Ana Sayfa Haberler HIGH-TECH PORT by MÜSİAD 2018 Özel: VESTEL Savunma’nın, Yakıt Pili ve Hidrojen Teknolojileri Alanındaki Üniversite Sanayi İş Birliği Çalışmalarına, YÖK’ten Üstün Başarı Ödülü

HIGH-TECH PORT by MÜSİAD 2018 Özel: VESTEL Savunma’nın, Yakıt Pili ve Hidrojen Teknolojileri Alanındaki Üniversite Sanayi İş Birliği Çalışmalarına, YÖK’ten Üstün Başarı Ödülü

MSI Dergisi’nin 169’uncu sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

VESTEL Savunma’nın, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ile birlikte yürüttüğü Yakıt Pili ve Hidrojen Teknolojileri konusundaki ortak çalışmaları, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, “Üniversite Sanayi İş Birliği” kategorisinde, “Üstün Başarı Ödülü”ne layık görüldü. Ödüller, 3 Ekim’de, YÖK tarafından düzenlenen, 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreni sırasında sahiplerini buldu. Ödül, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar’a verildi.

 

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Prof. Dr. Turhan Nejat Veziroğlu Temiz Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi ve VESTEL Savunma, yakıt pili ve hidrojen teknolojileri konularında, 2005 yılından bu yana birlikte çalışmalar yürütüyorlar. Bu çalışmalar, özellikle Katı Oksit Yakıt Pili (KOYP) teknolojileri üzerinde yoğunlaşıyor.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ve VESTEL Savunma ekibi, ödül töreninin ardından, hatıra fotoğrafı çektirdiler.

 

Yakıt Pili Çalışmalarının İlk Adımı: Zırhlı Araçların İhtiyacı

VESTEL Savunma, 2003 yılında, iki alan üzerine odaklanma hedefiyle kuruldu: Hidrojen teknolojileri ve insansız hava araçları (İHA’lar). Bu hedeflere odaklanan firma, kuruluşunun hemen ardından, İHA’ların yanı sıra KOYP teknolojileri üzerinde çalışmaya ve kendi öz kaynakları ile Ar-Ge çalışmaları yürütmeye başladı. Bu alandaki çalışmalarını olgunlaştırarak, akademik çevreden de destek görmeye başlayan firma, TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları’na dahil oldu. Bu sayede çalışmalarına hız veren ve somut sonuçlar almaya başlayan firma, bu faaliyetlerinden aldığı cesaretle 2009 yılında, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Zırhlı Araçlar için 3 kW’lık Yardımcı Güç Ünitesi Projesi’nin sözleşmesini imzaladı. Firma, bu projeyi başarılı şekilde tamamlayarak, proje çıktılarını SSB’ye teslim etti.

KOYP ile ilgili çalışmalar kapsamında, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nde laboratuvar alt yapısı kuruldu.

 

Akıllı Ar-Ge Stratejisi

VESTEL Savunma’nın KOYP alanında en yakın çalıştığı akademik kurum, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi. 2005 yılından beri bu alanda ortak çalışmalar yürüten bu iki kuruluşun, yaklaşık 10 adet patent ve faydalı modeli bulunuyor.

VESTEL Savunma ayrıca, akıllı ve verimli bir Ar-Ge stratejisi uygulayarak, KOYP ile benzerlik gösteren konularla ilgili, yurt içinde ve yurt dışındaki pek çok Ar-Ge desteği programının içerisinde yer aldı ve almaya devam ediyor. Bunlardan bazıları; TÜBİTAK’ın 1003 Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı ve Avrupa Birliği’nin 7’inci Çerçeve Programı ile EUREKA, MNT-ERA, FP7 ve New INDIGO programları şeklinde sıralanabilir.

VESTEL Savunma, KOYP’un pek çok bileşenini kendisi üretiyor.

 

Artan Kabiliyet Yelpazesi

KOYP teknolojisinde kullanılan; membran, hücre, katalizör ve sızdırmazlık ürünü gibi pek çok bileşen bulunuyor. VESTEL Savunma ise geride bıraktığı pek çok zorlu Ar-Ge faaliyetinin ardından, bu bileşenlerin üretimine yönelik önemli yetenekler kazandı.

VESTEL Savunma, KOYP teknolojisini, sivil alana da uygulamayı düşünüyor.

 

Firma, hâlihazırda bu bileşenleri, hem tek tek hem de bir araya getirilmiş yakıt pilleri şeklinde ürün olarak sunuyor. Bunlardan; katot ve anot kontak pastalar ve elektrolit destekli KOYP membranı ile ilgili bilgiler izleyen satırlarda; KOYP Stak ile ilgili bilgiler ise Tablo 1’de yer alıyor.

  • Katot ve Anot Kontak Pastalar: Bu alanda çalışmalar yürütenlerin, doğrudan katot ya da anot tabakası olarak kendi hücre tasarımlarına uygulayabilecekleri bu pastalar, aynı zamanda, hücre karakterizasyon testlerinde veya gerçek çalıştırma sırasında, hücreyle akım toplama elemanları arasındaki elektriksel kontağın iyileştirilmesinde de kullanılabiliyor. Bunlardan katot pasta, Lantanyum Stronsiyum Manganit (LSM); anot pasta ise Nikel Oksit (NiO) kullanılarak üretiliyor.
  • Elektrolit Destekli KOYP Membranı: KOYP yapısı içerisinde, anot ve katot tabakalarının arasında yer alan bu membranlar, Yttria Stabilized Zirconia (YSZ) ve Scandia Stabilized Zirconia (ScSZ) olmak üzere, iki farklı malzemeden üretiliyorlar. Bunlardan YSZ membran, 15-20 mikrometre kalınlığa ve 0,3 W/cm2 güç yoğunluğuna sahip. 150 mikrometre kalınlığındaki ScSZ membranın güç yoğunluğu ise 0,5 W/cm2.

 2,334 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.