Ana Sayfa Haberler Hollanda’da Dronların Kalkanı Xpeller Oldu

Hollanda’da Dronların Kalkanı Xpeller Oldu

HENSOLDT’un dronsavar çözümü Xpeller, Hollanda Ulusal Polis Teşkilatı tarafından, 4 Mayıs’ta, Amsterdam’da düzenlenen Anma Günü (Remembrance Day) etkinliklerini koruması için seçildi. HENSOLDT tarafından kurulan ve işletilen Xpeller, bu görevi başarıyla tamamladı.

Xpeller, başka sistemlere ihtiyaç duymadan, araca entegre veya yerleşik olarak kullanılabilen ve kullanıma hazır, esnek bir sistem olarak öne çıkıyor. Bu sistem hem sivil hem de askeri kullanıcıların, dronları etkisiz hale getirmesi amacıyla geliştirildi. Tehdit altında olduğu düşünülen önemli alanları korumak amacıyla geliştirilen sistem, farklı tespit ve doğrulama algılayıcıları ile karşı tedbir uygulamalarını birlikte kullanıyor.

Amsterdam’da kurulan, çeşitli özelliklere sahip radar ve jammerlardan oluşan sistemler, birbirine yaklaşık bir kilometre mesafedeki iki farklı binanın tepesine, mastlar üzerine yerleştirildi. Görev süresi boyunca çevreyi izleyen Xpeller, bu bilgileri anlık olarak polis merkezine aktardı.

Bu görev talebi, HENSOLDT’a, etkinlikten 3 hafta önce yapıldı. HENSOLDT’un Xpeller ekibi, Almanya, Güney Afrika, Birleşik Krallık ve Hollanda’dan sağlanan imkanlarla ihtiyaca hızlı bir karşılık verdi. Üstelik bunun COVID-19 sürecindeki kısıtlamalar içinde yapılması da dikkat çekiciydi. Zira kısıtlamalar nedeniyle gerekli ekipmanlar farklı konumlardan sevk edildi ve uzaktan sağlanan destekle kuruldu.

Xpeller, araca entegre mobil bir sistem olarak da kullanılabiliyor.

 2,352 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.