Ana Sayfa Haberler HİSAR Hava Savunma Füzeleri Test Aşamasına Geldi

HİSAR Hava Savunma Füzeleri Test Aşamasına Geldi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) alçak ve orta irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak geliştirilen, ürün ve üretim hattı kalifikasyon aşamasına yaklaşan HİSAR füzeleri, taktik konfigürasyona yakın prototiplerle canlı hedefe harp başlıklı atışlı test aşamasına ulaştı. Gerçekleştirilecek atışlı testlerde, HİSAR Hava Savunma Sistemi’nin; radar, komuta kontrol/atış kontrol, elektro-optik ve haberleşme unsurları da yer alacak.

HİSAR Hava Savunma Füze ailesinin 360° etkinlik alanı sağlayan dikey atış kabiliyeti ile azami etkinlik sağlayan çift darbeli motorunun performansı da yine bu atışlı testlerde gözlemlenecek. Bu testlerle birlikte, sistem seviyesi entegrasyon ve testlere yönelik kritik bilgiler elde edilmesi ve önemli ilerlemeler kaydedilmesi bekleniyor.

15 kilometre menzile sahip HİSAR-A ve 25 kilometre menzile sahip HİSAR-O ile farklı irtifalardaki tehditlere karşı hava savunma ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde geliştirilen HİSAR füzelerinin hedefleri arasında, sabit ve döner kanatlı hava platformları ile çeşitli tipte füzeler ve insansız hava araçları (İHA) yer alıyor. Füzelerin yüksek infilaklı ve parçacık etkili harp başlığı, farklı türlerdeki hava hedeflerine karşı etkili olabilmesini sağlayacak şekilde, çarpma ve yaklaşma tapasına sahip.

Türkiye’nin hava savunmasında önemli görevler üstlenmeye hazırlanan millî hava savunma füze sistemi HİSAR’ın envantere alınması ve TSK ihtiyaçlarını karşılaması için Roketsan, başta Aselsan olmak üzere, 100’ün üzerinde yerli çözüm ortağı ile birlikte hız kesmeden çalışmalarını sürdürüyor.

Ortak alt sistemlere ve ortak füze arayüzüne sahip HİSAR Hava Savunma Füze ailesi önümüzdeki dönemde, alanında standartları belirleyici bir rol oynamaya hazırlanıyor. Roketsan, HİSAR füzelerinin gelecekteki konumunu şöyle açıklıyor: “HİSAR Hava Savunma Füze ailesi; başta güdüm, tapa, harp başlığı ve roket motoru alanları olmak üzere, her alt sisteminde güncel teknolojiyi içerecek şekilde geliştiriliyor. Böylece TSK ile dost ve müttefik ülkelere etkin bir hava savunma çözümü sunmakla kalmayacağız; bu çözümün, Roketsan’ın ömür devri boyunca desteği ile uzun yıllar geçerliliğini korumasını sağlayacağız. Kullanıcılarımız, herhangi bir ihracat ya da kullanım kısıtı olmadan bu füzeleri tedarik edebilecek ve hava savunmalarını bu füzelere emanet edebilecek.”

*ANS: Ataletsel Navigasyon Sistemi

*IIR: Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı

 20,564 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.