren de Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV)’na bağlı olarak faaliyetlerine devam eden İŞBİR, sermayesinin %99,85’inin ait olduğu TSKGV bünyesindeki, 6 bağlı ortaklıktan biridir. Başlıca faaliyet alanları; jeneratör, alternatör, elektrojen grupları, elektrik panoları ve konvertörlerin tasarımı, geliştirilmesi, üretimi, test faaliyetleri, sertifikasyonu, kalifikasyonu ve lojistik desteğinin sağlanmasıdır.

İŞBİR’in mevcut üretim portföyünün  %80’ini, savunma sanayisi projeleri oluşturmaktadır. Bu kapsamda:

 • Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nde kullanılan tüm insansız hava araçlarının (İHA’ların) yer sistemlerinin jeneratör grupları, İŞBİR tarafından üretilmektedir. İHA sistemleri kapsamında; Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin ürettiği ANKA, Baykar Makina’nın ürettiği BAYRAKTAR TB2 ve Vestel Savunma’nın ürettiği KARAYEL sistemlerinin tüm jeneratörleri; İŞBİR tesislerinde, İŞBİR mühendislerinin tasarımı ve teknisyenlerinin ve işçilerinin emekleri ile üretilmekte, TSK ve Güvenlik Birimlerinin hizmetine sunulmaktadır.
 • Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı kapsamında ise Taktik Saha Muhabere Sistemlerinde (TASMUS) kullanılması planlanan 2×15 kVA gücündeki Römorklu Jeneratörler; Ateş Destek Otomasyon Projesi (ADOP) kapsamında üretilen 2×15 kVA jeneratörler; Mobil Yüksek Frekans Kestirme ve Dinleme Sistemlerinde kullanılan 2×13 kVA Dual Jeneratörler; Modüler Geçici Üs Bölgeler için üretilen farklı güçlerdeki senkron jeneratörler;  ve Telsiz Sistemi Projesi kapsamında kullanılan 2×13 kVA Otomatik Yedekli jeneratörlerin üretimi, devam etmektedir.
 • Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilen MİLGEM jeneratörleri; projenin 3’üncü gemisi BURGAZADA ve 4’üncü gemisi KINALIADA ile devam etmiş ve bu gemilerin jeneratörleri de İŞBİR tarafından üretilmiştir. BURGAZADA’nın jeneratörleri devreye alınmış ve 2017 yılının Ekim ayı içerisinde, Liman Testleri tamamlanmıştır. Test ve Ölçüm Gemisinde (TVEG) kullanılacak olan 4×750 kVA gücündeki jeneratörlerin üretim faaliyetleri de tamamlanmış ve sevk edilmiştir. Ayrıca, Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu projesi kapsamında; Deniz Kuvvetleri Komutanlığının, kıyılarda meydana gelebilecek kazalara ilk müdahalede ve dalgıç personelinin uygulamalı eğitimlerinin icrasında kullanılabileceği; gerektiğinde torpido arama görevi de yerine getirecek özelliklerde üretilecek 2 adet botun jeneratörleri de İŞBİR tarafından üretilecektir.

TSK envanterindeki İHA sistemlerinin yer kontrol istasyonlarının jeneratörleri, İŞBİR tarafından sağlanıyor.

 

Ateş Destek Otomasyon Projesi (ADOP) kapsamında üretilen 2×15 kVA jeneratör.

İŞBİR, sektörün önemli bir ihtiyacı olan sessiz jeneratör konusunda da faaliyet gösteriyor. İŞBİR Genel Müdürü Burhan Özgür, konu ile ilgili şunları söyledi: “Hava, kara ve deniz alanlarında üstlendiğimiz önemli projelerimizin yanında, hepimizin bildiği üzere, hem yerli katkı payı en yüksek hem de savunma sanayisinin en önemli beklentisi olan Taktik Sessiz Jeneratörü ürettik. 5 kW Tekli, 2×5 kW Dual, 10 kW Tekli, 2×10 kW Dual, 20 kW Tekli, 2×20 kW Dual, 30 kW Tekli, 2×30 kW Dual Taktik Sessiz Jeneratörlerin üretimi devam etmektedir. İŞBİR’in bir sonraki hedefi; daha farklı güçlerde Taktik Sessiz Jeneratör geliştirmek ve üretmektir. Şu anda, 50 kVA gücü üzerinde çalışmalara devam etmekteyiz; zaman içerisinde, 500 kVA’lara kadar çıkan jeneratörler üreteceğiz.”

İŞBİR tarafından geliştirilen, Türkiye’nin ilk Sessiz Taktik Jeneratörü.

Özgür, gelecek döneme ilişkin çalışmaları ile ilgili de şunları söyledi: “Ar-Ge merkezimizde geliştirilen özgün ürünler ve yürütülen modernizasyon projelerinin yanında, yine savunma sanayisine doğrudan katkı sağlayabilecek çözümler üzerinde çalışıyoruz. Bunların arasında; yeni nesil hibrit sistemlerde kullanılabilen jeneratör ve alternatör tasarımı ile tek bir kaynaktan çoklu enerji çalışma prensibi kapsamındaki kojenerasyon sistemleri üzerindeki çalışmalar yer alıyor. Bu projelerimizin yanı sıra yerli alternatör teknolojilerini geliştirerek, yenilenebilir enerji kaynaklarının İŞBİR’de üretilmesi ve bir ilke daha imza atılması hedefi ile TÜBİTAK TEYDEB projeleri kapsamında desteklenen, Rüzgâr Türbinleri Alternatörü proje çalışmamız da tüm hızıyla devam ediyor.”

İŞBİR, birçok savunma ve havacılık sanayisi projesinin yanı sıra sivil sektörde de jeneratör üretimlerini sürdürmektedir. Geçmişte de birçok örnekleri olduğu gibi halen:

 • Devlet Hava Meydanları,
 • Belediyeler,
 • Bankalar,
 • Maden Firmaları,
 • Toplu Konut Firmaları,
 • Fabrikalar,
 • Çiftlikler,
 • Marketler,
 • Gıda firmalarına çeşitli güçlerde jeneratörler üretmektedir.

MİLGEM projesinde inşa edilen gemilerin jeneratörleri de İŞBİR tarafından sağlanıyor.

 

Sadece jeneratör ve alternatör üretimi ile yetinmeyen İŞBİR’in; enerji etkinliği, enerji depolama ve rüzgâr enerjisi ile ilgili çalışmaları devam etmektedir. İŞBİR’in Türk savunma ve havacılık sanayisine katkısı, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da devam edecektir.

 1,144 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.