Ana Sayfa Haberler HIGH-TECH PORT by MÜSİAD 2018 Özel: Uydu Ekosistemi, 4’üncü Global Satellite Show’da Buluştu

HIGH-TECH PORT by MÜSİAD 2018 Özel: Uydu Ekosistemi, 4’üncü Global Satellite Show’da Buluştu

MSI Dergisi’nin 169’uncu sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Küresel uydu ekosisteminin Türkiye’deki buluşma noktası Global Satellite Show, 4’üncü kez kapılarını açtı. Türksat’ın stratejik partnerliğinde, 1-3 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen fuar, bu yıl ilk kez, yayıncılık sektörünün geleceğini ele alan, “Broadcast Eurasia” etkinliğine de ev sahipliği yaptı. Etkinliğe, uydu alanında çalışmalar yürüten; ASELSAN, BİTES, STM ve TÜBİTAK UZAY gibi savunma ve havacılık sanayisinden kurum ve kuruluşlar da katılım gösterdi.

 

Fuarın açılışı esnasında yurt dışında bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, açılış törenine, canlı yayın bağlantısı ile katıldı. Etkinlikte, Türksat tarafından üretilen SOTM anten teknolojisi kullanılarak, Sahil Güvenlik Komutanlığının Akdeniz açıklarında bulunan TSCG UMUT (703) arama kurtarma gemisi ve Afrin’de bulunan basın mensuplarıyla görüntülü canlı yayın bağlantısı gerçekleştirildi. 30 Ekim’de, Türksat 3A ve Türksat 4B uyduları üzerinden, ilk kez Ultra HD 8K test yayınına başladığını duyuran Türksat, Global Satellite Show boyunca gösterim gerçekleştirerek bu konudaki kabiliyetlerini de sergiledi. Türksat’ın, HD yayın teknolojisinin 16 katı çözünürlüğe sahip olan bu teknolojiyi kullanarak gerçekleştirdiği test yayını, dünyada da büyük yankı uyandırdı ve konuyla ilgili olarak Satnews, spacenews, tvsatellite, flysat ve telesatellite gibi internet sitelerinde haberler yayınlandı.

Dubai’de bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, etkinliğin açılış törenine, canlı yayın ile görüntülü olarak bağlandı.

Global Satellite Show’a katılımını sosyal medyadan ve internet sitesinden duyuran BİTES ise etkinlikte sergilediği yeteneklerle ilgili bilgilendirmede bulundu. Uydu teknolojileri alanında geniş bir ürün portföyüne sahip olan firma, etkinlikte; GNSS teknoloji çalışmaları, görev kritik yazılım geliştirme kabiliyetleri, görev planlama, analiz ve veri kayıt teknoloji çözümleri, uydu görev simülasyon çözümleri ve uydu görüntüsü işleme çalışmalarını tanıttı.

 

Türksat 5A ve 5B’nin Son Durumu

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin Yetkili Temsilciler Konferansı için Dubai’de bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, etkinlik açılışında, canlı yayın bağlantısı ile yaptığı konuşmasında, şunları söyledi: “Uydu ve yayıncılık alanındaki çalışmalara büyük önem veriyoruz. Bu vizyonla ilk milli haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı, yerli olarak imal ediyoruz. 6A uydumuz, Ankara Kahramankazan’daki tesislerimizde, tamamen yerli olarak kendi mühendislerimizle geliştiriliyor. Türksat 5A ve 5B uydularımız ise ülkemize, dünya üzerinde daha geniş bir alanda uydu yayını yapma imkânı sağlayacak. Airbus Defence and Space firmasıyla geçen sene yaptığımız sözleşme çerçevesinde, Türksat 5A ve 5B uydularımızın üretimi de süratle devam ediyor. Şu anda uydular, en son kritik gözden geçirme aşamasında. Türksat 5A’yı 2020 yılında; Türksat 5B’yi de 2021 yılında uzaya fırlatmayı hedefliyoruz.”

