Ana Sayfa Haberler HUKD, İleri Malzemelerin Havacılıktaki Kullanımını Konuştu

HUKD, İleri Malzemelerin Havacılıktaki Kullanımını Konuştu

Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (HUKD) ile Kompozit Sanayicileri Derneği (KSD)’nin katkılarıyla Hollanda Yabancı Dış Yatırım Ajansı (NFIA) ve Hollanda İnovasyon Ağı tarafından 14 Mayıs’ta bir seminer düzenlendi. Ev sahipliğini Hollanda Başkonsolosu Bart van Bolhuis yaptığı seminerin konusu ise İleri Malzemeler: Havacılıkta ve Otomotiv Endüstrisinde Kompozitlerin Geleceği oldu.

HUKD’un, 16 Mayıs’ta yayınladığı basın bülteniyle duyurduğu seminerde, NFIA tarafından yapılan kısa tanıtımın ardından; Hollanda Termoplastik Uygulama Merkezi (TPAC),  Hollanda Havacılık Merkezi (NLR), HUKD ve KSD tarafından konuşmalar gerçekleştirildi. TUSAŞ, Dow AKSA, KordSA Global temsilcilerinin yer aldığı bir panelde de Türkiye’deki ileri malzeme uygulamaları ve araştırmaları konularında, bilgi paylaşımında bulunuldu.

Sunumlarda; TPAC, NLR ve Boeing’in, otomotiv ve havacılık sanayisinde; termoplastik malzemeler, malzeme davranışları, üretim teknikleri, otomasyon çalışmaları ve geri dönüşüm üzerine yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgiler verildi. HUKD ve KSD tarafından yapılan sunumlarda ise küresel ve Türkiye ölçeğinde termoplastik malzemeler ve havacılık sanayindeki uygulamalar hakkında bilgiler aktarıldı.

Seminer sonrasında, Türk ve Hollandalı firmalar arasında birebir (B2B) görüşmeler yapıldı, termoplastik ve kompozit malzemeler konusunda iki ülke firmaları ve araştırma kurumları arasında yapılabilecek çalışmalar ve iş birliği imkânları değerlendirildi.

B2B görüşmelere paralel olarak, TÜBİTAK Ulusal İletişim Noktası (NCP) ekibi tarafından, Avrupa Birliği HORIZON 2020 programı kapsamında, uluslararası iş birlikleri ile ilgilenen firmalara, malzeme ve imalat alanındaki projelerde yer alabilmek için yapılması gerekenler, bu açıdan TÜBİTAK’ın rolü ve destekleri hakkında bilgiler verildi.

 953 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.