Ana Sayfa Haberler ICterra, Güvenlik Duvarı Etkinlik Ölçümü Çözümü için Patent Aldı

ICterra, Güvenlik Duvarı Etkinlik Ölçümü Çözümü için Patent Aldı

ICterra, güvenlik duvarı (“firewall”) sistemlerinin ne kadar etkili olduğunun ölçülmesi için geliştirdiği metot için Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan patent aldı. Tüm resmi süreçleri Aralık ayında tamamlanan patent, “Çok Portlu Saldırı Tespit Sistemi ile Güvenlik Duvarı Etkinlik Ölçümü” başlığını taşıyor.

Patent dokümanlarında, patente konu olan buluş, “Güvenlik duvarı sistemine giren ve bu sistemden çıkan trafiği izleyip referans değerlerle karşılaştırarak güvenlik duvarının etkinliğinin ölçülmesini sağlayan güvenlik duvarı etkinlik ölçümü sistemi” şeklinde ifade ediliyor. Buluş, güvenlik duvarını izleme ve etkinliğini ölçme işlevini de üstlenen sınır güvenliği sistemlerinde çalıştırılabilecek. Buluşu oluşturan başlıca bileşenler;

  • Güvenlik duvarı etkinlik ölçümü algoritması ve kara liste birleştirme algoritmasının üzerinde çalıştığı Saldırı Tespit Sistemi (STS)
  • Güvenlik duvarı üzerinden geçen veri trafiklerinin izlendiği STS portları ve
  • Global kara listeyi kullanarak ve STS portlarından akan trafiği izleyerek güvenlik duvarı etkinliğine ilişkin çeşitli metrikler üreten güvenlik duvarı etkinlik ölçümü algoritmasından oluşuyor.

ICterra Savunma Sektör Başkanı Hakan Ayçenk, patent başvuru süreci tamamlanan buluşla ilgili şunları söyledi: “Siber güvenliğin sağlanması konusunda kritik sistemler olan güvenlik duvarlarının yerli ve milli olması kadar bunların etkinliğinin ölçülmesi ile ilgili kabiliyetlerin de yerli ve milli olması gerekiyor. Patentini aldığımız buluş ile hem yerli ve milli bir çözüm getiriyoruz hem de bu konuda sektöre önemli bir kabiliyeti kazandırıyoruz. ICterra olarak siber güvenlik alanında yenilikler yapmaya devam edeceğiz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.