Etkinliğin hemen öncesinde, ilk kez Ultra HD 8K test yayınına başlayan Türksat, standında bu konudaki kabiliyetlerini de tanıttı.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt

Türkiye’nin Uydu Serüveni

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt ise Global Satellite Show sayesinde, uydu ekosisteminin gelişimine yön veren CEO’lar ve şirketlerle bir araya gelerek, pek çok birikim ve tecrübeyi paylaşma fırsatı bulduğunu belirterek, şu şekilde konuştu: “Uydu serüvenimiz, Türksat’ın Gölbaşı Yerleşkesi’nde, 1978 yılında kurulan ilk yer istasyonu AKA-1 ile INTELSAT üzerinden Atlantik Bölgesi uyduları kullanılarak 3 ülke ile haberleşme sağlanmasıyla başladı. 11 Ağustos 1994’te, nihayet Türkiye de uzaydaki maddi varlığına kavuştu. Ülkemizin ilk uydusu Türksat 1B, Fransız Guyanası’ndan fırlatılarak uzaydaki yolculuğumuz başladı. 1996 yılında ise Türksat 1C uydusunun fırlatılmasıyla uydu filomuz güçlendi. 2001 yılında fırlatılan Türksat 2A uydusu ile Türkiye, uydu işletme kabiliyeti olan ülkeler arasında yer aldı. Bugün ne mutlu ki Türksat 3 haberleşme ve 3 gözlem uydusundan oluşan uydu filosuyla dünya liginde yer alıyor. Milli uydu ekosistemimizin geliştirilmesi, uzay ve uydu teknolojilerinin altyapısının kurulması için çalışıyoruz. Uzay Sistemleri ve Test Merkezi’nde, Türksat 6A uydumuzun yapım çalışmalarını sürdürüyoruz. Amacımız, 2020 yılının sonunda, Türksat 6A’nın üretimini tamamlamak.”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay

Bölgesel Güç Olmaktan, Küresel Güç Olmaya Doğru

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay ise Türkiye’nin, geliştirdiği nitelikli ürün ve hizmetleri dünyaya satma hedefi doğrultusunda önemli çabalarda bulunduğunu söyleyerek, şunları ekledi: “Türkiye; uydu, uzay, savunma ve havacılık sektörlerinde, bölgesel güç olmaktan küresel güç olma konumuna geçti. Bu alanlarda geliştirilen proje sayılarımızda da ciddi bir artış bulunuyor. Türkiye artık kendi tankını, insansız hava aracını üretiyor. Bu durum, özellikle ihracat açısından da büyük önem taşıyor.”

Soldan sağa: Türksat Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hüseyin Ertok, BİTES CEO’su Uğur Coşkun, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt ve İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay

 

Sektör, Etkinlikten Ödüllerle Döndü

Global Satellite Show kapsamında her yıl düzenlenen ve artık geleneksel hale gelen Satellite Industry Leader (SIL / Uydu Endüstrisi Lideri) ödülleri, bu yıl, Stars of the Eurasia (SoE / Avrasya’nın Yıldızları) adı altında, etkinliğin ilk günü gerçekleştirilen törenle verildi. Etkinlikte ödül aldıklarını duyuran savunma ve havacılık sanayisi firmaları ise ASELSAN ve STM oldu. ASELSAN, “Excellence in Business” ödülüne layık görülürken, STM ise “Industry Influencer” ödülünü almaya hak kazandı.

Etkinlik kapsamında, çeşitli konferanslar da düzenlendi. Bunlardan birisi de Türk Savunma Sanayisinde Uydu Çalışmalarının Rolü isimli konferans oldu.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt, Excellence in Business ödülünü, ASELSAN Uzay Teknolojileri Grup Başkanı Şenol Uzun’a verdi (solda). STM Genel Müdürü Murat İkinci, Industry Influencer ödülünü, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt’tan aldı (sağda).

 1,347 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.