Ana Sayfa Haberler ICDDA 2018’in Basın Toplantısı Ankara’da Yapıldı

ICDDA 2018’in Basın Toplantısı Ankara’da Yapıldı

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) himayelerinde ve OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi Derneği (OSSA) organizatörlüğünde, bu yıl dördüncü kez düzenlenecek olan Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri (ICDDA) 2018’in basın toplantısı, 5 Nisan’da Ankara’da yapıldı.

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kongre ve Kültür Merkezi’nde, 23-25 Ekim tarihlerinde düzenlenecek ICDDA’in tanıtılması maksadıyla düzenlenen toplantıya; SSM’den, OSTİM’den ve savunma sanayisi firmalarından yetkililer ile Ankara’da görev yapan yabancı ülkelerin askeri ataşeleri de katıldı.

Toplantı, OSSA Proje Yöneticisi Uğur Aydın’ın yaptığı sunum ve ICDDA tanıtım videosunun gösterimi ile başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan OSSA Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Mithat Ertuğ, organizasyonun, KOBİ’lere güven verdiğini, işletmelerin büyümesine ve istihdam artışına katkı sağladığını söyledi. Ertuğ, büyük savunma ve havacılık sanayisi firmalarının katılacağını etkinlikte, 5.000’in üzerinde görüşme gerçekleştirilmesinin hedeflendiğini bildirdi.

Bir sonraki konuşmacı olan OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da konuşmasına, “OSTİM olarak böyle bir kümelenmenin kurucusu olmaktan mutluluk duyuyoruz.” diyerek başladı. Aydın, SSM’in sanayileşme politikalarının, kendileri için bir model oluşturduğunu söyledi. OSSA’nın, kısa zamanda çok ciddi atılımlar yaptığını belirten Aydın, kümelenme sayesinde, KOBİ’lerin iş birliği yapması, firmaların ve diğer kümelerin bir araya gelerek sinerji oluşturması için çabaladıklarını belirtti. Aydın, “Etkinlik kapsamında dünyadaki tedarikçilerin Ankara’ya gelmesini ve KOBİ’lerimizle iş birliği yapmasını çok önemsiyoruz ve katkı veren, sponsor olan kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz.”  dedi.

Basın toplantısının son konuşmasını, yapan Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, savunma ve havacılık sanayisinin merkezi konumundaki Ankara’da gerçekleştirilecek ICDDA’ya destek vermekten memnuniyet duyduklarını ifade etti. Tek alıcı konumundaki devletin, tedarik projeleri vasıtasıyla sektöre yön vermesi nedeniyle, savunma ve havacılık sanayisi alanındaki rolü çok önemlidir diyen Tüfekçi, şunları söyledi:

“Bu rol, müsteşarlığımızın 24 Aralık 2017’de yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Cumhurbaşkanına bağlanmasıyla, sektöre ilişkin düzenleme, strateji belirleme ve yönlendirme noktasında daha büyük bir önem kazanmıştır. Bilindiği üzere Müsteşarlık, yüksek katma değer üreten KOBİ ve yan sanayinin geliştirilmesine, projeler kapsamında yerli sanayimizin, imkân ve kabiliyetlerinin maksimum ölçüde kullanılması ve sistemlerin birleşenlerin yerli olmasına büyük önem vermektedir. 2016 yılında başlattığımız ve tanıtımını 22 Mart’ta gerçekleştirdiğimiz Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı (EYDEP) ile bugüne kadar kendini ifade fırsatı yakalayamamış ve ihtiyaç duyduğu alanlarda özel destek bulamamış firmalarımızın yetkinliklerinin, ürün ve çözümlerinin yerinde saptanabildiği ve eğer bir eksiklik varsa da desteklenebileceği bir sistem kurguladık.”

Son olarak, yerel ve uluslararası tedarikçi ve üreticiler için iş odaklı bir platform oluşturan, aynı zamanda gelecek iş birlikleri için fırsatlar sunan etkinliğin, Türk savunma ve havacılık sektöründe büyük bir fark yaratacağına belirten Tüfekçi, son olarak şunları dile getirdi: “Bu organizasyonla tüm gözlerin çevrildiği Türk savunma ve havacılık firmalarının ilgiyi fırsata çevirerek, organizasyonda oluşacak sinerjiyle maksimum fayda sağlayacağına inanıyorum.”

Toplantı soru ve cevap bölümünün ardından sona erdi.

 1,414 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.