Ana Sayfa Haberler HİSAR A+ Testleri Ambargo Nedeniyle Gecikti; Çözüm, Yerli Firmalardan Geldi

HİSAR A+ Testleri Ambargo Nedeniyle Gecikti; Çözüm, Yerli Firmalardan Geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 Aralık’ta, Türkiye’nin hava ve füze savunmasında önemli görevler üstlenecek olan HİSAR A+ Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi ile ilgili önemli bir bilgi paylaştı. Niğde-Ankara Otoyolu’nun 2’nci kesiminin açılışı için düzenlenen törene, video konferansla katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sistemin kritik bir bileşeninin uygulanan ambargolar nedeniyle yurt dışından tedarik edilemediğini; bu sayede yerli firmaların, Ar-Ge çalışmaları ile bu bileşeni yerlileştirerek HİSAR A+’ın başarıya ulaşmasını sağladıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, müjdeyi şu şekilde aktardı: “ASELSAN ve Roketsan tarafından geliştirilen ilk yerli ve milli hava savunma füze sistemimiz HİSAR A+ Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi’nin envantere giriş öncesi son kabul testi yapıldı. TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen harp başlığı kullanılarak, 11 Aralık’ta yapılan atışta yüksek hızlı hedef uçak, uzak menzilde başarıyla vuruldu. Aslında bu son test birkaç ay gecikti. Sebebi neydi biliyor musunuz? Normal şartlarda yurt dışından tedarik edilen bir parçaya ambargo uygulandı. Sonra ne oldu? Yerli parçayı kısa sürede geliştirdik, füzemize entegre ettik ve işte kısa bir gecikmeyle neticeye ulaştık. Bu zamana kadar gizli yaptırımlarla, dolaylı müdahalelerle engellemeye çalıştıkları bu işi yerli ve milli ürünlerle envantere almaya hazır hale getirdik. HİSAR A+ füzemizin seri üretimi hayırlı olsun. Bu güzel hizmetten dolayı Savunma Sanayii Başkanlığımızı, ASELSAN’ı, Roketsan’ı, TÜBİTAK SAGE’yi ve projede emeği geçen herkesi şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum.”

Sistemin iki ana bileşeni olan Füze Fırlatma Sistemi ve Ateş İdare Cihazı’nın birlikte kullanıldığı Entegre Sistem Seviyesi Kabul Atışı Testi’nde, sistemin maksimum menzil ve irtifada etkinliği, yüksek hızlı hedef uçağın başarılı bir şekilde imhasıyla gösterildi. Atışlı test kapsamında, hedefin radar ile tespit ve takibi gerçekleştirildi; komuta kontrol sisteminden angajman başlatılarak, atış kontrol sistemiyle en uygun zamanda füze otomatik olarak ateşlendi. Yer sistemleri tarafından sağlanan verilerle hedefe yönlenen HİSAR A+ füzesi, terminal safhada hedefe en uygun son manevrayla yaklaşarak hedefi daha başarı ile imha etti.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.