Ana Sayfa Haberler Honeywell, Chinook’ların Kalbi T55 Motorunu Güçlendirmeye Devam Ediyor

Honeywell, Chinook’ların Kalbi T55 Motorunu Güçlendirmeye Devam Ediyor

MSI Dergisi’nin 186’ncı sayısında yayımlanan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Honeywell, CH-47 helikopterlerinde kullanılmakta olan, kendi tasarımı T55 motorları için geliştirmekte olduğu yeni modernizasyon çözümünde sonlara yaklaştığını, 14 Ekim’de duyurdu.

T55’in son sürümünün, bir önceki motora kıyasla öne çıkacak olan özellikleri ise şu şekilde:

  • Deniz seviyesinde %20 daha fazla güç
  • Yüksek irtifalarda ve sıcak havalarda %10 daha fazla güç
  • %9 daha az yakıt tüketimi

Modernizasyon çözümü, hem yeni bir motor şeklinde hem de mevcut motorların son sürüme yükseltilebileceği ve düşük maliyetli olduğu ifade edilen bir kit şeklinde olacak. Yeni sürüm, eskisi ile aynı motor bağlantılarını ve arayüzlerini kullanacağı için, helikopter üzerinde ilave modifikasyonlara gerek olmayacak. Motor üzerinde yapılan geliştirmeler, daha yüksek beygir gücü ve daha uzun menzil sağlayan, gelişmiş bir kompresör teknolojisini de içeriyor. Yeni sürümün getirileri arasında, idame edilebilirlik anlamında iyileştirmeler olduğu da ifade ediliyor.

Honeywell tarafından üretilen T55 motorları, CH-47 helikopterleri üzerinde, yaklaşık 57 yıldır hizmet veriyor. Firmanın şu ana kadar ürettiği 6.000’in üzerindeki T55 motorunun toplam çalışma süresi ise 12 milyon saate yakın. CH-47 helikopterleri, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından da kullanılıyor.

 751 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.