Ana Sayfa Haberler Hızlı Büyümesini Sürdüren Teknopark İstanbul, 3. Etap Binaları ile Alanını Genişletiyor

Hızlı Büyümesini Sürdüren Teknopark İstanbul, 3. Etap Binaları ile Alanını Genişletiyor

2013 yılının sonunda kurulan ve her geçen gün hızlı bir ivmeyle büyüyen Teknopark İstanbul, çalışma alanını genişletmeye devam ediyor. 7 Ağustos’ta gerçekleştirilen 3. Etap Temeli Atma Töreni’yle inşaat çalışması başlayan binaların 2020 yılının sonunda tamamlanması planlanıyor.

Temel atma töreninde konuşan Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Teknopark İstanbul’u “Türkiye’nin yüz akı” olarak nitelendirdiğini vurgulayarak şunları kaydetti: “Teknoparkımızda yüksek teknoloji geliştiriliyor. ALTAY, ANKA, T-129 ATAK, MİLGEM ve LHD Amfibi Hücum Gemisi gibi savunma ve havacılık sanayisini önde gelen Ar-Ge projeleriyle ülkemizin milli teknoloji hamlesine büyük katkılar sunmaktan gurur duyuyoruz. Yine gururla söylemek isterim ki burada geliştirilen projeler dünyaya ihraç ediliyor.”

Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu

2019 yılının ekonomik olarak zor bir yıl olmasına rağmen hızla büyüdüklerinin ve daha fazla şirketi bünyelerine kattıklarının altını çizen Topçu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün, 110.000 metrekarelik, 3. etap inşaatlarımızın yaklaşık 32.000 metrekarelik kısmını kapsayan A bloğumuzun temelini atıyoruz. Bunun 10.000 metrekarelik alanını da Kuluçka Merkezi olarak planlıyoruz. Bu projede emeği geçen tüm teknik ekibe teşekkür ediyorum. Binaları tam anlamıyla dört dörtlük bir hizmet verecek şekilde planlıyoruz. Umuyoruz ki Türkiye’nin en iyi Kuluçka Merkezi’ni Teknopark İstanbul’da hayata geçiririz. Bu yatırımın hem teknoparkımız hem de ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.”

Teknopark İstanbul, Türkiye’nin başta savunma sanayii olmak üzere havacılık/uzay, denizcilik, enerji, sağlık bilimleri gibi kritik alanlarında yüksek teknoloji geliştirmeleri yapan 300’ü aşkın şirkete ev sahipliği yapıyor. 2018 yılında 24 milyon dolara yakın teknoloji ihracatına imza atılan ve 5.000 kişilik istihdam sağlayan teknoparkta, 1.500’ü aşkın proje üzerinde çalışmalar sürüyor. Teknopark İstanbul’da bu yapıların da tamamlanmasının ardından yaklaşık 9.000 kişilik bir istihdam sağlanması hedefleniyor.

 

 

Binaların Çevre Dostu Ve Enerji Tasarruflu Olmasına Dikkat Ediliyor

Teknopark İstanbul’da 3. Etap kapsamındaki binalar, LEED Gold sertifikasına uygun olarak inşa ediliyor. Bu sertifikaya uygun olarak çevre dostu ve enerji tasarrufu sağlayacak şekilde tasarlanan 3. Etap yapı bloklarının her biri enerji üretimi, atık suların tekrar kullanımı ve yağmur sularının geri kazanımı hususlarında kendi kendine yetecek şekilde tasarlanıyor.

Etap yapıların inşaat süreçlerinde iş akışının sürekliliğinin sağlandığı, güncel ve çağdaş uygulamaları ön planda tutan “Yalın İnşaat” kavramı benimseniyor. Ayrıca 3. Etap yapıların inşaat süreçlerinin yönetimi en yüksek iş değerini etkin zamanlama ile elde etmeyi amaçlayan “Çevik Proje Yönetimi” yaklaşımı ile gerçekleştiriliyor.

Yeni yapıların kullanım döneminde “Model Tabanlı Tesis İşletme” yapılması hedefleniyor. Bu hedef doğrultusunda tasarım süreçleri Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) platformunda tamamlandı. Konvansiyonel tasarım yöntemlerinden farklı olarak BIM platformunda tasarlanan yapılarda; tasarım ve inşaat süreçlerinde ortaya çıkan bilginin kullanım/işletme dönemine aktarılması veri kaybı olmadan sağlanabiliyor.

Etapta yer alacak blokların özellikleri ise şöyle:

A Blok: 32.407 metrekare alana sahip A Blok; Kuluçka Merkezi ve Ar-Ge Ofislerinin bulunduğu 2 ayrı bölüme sahip.

B Blok: İkiz bloklar olarak tasarlanan ve toplam 65.105 metrekare alana sahip B1-B2 Ar-Ge Blokları; 900 metrekare büyüklüğünde Fuaye Alanı, 1.100 metrekare alana sahip Yeme-İçme Alanı ve 600 metrekare büyüklüğünde 500 kişi kapasiteli bir Çok Amaçlı Salon olacak şekilde inşa ediliyor.

C Blok: 15.795 metrekare alana sahip C Blok, Maltepe Üniversitesi Ar-Ge Binası olarak kullanılacak. Blok içerisinde Ar-Ge ofisleri ile laboratuvar alanları da bulunması planlanıyor.

 1,237 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.