Ana Sayfa Haberler HÜRKUŞ-B, İlk Kez Havalandı

HÜRKUŞ-B, İlk Kez Havalandı

Bu yılın ortasında Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterine girmesi planlanan Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı HÜRKUŞ-B, ilk test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

TUSAŞ, 30 Ocak’ta yayınladığı basın bülteniyle, ilk test uçuşunun başarıyla gerçekleştiren HÜRKUŞ-B’nin; motor, aviyonik, stabilite ve uçuş mükemmelliği gibi testlerden de geçeceğini duyurdu. HÜRKUŞ-B, planlanan 90 saat sorti uçuşunun ardından, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterine girecek.

İlk test uçuşunu başarıyla gerçekleştiren HÜRKUŞ-B hakkında konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, sivil alanda kullanılması için yapılan HÜRKUŞ-A’nın ardından, HÜRKUŞ-B’nin özellik ve dinamiklerinin yenilendiğini söyledi. Doç. Dr. Kotil, “HÜRKUŞ-B HÜRKUŞ-A’dan 100 kilo daha hafif, hızlı, modern ve güçlü bir uçak. Bu varyant daha stabil ve daha kapsamlı bir uçak olarak tasarlandı.” dedi.

Açıklamada; HÜRKUŞ-B, sınıfının en iyisi olarak gösterilirken, uçağın fırlatma koltuğu ve oksijen desteği gibi tüm sistemlerinin bir jet uçağının kokpitinde olması gerektiği gibi tasarlandığı bildirildi.

 

Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı Geliştirme Programı kapsamında geliştirilen iki uçak bulunuyor. Bunlardan HÜRKUŞ-A, EASA ile CS-23 gereksinimlerine göre sertifikalandırılan temel konfigürasyondaki uçak. HÜRKUŞ-B ise (HUD, MFD, INS/GPS ve görev bilgisayarı gibi) entegre aviyonikler ilave edilerek daha da geliştirilmiş bir uçak.

HÜRKUŞ-B’nin uçuş videosunu izlemek için: https://youtu.be/j2yq9Ar-X7w

 2,062 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.