Ana Sayfa Haberler ASELSAN, Milli Hava Savunma Projeleri HİSAR-A ve HİSAR-O’nun Güncel Durumunu Anlattı

ASELSAN, Milli Hava Savunma Projeleri HİSAR-A ve HİSAR-O’nun Güncel Durumunu Anlattı

ASELSAN Dergisi’nin 2017 yılının Aralık ayında yayınlanan 97’nci sayısında, Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A) Projesi ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-O) Projesi’nin güncel durumu hakkında bilgilendirme yapıldı. Alt sistem entegrasyon test faaliyetlerinin tamamlandığı HİSAR projelerinde, sistem seviyesi geliştirme ve test sürecine geçildi.

HİSAR Projelerinde sistemlerden ilk kez dik atış yapıldı ve sistemin 360 derece koruma özelliği başarıyla test edildi. HİSAR Projeleri kapsamında hedef uçak kullanılarak test atışı da yapıldı. Testler, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) temsilcilerinin katılımlarıyla, ASELSAN ve ROKETSAN tarafından Aksaray’da gerçekleştirildi. HİSAR sistemlerinin; radar, komuta kontrol, atış kontrol, elektro-optik ve haberleşme unsurlarının ilk kez yer aldığı testlerde, HİSAR füzelerinin kontrol ve güdüm yetenekleri başarıyla denendi. Böylelikle sistem seviyesi entegrasyon ve testlere yönelik ilerlemeler kaydedilmiş oldu.

Hareketli ve Sabit Birliklerin Korunması

HİSAR-A ve HİSAR-O sistemleri; sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelere karşı savunma sağlıyor. Sistemlerde, Alçak İrtifa Füzesi ve orta İrtifa Füzesi olmak üzere iki tip füze kullanılıyor. Bunlarda, Alçak İrtifa Füzesi, Hem HİSAR-A hem de HİSAR-B sisteminde kullanılabiliyor.

HİSAR-A, hareket halindeki birliklerin hava savunmasını sağlamak amacıyla 15 km menzile kadar etkili olarak şekilde tasarlandı. HİSAR-A; Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, Füze Fırlatma Sistemi (FFS), Alçak İrtifa Füzesi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.

25 km gibi daha uzun bir menzile sahip olan HİSAR-O ise sabit birliklerin hava savunmasını sağlamak amacıyla geliştiriliyor. Dağıtık mimarisi sayesinde esnek konuşlanma avantajına da sahip olan HİSAR-O, Atış Kontrol Merkezi, FFS, Orta İrtifa Füzesi, Orta İrtifa Hava Savunma Radarı, Elektro-Optik Sistem, Erken İhbar Merkezleri Arayüzü Link-16 Sistemi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.

 

HİSAR Projelerindeki Çözüm Ortakları

HİSAR sistemlerinin en önemli unsurlardan biri olan füze geliştirme faaliyetini ise ROKETSAN yürütüyor. HİSAR projesindeki diğer çözüm ortakları arasında; FNSS, Koluman, METEKSAN, Savronik, SDT, TÜBİTAK SAGE ve YALTES başta olmak üzere, yüzün üzerinde yerli kurum ve kuruluş bulunuyor.

 15,955 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.